اپ سلامتی برای همه

مواردی كه افراد مبتلا به اگزما تمایل دارند در مورد آن‌ها بدانند

وقتي در مورد اگزما فكر مي كنيد چه چيزي به ذهنتان مي رسد؟ بثورات قرمز، پوست خشك؟ يا حتي مشكلي كه بيشتر نوزادان با آن مواجه ميشوند؟ اما آنچه كه بسياري از افراد متوجه آن نميشوند اين است كه اگزما مي تواند مشكلي دردناك و مايوس كننده باشد. اگزما انواع مختلفي دارد بنابراين نمي توان يك برنامه درماني خاص براي همه ارائه داد. متداول ترين آن درماتیت آتوپیک است كه اغلب در كساني ايجاد ميشود كه در خانواده سابقه حساسيت دارند و به يك واكنش سيستم ايمني مربوط ميشود كه بر پوست تاثير مي گذارد.
افرادي كه دچار اين مشكل هستند ممكن است عود بيماري را در هر زماني تجربه كنند كه گاهي هيچ دليلي براي آن ديده نمي‌شود؛ اگرچه خوردن غذاهاي نادرست، تماس داشتن با مواد محرك و يا تحت استرس بودن مي تواند احتمال ايجاد آن را افزايش دهد. علائم چيزي بيش از خشكي و قرمزي و خارش پوست بوده اين نوع اگزما مي تواند خواب را مختل كرده، بر روابط فردي تاثير گذاشته و آشكارا همه بخشهاي زندگي يك فرد را مختل نمايد. شايد كساني را بشناسيد كه در اطرافتان مبتلا به اگزما باشند. در زير چيزهايي را كه مي خواهند شما در مورد چالشهاي زندگي روزمره شان بدانيد آمده است.

 

اگزما صرفا نوعي از بثورات (راش پوستي) نيست

يك فرد ممكن است چندين ماه با عود اگزما درگير باشد. بزرگترين سوء برداشت از اگزما اين است كه تصور شود فقط يك نوع راش پوستي است چون در اين صورت اين مشكل را جدي تلقي نمي كنند. حتي بسياري بر اين تصور هستند كه اگزما فقط در كودكان وجود دارد.

اگزما چيزي بيش از يك مشكل زيبايي است

در موارد بسيار بد و يا عود كردن اگزما فرد نمي تواند بخوابد و بي اشتها ميشود. ديگران نمي توانند بفهمند كه اگزما تا چه اندازه مي تواند تاثير منفي فيزيكي داشته باشد. ممكن است فرد دچار اگزما در تابستان در حد مرگ از سرما بلرزد چون پوست او كه مرتبا عرق مي كند نمي تواند گرما را در خودش حفظ كند. فرد به ندرت مي تواند بازوهايش را حركت دهد چون هر حركتي به يك زخم و شكاف در پوست منجر خواهد شد.

خارش پوست در شب مانع از خوابيدن ميشود

اگزما به معناي از بين رفتن موانعي است كه از پوست شما محافظت مي كند. كساني كه حساسيت دارند مي توانند تا حدودي درك كنند كه اين راش چگونه است و يا كساني كه با پيچك سمي تماس پوستي داشته اند ممكن است بفهمند كه اگزما چه حسي دارد. همچنين از آن جايي كه محافظان پوست نمي توانند رطوبت را حفظ كنند بنابراين پوست خشك كه مرتب هم خارش دارد در معرض چالش ا ست. ناراحتي حاصل از خارش و خشكي پوست سبب بدخوابي ميشود چون فرد در تمام طول شب حتي شايد به صورت ناخود آگاه به خاراندن آن مشغول است.

اگزماي شديد هيچ ربطي به رعايت نكردن بهداشت ندارد

بسياري از بيماران قبل از تشخيص نمي دانند كه اگزما به عنوان يك بيماري تا چه حد پيچيده و متنوع است. همچين نمي‌دانند كه درمان آن تا چه اندازه مشكل است و بسياري از پزشكان از درمان آن عاجر هستند. موارد شديد اگزما صرفا به خاطر رعايت نكردن بهداشت و مراقبتهاي بهداشتي ضعيف ايجاد نمي شود. اگزما موارد بسيار پيچيده تر و بنابراين راه حلهاي پيچيده تري نيز دارد.

از آنجايي كه درمان اگزما سخت و براي هر فردي متفاوت است پيشنهاد ميشود در اين رابطه به كسي كمك نكنيد

اگر شما غريبه اي هستيد كه سعي داريد نكاتي را به فردي كه داراي اگزما است متذكر شويد ... به ياد داشته باشيد كه خود آن فرد قطعا زمان، انرژي و پول بسياري را صرف مقابله با اين مشكل كرده است. خود او قطعا مقالات آنلاين بسياري خوانده، به پزشكان متعددي مراجعه داشته و انواع بسياري ازداروها را مصرف كرده و كارهاي بسياري را نيز به صورت سرخود انجام داده است. مثلا پيشنهاد دادن فلان برند لوسيوني كه استفاده كرده ايد و يا مثل پيشنهاد گرفتن دوش سرد مي تواند سبب عصبانيت فرد شود و نشان مي دهد كه چقدر مشكل او را بي اهميت فرض كرده ايد.

اگزما مشكل احساسي ايجاد مي كند

اين مشكل مزمن است و علاوه بر رنجش خارجي كه ايجاد مي كند مي تواند بار عاطفي و سطوحي از استرس فيزيكي در پي داشته باشد. بسياري نگاه هاي نگران ديگران را بر خود احساس مي كنند و يا از افراد دور و بر در سر كار و يا مدرسه مرتبا پيشنهاداتي مي شنوند كه اين امر هر روز باعث از بين رفتن اعتماد به نفسشان مي گردد. همچنين آنها مرتبا اصرار دارند كه اين افراد به پزشك مراجعه نمايند. آنها خودشان بهتر مي دانند كه پوستشان بد است. آنها واقعا نيازي به تاييد ندارند چون در اين صورت خشم دروني آنها نيز همانند ظاهر بيروني شان خواهد شد.

اگزما گاهي به حساسيت غذايي مربوط ميشود

اگزما در برخي شديدا به حساسيت غذايي و بيماري سلياك مربوط ميشود. براي مثال اگر چنين افرادي گلوتن خورده و بعد در معرض نور خورشيد قرار گيرند دچار اسهال، سردرد و راش شديد در قسمتهايي از بدن مثل بازو ميشوند. وقتي افراد مبتلا به اگزما بررسي ميشوند در بسياري از آنها سلياك و يا حساسيت به انواعي از غذاها شناسايي ميشود. اگر اين افراد از خوردن گلوتن و غذاهايي كه به آنها حساسيت دارند اجتناب كنند كمتر دچار راش اگزما ميشوند.

افراد مبتلا به اگزما در عادات مراقبت از خود كوشا هستند

عوامل زيادي مي توانند محرك اگزما در هر فردي باشند و بايد بسيار سعي كنند كه از آنها اجتناب نمايند. برخي از آنها عبارتند از استرس، مواد حسياسيت زاي فصلي و غذايي، نوشيدن الكل بيش از اندازه در تعطيلات، از دست رفتن آب بدن، تغذيه بد مخصوصا با غذاهاي فرآوري شده و آماده و كمبود ويتامين D.

اين مشكل حقيقتا مي تواند بر زندگي اجتماعي و كاري فرد تاثير بگذارد

در برخي عود كردن اگزما سبب بي خوابي، حملات ترس و اضطراب عمومي ميشود چون بدن تحت يك فشار مداوم است. اگزما همچنين مي تواند زندگي اجتماعي فرد را تحت تاثير قرار دهد چون اغلب دوست ندارند در زماني كه پوستشان اين قدر خراب است ديده شوند. به همين دليل بسياري از آنها ترجيح مي دهند دور كاري داشته باشند.

اغلب افراد مبتلا به اگزماي شديد همه چيز را امتحان كرده اند

اغلب آنها همه چيز را امتحان كرده اند: از پوشاندن پوست با پلاستيك گرفته تا حمام كردن با جوي دو سر و شير، خوابيدن با ساق و جورابهاي بلند. آنها همه نوع شامپو، صابون و مواد شوينده را امتحان مي كنند، به متخصصان پوست بي شماري مراجعه مي كنند اما اغلب آنها فقط براي چند دقيقه نگاهي انداخته و مي گويند: اوه، شما دچار اگزما هستيد و سپس چند توع پماد تجويز مي كنند كه هيچ يك از آنها هم تاثيري ندارند. اغلب آنها داروهاي بسياري را امتحان كرده اند كه نه تنها روند اگزما را كند تر نكرده اند بلكه بعد از قطع آنها اگزما با شدت بيشتري عود كرده است.

برخي از درمانها در افراد حساس ممكن است اگزما را بدتر كنند

بسياري از افراد فقط در دستها و پاها دچار اگزما هستند و اگزما زماني عود مي كند كه فرد چيزي را مصرف كند كه به آن حساسيت دارد مثلا محصولات حاوي گلوتن مثل برنج و نان. چنين افرادي زماني كه بيشتر غذاهاي گياهي استفاده مي كنند كمتر دچار اگزما ميشوند. همچنين در استفاده از محلولهاي موضعي بايد دقت شود چون اغلب آنها داراي استروئيد و يا الكل بوده و برخي از آنها مي توانند حتي اگزما را بدتر نمايند.