اسیب دیدگی گوش بر اثر فشار

 اسیب دیدگی گوش بر اثر فشار زمانی به وجود می اید که پرده گوش کشیده شده یا تحت فشار واقع شود  که سبب می شود گوش درد بگیرد و در شنوایی اختلال ایجاد می شود. و زماني ايجاد ایجاد می شود که  اختلاف فشار در دو طرف پرده گوش نا برابر باشد به عنوان مثال غواصان و همچنین برای خلبانان و مسافرين در هنگام فرود هواپیما رخ می دهد.

 

 

 

 

اسیب دیدگی گوش بر اثر فشار چیست؟

هنگامی که فشار نابرابر هوا در دوطرف پرده گوش شما یعنی اختلاف فشار هوای گوش خارجی نسبت به گوش میانی پیش می اید که به بافت موجود در ان قسمت صدمه می زند که اسیب دیدگی بر اثر فشار شایع ترین نوع اسیب دیدگی می باشد.

چه عاملی سبب اسیب دیدگی گوش بر اساس فشار می شود؟

فضای پشت پرده ی گوش معمولا از هوا پر شده است و این فضا معمولا توسط لوله باریکی به نام شیپور استاش به فضای پشت بینی متصل می باشد فشار را در دو طرف پرده گوش هماهنگ کرده و سبب می شود ارتعاشات و عملکرد پرده گوش طبیعی باشد.


اگر فشار هوا در خارج گوش افزایش یابد می تواند سبب درد در ناحیه پرده گوش شود در نتیجه پرده گوش نمی تواند به خوبی مرتعش شود و به دنبال ان ما ایجاد اختلالاتی در شنوایی را مشاهده می کنیم.برای از بین بردن کشش ایجاد شده به سرعت فشار در بخش میانی گوش افزایش می یابد.که شیپور استاش چنین وظیفه ای را ایفا می کند و موجب هماهنگ شدن فشار هوا در دو طرف پرده گوش می شود.

شایع ترین گونه این نوع اسیب دیدگی در مسافرین یک هواپیما رخ می دهد زیرا هنگامی که یک هواپیما اماده ی فرود است به ندرت طی نردیک شدن به زمین فشار زیاد شده و سبب ایجاد این نوع اسیب دیدگی در ناحیه پرده گوش می شود زیرا به پرده گوش فشار می اورد چون فشار در دو طرف پرده گوش  یکنواخت نیست سبب ایجاد درد در ناحیه گوش می شود.شرایط دیگری است که فشار در بخش خارجی گوش به شدت افزایش می یابد برای مثال در غواصان و در اسانسوری که در جهت پايين حرکت می کند.

 

 

 

 

چرا بعضی افراد بیشتر تحت تاثیراین نوع اسیب دیدگی قرار می گیرند؟

شیپور استاش به طور خود به خود زمانی که ما خمیازه می کشیم یا حرف می زنیم یا هنگام جویدن بازو بسته می شود به همین دلیل به صورت طبیعی در هنگام بلع و جویدن موجب تنظیم فشار هوا در دو طرف پرده گوش می شود.

با این حال در بعضی افراد شیپور استاش به راحتی باز و بسته نمی شود و فشار هوا در این افراد به راحتی در دو طرف پرده گوش تنظیم نمی شود.در بعضی افراد لوله شیپور استاش نسبت به حالت طبیعی بسیار باریکتر است در نتیجه هر گونه بیماری سبب انسداد شیپور استاش در این افراد می شود.

علت شایع مسدود شدن شیپور استاش در اثر التهاب و مخاط  می تواند سرما خوردگی ,عفونت گلو و تب یونجه و... باشد در کل هر گونه موکوس اضافی که در پشت بینی جمع شود باعث ایجاد این مشکل می شود.

چگونه می توان در هنگام پرواز از درد گوش جلوگیری کرد؟

در حالت ایده ال هر فردی که دچار سرما خوردگی ,عفونت تنفسی,عفونت گوش و غیره شود نباید پرواز کند ولی چون بسیاری از افراد نمی خواهند سفر خود را از دست دهند موارد زیر کمک می کنند تا افراد به درد گوش مبتلا نشوند:

*بلع کردن هنگام فرود امدن هواپیما یکی از عوامل می باشد .هوا در هنگام بلع ,سخن گفتن هنگام خمیازه کشیدن و جویدن به میزان زیادی از طریق شیپور استاش جا به جا می شود.در رابطه با کودکان بلعیدن یا نوشیدن زمان خوبی می باشد تا شیپور استاش به راحتی کار خود را انجام دهد به همین دلیل خوب است کودکان را تشویق به جویدن کنیم.

سعی کنید موارد زیر را انجام دهید:

  • نفس بکشید و سعی کنید نقس را وارد دهان کرده و دهان خود را ببندید و هوای محبوس شده را از راه بینی خارج کنید.این هوای دمیده شده سبب باز شدن مجرای شیپور استاش می شود و در نهایت فشار را بر روی پرده گوش خود احساس می کنید.این درمان اغلب مشکل می باشد ولی سعی کنید در هنگام فرود هواپیما ان را به طور مرتب تکرار کنید.
  • هنگام فرود هواپیما هرگز نخوابید (والا یک ماسك اكسيژن هنگام فرود هواپیما درخواست کنید) اگر بیدار هستید  ببلعید و بنوشید و هوا را برای ورود به گوش میانی تشویق کنید.

 

موارد ذکر شده در بالا معمولا در رابطه با بسیاری از افراد جواب می دهد ولی اگر نسبت به این نوع اسیب دیدگی بسیار مستعد هستید می توانید از موارد زیر استفاده کنید:

  • استفاده از قرص انتی هیستامین که با توجه به دز پیشنهادی روز قبل و بعد سفر مصرف کنید اين دارو می تواند تا حدودی بر تولید موکوس تاثیر گذاشته و تولید ان را محدود کند.
  • استفاده از اسپری ضد احتقان که موجب خشک شدن بینی می شود.به عنوان مثال استفاده از اگزیلو متازون که در داروخانه ها موحود است اسپری بینی از جمله داروهایی است که باید یک ساعت قبل از زمان مورد نظر مصرف شود.

 

ایا عوارض دیگری وجود دارد؟

درد گوش می توانید شدید باشد اما در اکثر موارد اسیب جدی به گوش نمی زند و گاهی  ایجاد شدن سوراخ در پرده گوش می تواند اشک اور باشد.با این حال,به احتمال زیاد پرده گوش در عرض چند هفته به صورت خود به خود بدون هیچ درمانی ترمیم می شود.(جهت اطلاعات بیشتربه بروشور جداگانه ای به نام ((سوراخ پرده صماخ)) مراجعه کنید.