اپ سلامتی برای همه

اسهال حاد در کودکان

اسهال می تواند حاد(به مدت 2 هفته ) یا مزمن(مداوم) باشد و این مقاله در رابطه با اسهال حاد است که در کودکان شایع می باشد.در اکثر موارد اسهال پس از چند روز برطرف می شود اما گاهی نیز به طول می انجامد و خطر اصلی ان کم شدن آب بدن می باشد.

درمان اصلی این می باشد که میزان مصرف مایعات برای کودک خود را زیاد کنید که با نوشیدنی های خاصی این آب رسانی انجام می شود و پس از هر بار از دست دادن اب (با اجابت مزاج شل و آبکی) باید کودک خود را به مصرف نوشیدنی تشویق کنید سپس در صورتی که احساس می کنید کودک شما اب بدن خود را زیاد از دست داده حتما به پزشک مراجعه کنید و یا اگر علائم نگران کننده ای چون موارد زیر را مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید:

چه چیز باعث اسهال حاد می شود؟

علت شایع ان عفونت روده می باشد(در اصطلاح پزشکی علائم شایع عفونت روده اسهال و استفراغ می باشد.)

*در درجه اول یک نوع ویروس علت شایع اسهال عفونی در بسیاری کشورها می باشد و گاهی هم علت ان میکروبی می باشد. ویروس های مختلف می توانند به راحتی از طریق تماس نزدیک از فردی به فرد دیگر انتقال یابند یا زمانی که فردی الوده وظیفه ی اماده سازی غذا برای دیگران را برعهده بگیرد.به عنوان مثال عفونت ویروس شایع ترین علت اسهال در کودکان بریتانیا می باشد تقریبا هر کودک در بریتانیا یک بار قبل از 5 سالگی به چنین عفونتی دچار می شوند.ادنوویروس یک علت شایع دیگر می باشد.

*مسمومیت غذایی(خوردن غذای الوده به میکروب) باعث می شود در برخی موارد اسهال پیش بیاید یک نوع مسمومیت غذایی هست که معمولا توسط تعدادی از باکتری ها ایجاد می شود که نمونه متداول و شایع این نوع باکتری کمپیلوباکتر،سالمونلا و اشرشیا کولی می باشد. سموم ایجاد شده توسط باکتری می تواند مسمومیت غذایی ایجاد کند و گروهی از انگل ها نیز می توانند مسمومیت غذایی ایجاد کنند.

*همچنین اب الوده شده با باکتری ها نیز می تواند از علل مسمومیت عفونی به ویژه در کشورهایی با بهداشت ضعیف باشد.

*علل غیر عفونی اسهال حاد در کودکان نادر است که برای مثال کولیت(التهاب روده) و عدم تحمل برخی غذاها و انواع اختلالات نادر روده.

بقیه این مقاله وبسایت تنها به اسهال حاد در کودکان می پردازد و مقالات دیگری نیز در این زمینه موجود می باشد که به سایر میکروب هایی که موجب اسهال عفونی می شوند می پردازد.

علائم اسهال حاد عفونی چه می باشد؟

علائم می تواند خفیف باشد و فرد برای 1 الی 2 روز معده اش ناراحت شود و به اسهال خفیف دچار شود یا به اسهال ابکی و شدید برای چند روز یا بیشتر دچار شود.اسهال به معنای مدفوع شل و ابکی می باشد و معمولا حداقل 3 بار در 24 ساعت فرد نیاز به تخلیه مدفوع دارد.و همچنین خون یا موکوس ممکن است در مدفوع ظاهر شود.

درد های کرامپی نیز در شکم معمول هستند و درد ممکن است به راحتی در هر زمانی در طی اسهال ایجاد شود و استفراغ ,درجه حرارت بالا و درد اندام و سردرد نیز می توانند از علائم ان باشند.

اسهال اغلب برای 3 تا 5 روز ممکن است به طول انجامد که اغلب برای چند روز طول می کشد که بعد ازهر استفراغ متوقف می شود و ممکن است بهد از چند هفته نیز هم چنان مدفوع شل باقی بماند و گاهی اوقات علائم دیگری را نیز مشاهده می کنیم.

علائم کم شدن اب بدن:

اسهال و استفراغ ممکن است سبب کم ابی شوند به دنبال توصیه های پزشکی در صورتی که شما مشاهده کردید که بدن کودکتان دچار کم ابی شده است در صورتی که از نوع کم ابی خفیف باشد باید مقادیر زیادی نوشیدنی به کودک بدهید ما نوع دیگری کم ابی داریم که به ان کم ابی از نوع شدید گویند که کشنده می باشد مگر انکه زود درمان شود زیرا ارگان های بدن برای عملکرد طبیعی خود به مایعات نیاز دارند.

*نشانه های کم ابی خفیف در کودکان:دفع ادرار کم,خشکی دهان ,خشکی زبان و لب ها و اشک کمتر به هنگام گریه و چشم های گود رفته و ضعف و تحریک پذیری یا بی حال بودن می باشد.

*علائم کم ابی شدید در کودکان:خواب الودگی,کم رنگ شدن پوست,لکه دار شدن پوست,دستان سرد یا پاهای سرد,میزان بسیار کمی ازپوشک بچه خیس شده باشد و تبفس سریع (اما اغلب کم عمق) می باشد که اغلب یک امر اورژانسی پزشکی است و به توجه زیادی نیاز دارد.

کم ابی در کودکان مبتلا به اسهال حاد بیشتر چه زمانی رخ می دهد:

*در کودکان زیر یک سال (بخصوص کودکانی که کمتر از شش ماه دارند)که این کوکان مایعات زیادی را از دست می دهند.

*کودکان زیر یک سال که وزن کمی دارند.

*کودکان شیر خواره که از شیر مادر تغذیه می کنند.

*کودک یا نوزادی که میزان مصرف مایعاتش در طی استفراغ کم می شود.

*هر نوزادی که مبتلا به اسهال و استفراغ حاد شده است(بخصوص اگر شش مورد یا بیشتر دفع اسهال مدفوعی را پشت سر گذاشته و استفراغ 3 بار یا بیشتر در طی 24 ساعت گذشته)

ایا فرزند من باید ازمایش بدهد؟

برای اکثر کودکان اسهال به صورت خفیف رخ می دهد و بدون هیچ درمانی بعد از چند روزتنها با مصرف مایعات بیشتر درمان می شود. و شما اغلب باید به یک پزشک مراجعه کنید و به توصیه های پزشکی عمل کنید.

با این حال در برخی شرایط شما باید کاملا به توصیه های پزشکی عمل کنید پزشک شما شاید سوال کند که اخیرا سفری نداشته اید که کودک شما در تماس با فردی باشد که دارای علائم مشابه بوده باشد و در صورتی که به تازگی مبتلا شده باشد با بستری در بیمارستان و مصرف انتی بیوتیک رفع می شود.هم چنین پزشکان بررسی می کنند که ایا کودک شما دچار کم ابی شده است یا خیرو هم چنین درجه حرارت و میزان ضربان قلب کودک را بررسی می کنند. انها هم چنین شکم کودک را در رابطه با حساس بودن به لمس کنترل و بررسی می کنند.

ازمایش معمولا مورد نیاز نمی باشد اما باز هم ممکن است پزشک یک نمونه از مدفوع کودک شما را بخواهد به ویژه اگر کودک شما به علت اسهال خونی ,مسمومیه غذایی مشکوک و سفرخارج از کشور داشته و در بیمارستان بستری است و سپس نمونه را در ازمایشگاه بررسی می کنند تا نوع عفونت را مشخص کنند.