اپ سلامتی برای همه

فصل کنه

                                پیشگیری از گزش کنه در تابستان

با آغاز فصل تابستان، وقت آن رسيده است كه بند چكمه هاي كوهنوردي خود را بسته و به يك پياده روي فوق العاده در فضاي آزاد برويد. اما اول به نكات زير توجه داشته باشيد. هر ساله هزاران بزرگسال، كودك و حيوان اهلي دچار بيماري لايم و بيماريهاي ديگر كه كك ها ناقل آنها هستند ميشوند. احتياطهاي ساده مي توانند به شما براي اجتناب از بيمار شدن به خاطر اين جاننوران خون خوار كمك كند.

در سال 1975 بيماري لايم كه مشكلي شبيه به آرترز بود شناسايي شد. محققان دريافتند كه علت اين بيماري يك باكتري كوچك مارپيچي به نام بورلیا بورگدورفری يا ساده ه  تر بي.بي است. اين باكتري با گزيدگي يك نوع كنه كوچك ايجاد ميشود. اين كنه مي تواند به اندازه يك سر سوزن كوچك باشد.

بيماري لايم د رحال حاضر متداول ترين بيماري در نتيجه كك است. ككها همچنين مي توانند بيماريهاي ديگري را از جمله تب منقوط كوههاي راكي، ارليشيوز و آناپلاسموسيس را انتقال دهد. اوج زمان وجود ككها در خرداد، تير و مرداد است.

كك مي تواند بر روي بدن انواع بسياري از حيوانات خون گرم زندگي كند. ككهاي نابالغ پستانداران كوچك را دوست دارند در حالي كه ككهاي بالغ ترجيح مي دهند از بدن گوزنهاي دم سفيد تغذيه كنند. پستانداران كوچك كه ككها از آنها تغذيه مي كنند مي توانند منبعي براي بي.بي (B.b) بوده و آن را در جريان خون خود پناه دهند. بعد از اينكه كك يك بار از خون حيوان آلوده يا ميزبان مصرف رد، اين باكتري براي همه عمر حيوان در روده اش باقي مي ماند. اين كك سپس مي تواند بر موجودي را كه از ان تغذيه مي كند از جمله انسانها رامبتلا سازد. با اين وجود، انتقال بي.بي به يك ميزبان جديد 24 تا 48 ساعت زمان لازم دارد.

به همين دليل است كه بايد بلافاصله بعد از رفتن به فضاهاي باز و مناطق جنگلي و علفي با دقت بدن و لباهاي خود را براي ككها كنترل كنيد. اگر ككي ديديد، مي توانيد با برداشتن هر چه زودتر ان از روي بدنتان شانس ابتلا بهلايم را كاهش دهيد حتي اگر شما را گزيده باشد.

يك راش به شكل چشم (يك نقطه در وسط و هاله اي در دور آن) در محل گزيدگي كك معتبرترين علامت اوليه بيماري لايم است. در 70 تا 80 درصد موارد اين علامت 3 تا 32 روز بعد از گزيدگي ظاهر ميشود. اين راش يك نقطه تيره در وسط در محل گزش داشته و يك حلقه و هاله روشن تر در اطرافش.

ديگر علائم اوليه بيماري لايم مشابه آنفولانزا است. علائم هشدار دهنده عبارتند از خستگي مفرط، سردرد، سخت شدن مفاصل، ماهيچه هاي سخت و دردناك، تب و التهاب مفاصل. با پيشرفت بيماري علائمي نظير ضربان قلب نامنظم، تپش قلب يا ناهنجاري هاي عصبي ممكن است ايجاد شود. بيماري لايم در مراحل پيشرفته مي تواند ناتوان كننده باشد.

درمان اوليه استفاده از موثر ترين راه بريا پاك كردن عفونت از بدن است. بهترين راه اين است كه به محض ملاحظه علائم با پزشك خود تماس بگيريد.

دانشمندان در حال حاضر بررسي مي كنند تا بفهمند چگونه بي.بي با ميزبانش تقابل دارد. به علاوه اقداماتي در جهت ايجاد ابزارهاي تشخيصي و واكسن هاي موثرتر در حال انجام است.

باغباني كردن، به كمپ رفتن، كوه نوردي و يا حتي صرفا بازي در فضاي آزاد همه از فعاليتهاي فوق العاده بهار و تابستان هستند. اما اجتناب از كنه ها را بخشي از زندگي روزمره خود قرار دهيد.

انتخابهاي عاقلانه

اجتناب از بيماري هاي حاصل از گزيدگي كنه

از پياده روي در جاهاي جنگلي و پر بوتع و جاهايي كه علفهاي بلند دارند اجتناب نماييد.

در زمان كوه نوردي سعي كنيد از مسيرهاي محافظت شده عبور كنيد.

جورابها و شلوارهاي بلند و لباسهاي آسيتن دار و  با رنگ روشن بپوشيد. جورابها را بر روي پايين شلوار بكشيد.

بعد از اينكه از فضاي آزاد برگشتيد همه بدن خود را بگرديد تا كنه اي نباشد و بلافاصله لباسهاي خود را بشوييد.

كنه ها را دور كنيد. با موچين كنه را به آرامي بگيريد و آن را به سمت بالا بكشيد تا محل گزيدگي اش را رها كند.

محل گزيدگي را با الكل و يا آب و صابون بشوييد و اگر دچار تب، سردرد، خستگي مفرط يا راش با هاله اي روشن دور آن شديد حتما با يك پزشك مشورت كنيد.