اپ سلامتی برای همه

بيني؛ عضوي مهم از نظر زييايي و سلامت

بيني عضو بسيار كوچكي است كه اهميت زيادي دارد زيرا راهي است كه از طريق آن هواي تنفسي وارد ريه ها مي شود. بعلاوه اينكه باعث گرم شدن، تميز شدن 1059E3و مرطوب شدن هواي تنفسي مي گردد. اما از طرف ديگر بيني بخش بزرگي از صورت آنهم در وسط آن را اشغال مي كند و طبيعتا نقش مهمي در ظاهر هر فردي دارد. پس در واقع مشكلات افراد در خصوص بيني آنها ممكن است از جهت عملكرد آن باشد يا به جهت ظاهر و زيبايي آن.

اگر بيني كار خود را به درستي انجام دهد، غالب افراد حتي وجود آنرا هم احساس نمي كنند در حاليكه در صورت اختلال در عملكرد، ممكن است تنفس، بويايي و حتي چشايي فرد مختل شود. به خاطر بياوريد كه در هنگام سرماخوردگي و آبريزش بيني مخصوصا اگر در هنگام مطالعه يا در جمع دوستان و يا كلاس درس باشد چقدر آزرده خاطر مي شويد.

اما ظاهر بيني، زيبايي ظاهري باعث اعتماد به نفس و احساس بهتر فرد نسبت به خود مي شود. و طبيعتا ظاهر بيني در اين خصوص بسيار نقش دارد.  هيچ شكل بيني نيست كه بتوان به تنهاييي آن را بهترين توصيف كرد. در واقع هر فردي بنا به تناسب صورتش بيني مناسبي براي خود وي متصور است. اما بسياري از افراد از شكل بيني خود به دليل عدم تناسب با صورت ناراضي بوده و انرا بزرگ، پايين افتاده، زياده از حد پهن و يا بهرحال نامناسب مي پندارند.

جراحي بيني ممكن است كمك كننده باشد؟

ممكن است مشكلات عملكردي يا ظاهري به طور مادرزادي و يا پس از يك حادثه رخ داده باشند. در هر دو صورت جراحي بيني مي تواند كمك كننده باشد.

ممكن است كه فردي علي رغم مصرف داروها، باز در تنفس راحت مشكل داشته باشد و با گرفتگي مداوم بيني روبرو باشد. از طرف ديگر زماني كه شكل ظاهري بيني باعث احساس عدم اعتماد به نفس فرد مي شود، و احساس نياز به تغيير در اين زمان نيز ضروري به نظر مي رسد. و جراحي زيبايي بيني مي تواند كمك كننده باشد.

عملكرد بيني به چه صورتي مي باشد؟

پيش از همه بايد با عملكرد و ساختمان بيني آشنا شويم. بيني در نماي خارجي، از نظر ظاهري زماني مناسب تلقي مي شود كه مانند شكل صورت را به سه قسمت مساوي تقسيم كنيم بيني در قسمت وسط به طور متناسب جاي گيرد و شكل مثلتي كه براساس كناره هاي بيني ترسيم مي شود، شكل مناسي و متعادلي را در صورت ايجاد نمايد. به اين صورت كه در مثلت ترسيم شده بيني و گوشه هاي دهان اضلاع آن را تشكيل دهند و در تعادل به نسبت اندازه لب ها باشد.

از نماي نيمرخ نيز باز بيني بايد در درون مثلثي كه مانند شكل ترسيم مي شود قرار گيرد. حال هر فردي مي تواند با ترسيم اين خطوط بر روي عكس خود، تناسب ظاهري بيني خود را بررسي نمايد.

آناتومي بيني تشكيل شده از استخوان (كرم رنگ)، غضروف ها ( به رنگ آبي ) و پوست مانند شكل تشكيل شده است. اما اين اجزا با يكديگر يك حفره در در داخل بيني تشكيل مي دهند كه هوا در آن جريان پيدا مي كند. در وسط بيني يك تيغه وجود دارد كه بيني را به دو قسمت تقسيم مي كند. همچنين باله هاي استخواني مرطوبي نيز در دو طرف تيغه بيني وظيفه مرطوب كردن و گرم كردن هواي تنفسي را برعهده دارند. همچنين سينوس ها كه حفرات بزرگي در استخوان جمجمه هستند به بيني راه داشته و گرم كردن هوا و طنين صدا را برعهده دارند.

هر مشكلي كه فرد با بيني خود دارد بايد پس از ارجاع از طرف پزشك خانواده به متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه نمايد. در قدم اول پزشك سوالاتي را درباره شرح حال و سابقه مشكلات خواهد پرسيد. درباره مشكلات تنفسي، عفونت بيني، سابقه جراحي يا ضربه بيني. همچنين تلاش به جهت درمان دارويي براي مشكلات تنفسي نيز مورد پرسش قرار مي گيرد.

اگر براي مساله زيبايي به پزشك مراجعه كرده ايد حتما تصوري كه براي بيني خود داريد و ظاهر مطلوب موردنظر را براي وي توضيح دهيد.

پزشك بيني شما را معاينه خواهد نمود و مشكلات ساختاري آن مانند تيغه انحنادار، باله هاي بزرگ استخوانيرا بررسي خواهد كرد و ممكن است تصويربرداري تشخيصي نيز درخواست نمايد. اما براي درمان زيبايي بايد ابتدا، ظاهر بيني را معاينه نمايد، استخوان، غضروفها و جنس پوست آن را دقيقا مورد مطالعه قرار دهد و ممكن است درخواست عكس نيمرخ و تمام رخ در عكاسي را بنمايد.


 برنامه درماني

پزشك براساس اطلاعاتي كه گردآوري نمايد، برنامه درماني را طراحي خواهد نمود. در صورت لزوم جراحي براي مشكلات عملكردي و يا زيبايي نوع درمان آن تفاوت خواهد داشت.

تورم يا هر انسداد ساختاري، كه تنفس را دشوار نمايد را پزشك تشخيص داده و راه حلي را براي تسهيل ان پيشنهاد خواهد نمود. كه مانند شكل هاي زير ممكن است تيغه وسط كج و داراي انحراف ( اصطلاحا انحراف بيني در واقع انحراف شديد تيغه بيني است زيرا تا حدي در همه افراد وجود دارد) و يا باله هاي بزرگ شده و متورم باشد.

انحراف بيني به دليل تيغه بيني ناصافباله هاي استخواني ضخيم و پهن

از نظر درمان ظاهر بيني با مشخص نمودن شكل و اندازه غضروفهاي بيني در معاينه و عكس هاي معمولي و عكس هاي پزشكي پزشك در خصوص نحوه اصلاح آنها تصميم مي گيرد.

مرافبت هاي قبل از جراحي

بيماران كانديد جراحي بايد به نكات زير توجه كنند:

 • داروهايي كه مصرف مي كنند را به پزشك اطلاع دهند.
 • داروهايي مانند آسپيرين و بروفن از دو هفته قبل مصرف نكنند.
 • سيگار نكشند.
 • از شب قبل از عمل از خوردن و آشاميدن خودداري كنند.
 • مراقبت كنند كه روز عمل دچار سرماخوردگي و آنفولانزا نباشند.
 • از آرايش و استفاده از لنز در روز جراحي خودداري كنند.
 • كسي از دوستان يا اعضاي خانواده را براي اينكه پس از جراحي آنان را به منزل ببرند همراه داشته باشند.
 • در نظر داشته باشند كه ممكن است شب پس از عمل در بيمارستان بستري شوند.

انجام جراحي بيني

جراحي ممكن است براي بهبود عملكرد انجام شود در اين حالت، دو نوع جراحي براي رفع انسداد بكار گرفته مي شود. در يك نوع با استفاده از سپتوپلاستي، جراح به رفع انسداد ناشي از تيغه بيني داراي انحراف شديد مي پردازد كه با برش دادن تيغه؛ استخوان و غضروفها  از طريق جابجايي، حذف  اجزاي داخلي حفره،به بزرگ كردن فضاي داخلي حفره بيني اقدام ميكند. در روش ديگر، پزشك با انجام جراي بر روي باله هاي استخواني بيني به كوچك كردن و حذف بافت اضافي استخواني يا موكوسي (بافت نرم مترشحه) آنها مي پردازد.

اما همانطور كه گفته شد، بسياري از موارد جراحي بيني با هدف زيبايي صورت مي گيرد. در اين روش كه جراحي زيبايي يا كاسماتيك ( ‍Cosmetic ) بيني يا رينوپلاستي گفته مي شود، استخوان و غضروف بيني مورد شكاف و حذف قرار مي گيرد. در اين روش كه بنا به شكل بيني و تقاضاي بيمار دستكاري و جابجايي توسط جراح انجام مي شود. شكل مورد نظر ايجاد مي شود به صورتي كه بيشتر برش هاي جراحي نيز از داخل انجام مي گيرد تا اثر آنها بر روي صورت باقي نماند. به اشكال زير دقت نماييد.

--------‍>  بعد از عمل

در حين جراحي استخوان و غضروف بريده شده اند تا قوز يا انحناي بيني كم تر شود

پيش از عمل جراحي--------‍>پس از عمل جراحي

با برش استخوان و غضروف قطر بيني را كاهش مي دهند.

پيش از عمل جراحي--------‍>پس از عمل جراحي

با دستكاري قاعده بيني و برش هايي در زير آن و  از طريق حذف بافتهاي نرم زير پره هاي بيني، قطر قاعده بيني كم مي شود.


 پس از جراحي

پس از جراحي قرار دادن باندا‍ژ و گازهاي پارچه اي داخل و خارج بيني براي حفظ شكل بيني و جلوگيري از خونريزي انجام مي شود و ممكن است آتل بندي كوچكي نيز بر روي بيني براي حفظ شكل آن انجام شود. علاوه بر تورم و لخته هاي خون ناحيه بيني ممكن است اطراف چشم ها نيز متورم و كبود شود. تنفس بايد به صورت دهاني انجام شود كه ممكن است به خشكي گلو و دهان و سوزش تا زمان برداشتن باندهاي داخل بيني منجر شود. اما بايد بيمار دقت كند كه خود به هيچ عنوان به بانداژ انجام شده دست نزند و آن را دستكاري نكند. بيمار مي تواند ضددرد و مسكن مصرف كند اما از انواعي مانند آسپيرين و بروفن بايد به شدت پرهيز كند كه باعث خونريزي در بيني خواهد شد.

نكاتي براي پس از جراحي

بيماران بايد پس از جراحي به نكات زير دقت نمايند:

 • از مصرف مسكن هايي كه گفته شد؛ خودداري كنند؛
 • از ضربه زدن به بيني و دستكاري بانداژ جدا خودداري كنند؛
 • از خم شدن و بلند كردن بار خودداري كنند؛
 •  خميازه و عطسه را از طريق دهان ( با باز كردن كامل دهان فشار از بيني برداشته مي شود) انجام دهند؛
 • از فين كردن مادامي كه پزشك اجازه نداده خودداري كنند؛
 • اگر از عينك استفاده ميكنند ان را بر روي بيني قرار ندهند؛
 • بيني خود را از تابش نور آفتاب دور نگه دارند ( خشكي بيني منجر به خونريزي خواهد شد)؛
 • پس از برداشتن بانداژ در صورت تاييد پزشك بيني خود را با محلول نمكي بيني شستشو دهند؛
 • به دقت در زمان هاي مقرر به ديدار پزشك خود بروند.

مواردي كه بايد به پزشك اطلاع داد:

 • ايجاد درد شديد، خونريزي، كبودي و تورم در بيني
 • تب
 • ترشح زردرنگ يا سبزرنگ از بيني
 • سردرد شديد و مقاوم به مسكن
 • دوبيني يا تاري ديد
 • سفتي يا كرختي گردن و احساس خستگي و رخوت شديد عمومي