اپ سلامتی برای همه

عفونت گوش در کودکان (اوتیت مدیا)

عفونت گوش در کودکان شایع است. علایم اصلی عبارتند از درد گوش و احساس ناخوشی. مسکن ها ، درمان اصلی هستند. آنتی بیوتیک ها معمولا مورد نیاز نمی باشند اما در برخی موارد تجویز می شوند. عفونت معمولا ظرف چند روز از بین میرود.  

عفونت گوش چیست؟عفونت گوش به معنی  عفونی شدن گوش مياني است. گوش میانی پرده صماخ و فضای کوچک در پشت پرده گوش است. گاهی اوقات نيز عفونت گوش ،  اوتیت میانی حاد، ناميده مي شود .

 عفونت گوش چیست؟عفونت گوش به معنی  عفونی شدن گوش مياني است. گوش میانی پرده صماخ و فضای کوچک در پشت پرده گوش است. گاهی اوقات نيز عفونت گوش ،  اوتیت میانی حاد، ناميده مي شود .

عفونت گوش چرا رخ می دهد؟

به طور معمول ، فضای کوچک پشت پرده گوش در گوش میانی با هوا پر شده و توسط کانال کوچکي به نام «لوله استاش » به پشت  حلق متصل می شود.گاهی، فضای گوش میانی از موکوس (مایع) ، بيشتر مواقع  در اثر سرماخوردگی، پر شده، و سپس ممکن است ترشحات آلوده به باکتری (میکرب) و یا ویروس شود . کودکانی که در پشت پرده گوششان ، ترشحات زیادتری وجود دارد، بیشتر مستعد به عفونت گوش هستند. بعضي اوقات،عفونت گوش ،بدون هیچ دلیل روشنی رخ می دهد.

علائم عفونت گوش چه هستند؟ 

درد گوش شایع است ، اما همیشه اتفاق نمی افتد.
 کاهش شنوائی ، ممکن است بعد از چند روز ابجاد شود
 تب (درجه حرارت بالا) شایع است.
 کودکان ممکن است احساس تهوع یا استفراغ وبه طور کلی احساس ناخوشی کنند.
كودكان نوباوه، نمی توانند  درد خود را  بیان کنند. یکی از علل گرم شدن بدن، كج خلقي و گریه نوزاد ، عفونت گوش است. گاهی اوقات پرده گوش سوراخ مي شود. و این اجازه را می دهد كه  ترشحات آلوده  گوش، به مدت چند روز، از گوش خارج شود. پرده گوش سوراخ معمولا پس از  تخلیه عفونت ها در عرض چند هفته بهبود می یابد. 

نكته قابل توجه در مورد گوش درد  

درد گوش علامت شایع عفونت گوش است.البته هر گوش دردي نشانه عفونت نيست . اگر كودكي گوش درد دارد، احتمال عفونت گوش وجود دارد. علت معمول گوش درد خفيف، پس از سرما خوردگی، ايجاد  ترشحات زیاد در گوش مياني است. و معمولا پس از چند روز این ترشحات تخليه مي شود. گاهي اوقات دردي كه کودک شما در گوش خود احساس مي كند ناشي از « ارجاع درد »است مانند ارجاع دندان درد به گوش. 

درمان عفونت گوش چیست؟

اغلب حمله های عفونت گوش به خودی خود، بدون درمان طی 2-3 روز  خوب خواهند شد. سیستم ایمنی بدن معمولا می تواند باکتری یا ویروس هایی که باعث عفونت گوش شده است را از بین ببرد. با این حال، درمانی که ممکن است لازم باشد،شامل موارد زیر است : 

مسکن ها

اگر عفونت گوش باعث درد شد، به کودک به طور منظم داروی مسکن دهید تا زمانی که درد برطرف شود. به عنوان مثال  پاراستامول و یا ایبوپروفن. این داروها، همچنین دمای بالا را پایین آورده و باعث می شود که کودک حال عمومی بهتری داشته باشد. اگر آنتی بیوتیک تجویز شود (ادامه مطلب را ببینید) ، شما باید داروی مسکن  بدهید تا زمانی که درد آرام گیرد.
مطالعات تحقیقاتی اخیر نشان داده است که چند قطره از داروی بیحسی موضعی
(مانند لیگنوکانین) در گوش، می تواند به کاهش درد کمک کند. به هر حال منطقی به نظر می رسد، و ممکن است در آینده این روش به طور گسترده تری استفاده شود به خصوص برای کودکان مبتلا به گوش درد شدید. 

آنتی بیوتیک -- تنها در برخی موارد تجویز می شوند

 آنتی بیوتیک ها در اغلب موارد توصیه نمی شود. به این دلیل که در اکثر موارد عفونت در عرض 2-3 روز تخلیه می شود. همچنین  مصرف آنتی بیوتیک خوب نیست مگر اینکه لازم شود ، زیرا  عوارض جانبی آنها مانند اسهال گاهی اوقات می تواند یک مشکل مضاعف شود. اما احتمال بیشتری وجود دارد که آنتی بیوتیک ها تجویز شوند اگر : • سن کودک زیر 2 سال باشد (خطر عوارض در نوزادان بیشتر است).
• عفونت شدید باشد.
• عفونت در 2-3 روز درمان نشود.
• عوارض  دیگری در بیمار ایجاد شود.
 

زمانیکه ابتدا عفونت گوش گسترش می یابد احتمال دارد که پزشک توصیه کند که صبر کنید و ببینید  برای 2-3 روز آینده چگونه بیماری پیش می رود. این به این معنی است که فقط از مسکن برای کاهش درد استفاده کنید، و ببینید که آیا عفونت تخلیه و خود بخود محدود می شود یا خیر. در اغلب موارد ، عفونت از طریق سوراخی در پرده گوش تخلیه می شود. با این حال ، اگر اینطور نشد ، پس از بررسی توسط پزشک، ممکن است  آنتی بیوتیک توصیه شود. گاهی ممکن است برای یک پزشک و والدین سخت باشد که پس از 2-3 روز ببینند که  کودک بهبود نیافته است. در این وضعیت ممکن است پزشک آنتی بیوتیک همراه با مشاوره با پزشک متخصص گوش, حلق و بینی را توصیه کند. پس اگر وضعیت کودک ظرف 2-3 روز بهتر نشد ، از نسخه برای دریافت آنتی بیوتیک استفاده کنید.  

عوارض احتمالی عفونت گوش چه هستند؟

بسیار شایع است که مقداری از ترشحاتی که در پشت پرده گوش باقی مانده پس از عفونت از طریق سوراخی در پرده گوش، تخلیه شود. این ممکن است که شنوایی را برای مدتی ضعیف کند زیرا از طریق ایجاد شدن خودبخود سوراخی در پرده گوش رخ می دهد. اما معمولا در عرض یک هفته یا بیشتر شنوایی به حالت عادی برمی گردد. گاهی اوقات خروج ترشحات به درستی مشخص نیست و حالت 'گوش چسبناک' ممکن است فقط گسترش پیدا کند. شنوایی ممکن است ضعیف بماند. اگر پس از عفونت ، گرفتگی گوش همچنان ادامه داشت، حتما به پزشک مراجعه کنید.اگر پرده گوش سوراخ شود، معمولا بعد از چند هفته یک بار تخلیه، عفونت بهبود می یابد. در بعضی موارد سوراخ پرده گوش، برای دراز مدت  باقی مانده و ممکن است نیاز به ترمیم به کمک جراحی پیدا کند. اگر کودک بر طبق روال عادی خوب شود، خطر ابتلا به عوارض جدی ناشی ازعفونت گوش، در او کم می شود. در موارد اندکی، عفونت های جدی استخوان پشت گوش از عفونت گوش ایجاد می شود که آن را التهاب‌ زائده‌ پستاني‌ می نامند. به ندرت اتفاق می افتد که عفونت در گوش داخلی،وارد مغز یا سایر بافتهای مجاور عمیق تر شود و این می تواند باعث علائم  مختلفی شود که مغز و اعصاب اطراف را تحت تاثیر قرار می دهد. پس اگر حال عمومی کودک بد تر شد و پس  از 2-3 روز بهبود نیافت ، یا هر نوع نشانه ای که  شما در مورد آن مطمئن نیستید،  پیشرفت کرد، به دکتر مراجعه کنید. 

آیا این اتفاق دوباره می افتد، و می توان پیشگیری کرد؟

کودکانی که در طول دوران کودکیشان، 2 یا بیشتر،حمله های عفونت گوش دارند، یسیار زیاد هستند. در اغلب موارد، هیچ روشی وجود ندارد که شما بتوانید آن را انجام دهید تا از وقوع عفونت جلوگیری کنید. با این حال ، برخی شواهد نشان می دهد که در برخی موارد احتمال کمتری برای پیشرفت عفونت گوش وجود دارد :در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند .در کودکانی که خانه ای زندگی می کنند که والدین سیگاری نیستند. سیگار کشیدن منفعل (زندگی در کنار افراد سیگاری را گویند)در نوزادان و کودکان می تواند خطر ابتلا به عفونت گوش را افزایش دهد و مشکلات مختلف دیگری نیز از آن ناشی می شود.در نوزادان و خردسالانی که از پستانک استفاده می کنند.با این حال ، مطالعات پژوهشی نشان می دهد که استفاده از پستانک در نوزادان هنگامی که به خواب می روند ، می تواند خطر مرگ را کاهش دهد. چگونگی آن روشن نیست، اما به نظر می رسد که کمک کننده است . بنابراین  از پستانک در نوزادان 6-12 ماهه در اول خواب استفاده کنید. اما اگر شما به کمک پستان به طفل غذا می دهید ، از پستانک استفاده نکنید تا زمانی که نوزاد به تغذیه از سینه مادر عادت کند. اما توجه داشته باشید :

  • اگر کودک پستانک را دوست نداشت اصرار نورزید. و وقتی که بچه خواب است ، اگر پستانک از دهانش افتاد دوباره آن را در دهان کودک نگذارید.
  • هرگز پستانک را با چیزی مثل مایع شیرین یا شکر آغشته نکنید.
  • پستانک را به طور منظم پاک و هر چندوقت عوض کنید.
  • خوب است که فقط پستانک برای کمک به بخواب رفتن نوزاد استفاده کنید نه بیش تر.
  • در نظر داشته باشید که وقتی نوزاد به سن 6 تا 12 ماه رسید،استفاده از پستانک را متوقف کنید.

 گهگاه، در برخی از کودکان حمله های عفونت گوش تکرار می شود. اگر این اتفاق افتاد ، ممکن است پزشک متخصص برای جلوگیری از حمله های بیشتر ، دوره طولانیتری از استفاده از آنتی بیوتیک ها را توصیه کند. گاهی اوقات ، اگرعفونت گوش شدید  شود ، پزشک متخصص ممکن است گذاشتن یک حلقه در پرده گوش را توصیه کند این رفتار مشابه ای است که برای درمان برخی از موارد حالت گوش چسبناک (ترشحات زیاد گوش میانی در برخی کودکان)استفاده می شود. حلقه کار گذاشته شده مانند لوله ی کوچکی است که به تخلیه مایع از گوش میانی کمک می کند. برخی تحقیقات نشان می دهد که این مسئله ممکن است، احتمال رخ دادن تعدادی از عوارضی که در عفونت های  گوش اتفاق می افتد، را کاهش دهد.