اپ سلامتی برای همه

ريگ‌هايي در مجراها (دفع سنگهاي كليه)

حتما تا به حال شنيده ايد كه دفع سنگ كليه دردناك تر از زايمان است. هر ساله چند صد هزار نفر با درد سنگ كليه به اورژانس مراجعه مي كنند.
سنگهاي كليه موادي سخت و ريگ مانند هستند كه گاهي آن قدر كوچكند كه فقط با ميكروسكوپ ديده مي شوند و گاهي حتي به 2.5 سانتي متر هم مي رسند. سنگهاي كوچك ممكن است حتي بدون اينكه متوجه آن شويد دفع شوند. اما در سنگهاي بزرگتر ممكن است تا اين اندازه خوش شانس نباشيد. سنگهايي كه بزرگتر از پاك كن ته مداد باشند ممكن است در مجاري ادرار گير كرده و مي توانند واقعا آزار دهنده باشند.
هر كسي مي تواند در خطر ايجاد سنگ كليه باشد. سنگ كليه بيماري بسيار رايجي است. سنگ كليه ممكن است در هر سني ايجاد شود اما معمولا در ميان سالي (دهه 40 تا 60) ديده ميشود. در نيمي از كساني كه در آنها يك بار سنگ كليه مشاهده شده است امكان مشاهده مجدد حداقل يك سنگ ديگر در آينده  وجود دارد.


احتمالا يكي از دلايل اصلي ايجاد سنگ كليه مصرف كم مايعات است. زماني كه ادرار بيش از اندازه غليظ باشد، مواد معدني مي توانند سنگها را شكل دهند. قطعا بر نوشيدن آب فراوان تاكيد ميشود چون موثرترين راه براي پيشگيري از بيماري سنگ كليه است.
در طول ماههاي گرم سال، بيشتر در معرض از دست رفتن آب بدن هستيد. بنابراين نوشيدن آب بيشتر از حدي كه در ماهها و يا روزهاي سردتر مي نوشيديد ضروري است.
براي شناسايي سنگهاي كليه پزشك ممكن است برايتان آزمايش و يا عكس تجويز كند. در آزمايشگاه وجود خون ، علائم عفونت، مواد معدني (نظير كلسيم) و سنگها در ادرار بررسي ميشود. در آزمايش خون همچنين مي توان سطوح مواد معدني خاص را شناسايي كرد. تقريبا 80 درصد سنگها از كلسيم اگزالات ساخته شده اند. دانستن اينكه سنگها از چه ماده اي ساخته شده اند مي تواند به درمان كمك نمايد.
درمان همچينين به اندازه و محل قرار گيري سنگ بستگي دارد. سي تي اسكن ها و يا تصاوير ساده اشعه ايكس مي تواند به پزشك در تعيين مكان سنگ و برآورد اندازه آن كمك نمايد. بسته به تشخيص پزشك ممكن است دارو تجويز شده و مصرف مايعات فراوان پيشنهاد گردد و يا ممكن است نياز به اقداماتي براي شكستن و يا برداشتن سنگ كليه باشد.
زماني كه يك بار به سنگ كليه مبتلا شديد احتمال ايجاد مجدد آن در شما بسيار زياد خواهد بود. محققان در حال بررسي راههايي براي پيشگيري از بازگشت سنگهاي كليه هستند.
هميشه به بيماران پيشنهاد مي شود كه مايعات بيشتري مصرف كنند اما افزايش مصرف مايعات در واقع كار ساده اي نيست. در تحقيقاتي شيوه هايي براي تشويق افراد به نوشيدن مايعات بيشتر در هر روز بررسي مي شود. در برخي پژوهشهاي ديگر بررسي مي شود كه چرا برخي از افراد بيشتر در معرض ابتلا به سنگ كليه هستند. برخي از محققان نيز به دنبال يافتن راههايي بهتر براي تشخيص و درمان موثرتر هستند.
نگذاريد درد به حدي برسد كه كارتان به اورژانس بكشد. مايعات زياد مصرف كنيد. اما اگر هر يك از علائم گفته شده در زير را مشاهده كرديد سريعا به پزشك مراجعه نماييد.

انتخابهاي آگاهانه


علائم سنگ كليه
اگر هر يك از علائم زير را مشاهده كرديد حتما به پزشك مراجعه نماييد:
•  دردهاي شديد و تند در پشت، پهلو، زير شكم و يا ران
•  حالت تهوع و استفراغ
•  خون در ادرار چه به رنگ صورتي، قرمز و يا قهوه اي
•  نياز مداوم به تخليه مثانه
•  درد در زمان ادرار
•  ادرار كردن به سختي