چاقی و اضافه وزن در کودکان:

 

اگر کودک شما چاق و یا دچار اضافه وزن می باشد، با خطرات بسیاری در ارتباط با سلامتی خود روبرو می باشد . زمینه ی ابتلا به چاقی آنها در سنین بزرگسالی نیز مساعدتر می باشد. اگر چاقی و یا اضافه وزن در سنین کودکی درمان شود مشکلات سلامتی، آنها  را در دوران بزرگسالی همراه نمی کند و حتی بسیاری مشکلات رخ نمی دهند. کودک شما با تناسب اندام وارد سنین بزرگسالی خواهد شد. روش اصلی درمان کودکان دارای اضافه وزن و یا چاق تغییراتی است که باید در روش زندگی آنها ایجاد کرد. این تغییرات شامل خوردن غذاهای سالم و انجام بسیار فعالیت بدنی است. اگر کلیه اعضای خانواده نیز این تغییرات را در زندگی خود اعمال کنند بهتراست.

 

چگونه تشخیص دهیم کودک دارای اضافه وزن و یا چاق می باشد؟ 

 اگر کودکان چاق بوده و یا دارای اضافه وزن می باشد، نشانگر این است که چربی اضافی در بدن موجود میباشد، وزن اضافی که کودک شما داراست ممکن است سلامت کودک را به خطر اندازد.

پزشکان،پرستاران و دیگر متخصیصین سلامت می توانند با دیدن کودکان تشخیص دهند که آیا کودک دارای اضافه وزن و یا چاقی می باشد آنها این تشخیص را با استفاده از محاسبه حجم توده بدنی (BMI) برآورد می کنند. BMI فرمولی است که تشخیص می دهد آیا وزن کودکتان با قد او متناسب است یا خیر. دقت کنید فرمول BMI در بزرگسالان و کودکان متفاوت می باشد. محاسبه BMI کودکان بر اساس سنجش نمودار رشد که به نمودار صدک معروف است و بر اساس معیار سن و جنس صورت می پذیرد. نمودار صدک نشان می دهد که BMI کودکتان چقدر با کودکان همسن خود و با رنج نرمال مطابقت دارد.

می توانید از پزشک و یا پرستار کودک خود برای تعیین اضافه وزن و یا چاقی فرزند خود کمک بگیرید. و یا میتوانید از سایت زیر  به منظور محاسبه BMI کمک بگیرید:

 خطرات تهدید کننده سلامت و چاق شدن کودکان چه عواملی هستند؟

کودکانی که دارای اضافه وزن بوده و یا چاق می باشند به علت مشکلات عدم تناسب با مشکلاتی همراه می باشند.بیماری هایی نظیر دیابت نوع 2، فشارخون بالا، بیماری کبد چرب، سنگ کیسه صفرا و دیگر بیماری های قلبی با چاقی در ارتباط هستند. مسئله نگران کننده این است که این بیماری ها که سابقا بزرگسالان را احاطه می کرد و در افراد بزرگسال که چاق و یا دارای اضافه وزن بودند رخ می داد اکنون در کودکان نیز مشاهده می گردد که خطر جدی تری است .

کودکی که دارای اضافه وزن بوده و یا چاق می باشد با خطرات زیر روبرو است:

 

·         مشکلات مفصلی، مانند آرتریت و بیماری لغزش اپی فیز سر استخوان ران

·         بلوغ زود هنگام

·         مشکلات تنفسی در حالت بدتر آسم، وقفه تنفسی انسدادی و در هنگام ورزش وفعالیت دچار کمبود تنفس می شوند.

·         کمبود ویتامین D و کاهش آهن بدن

·         در بزرگی نیز چاق و دارای اضافه وزن می شوند ( بیش تر از نیمی از کودکان چاق و دارای اضافه وزن در بزرگسالی نیز چاق بوده و دارای اضافه وزن نیز می باشند)

 

چاق بودن یا اضافه وزن کودکان و نوجوانان می تواند در برخی موارد تاثیرات سوء روانی نیز داشته باشد. مثلا می تواند به مشکلات خود کم بینی و اعتماد به نفس پایین منجر گردد.  کودک ممکن است تحت اذیت های دیگران به خاطر وزنش قرار گیرد و دچار سرخوردگی و دوری از محیط های اجتماعی گردد. حتی می تواند پرخاشگر و کم طاقت و در موارد بدتر دچار افسردگی گردد.اگر اضافه وزن و چاقی در سنین پایین درمان شوند مشکلات و بیماری های بعدی نیز رخ نمی دهند و وزن شخص در سنین بزرگسالی نیز متعادل می باشد.

چاقی و اضافه وزن تا چه میزان در کودکان رواج دارد؟

گفته می شود که در انگلستان حدود 3 میلیون کودک، چاق و یا دارای اضافه وزن می باشند. این بدان معنی است که از هر 3 کودک یک نفر با این مشکل روبرو است . سالانه نیز بر تعداد کودکان چاق در انگلستان افزوده می شود. با گسترش چاقی و اضافه وزن در سرتاسر جهان این مشکل به نام چاقی همه گیر شناخته شده است .