اپ سلامتی برای همه

وب سایت های زیادی در خصوص رایانه های همراه اطلاع رسانی میکنند. این وبسایتها شامل سه گروه اطلاعات عمومی در خصوص رایانه همراه، وبسایتهای عرضه نرم افزارهای مرتبط با این دستگاهها و وبسایتهای عرضه خدمات و نرم افزارهای تخصصی میباشند. اگرچه واضح و مبرهن است که اینترنت و داده های موجود در آن ماهیتا بسیار پویا و متغیر است و لذا آدرسدهی به وبسایتها و پایگاههای اینترنتی متولی یک سرویس خاص چندان کاربردی نمیباشد زیرا اطلاعات در این حوزه با سرعت بسیار بالایی قدیمی و غیرکاربردی میشود. اما در هر زمان کاربران علاقه مند با جستجوی واژه های کلیدی صحیح مانند Pocket PC ، Medicine و احیانا Software یا E-book در یکی از موتورهای جستجو مانند Google میتوانند جدیدترین پایگاه های اینترنتی فعال در این حوزه را شناسایی نمایند. طبیعتا استفاده از واژه های متعدد یا بکارگیری Bolean ها مانند AND و + یا “”  نیز میتواند به محدود شدن یا اختصاصی¬تر شدن جستجو کمک کند. ضمن اینکه کلا در اینترنت باید واژه های متعدد را در موتورهای مختلف جستجو وارد نمود تا دقیق ترین اطلاعات در دسترسی قرار گیرد. ب برخی پایگاههای اینترنتی عرضه کننده نرم افزار و کتاب الکترونیک برای رایانه همراه شامل موارد زیر است:

1.    در این وب سایت اخبار و جدیدترین نرم افزارها و سیستمهای مرتبط با رایانه همراه  معرفی میشود. که غالبا همراه با لینک به وب سایت عرضه کننده بوده و مرجعی جالب برای آگاهی از آخرین تحولات در این عرصه میباشد. البته مطالب آن بسیار به سرعت بروز نمیشوند، اما همیشه مطالب جالب در آن برای مطالعه یافت میشود. همچنین در آن مطالب مفیدی در زمینه نرم افزارهای بانک های اطلاعاتی، محاسبه گرهای حرفه ای و مجلات می توان پیدا نمود. این وبسایت در آدرس زیر قابل دسترسی است:
 http://www.medicalpocketpc.com


2.    برای جستجوی اطلاعاتی درباره پزشکی علی الخصوص آخرین اطلاعات در زمینه تداخلات دارویی، داروها، بیماری ها، روش های تشخیصی و درمانی و خلاصه مقالات برای رایانه های همراه در آدرس زیر قابل دسترسی است:
 http://unboundmedicine.com
3.    این وب سایت یکی از گسترده ترین منابع پزشکی و داروی برای رایانه های همراه است که درباره آن در بخشهای مختلف این کتاب مفصل صحبت شده است:
http://www.skyscape.com
4.    این وب سایت که شهرت آن بخاطر اطلاعات پزشکی در کلیه زمینه های تخصصی پزشکی می باشد در بخش منابع خود (resources) قسمتی تحت عنوان Medscape Mobile Link دارا می باشد که مقالات پزشکی و ابزارهای کاربردی برای رایانه های همراه را عرضه نموده است. این وب سایت در آدرس http://www.medscape.com در دسترس قرار دارد.

5.    این وبسایت اطلاعاتی جامع در زمینه رشته های مختلف پزشکی برای رایانه همراه دارا میباشد. آدرس آن عبارتست از:
 http://www.pdamd.com
6.    وب سایتی به نام PDA Cortex به صورت دسته بندی شده برای پزشکان و پرستاران اقدام به انتشار نرم افزار، خبر و نوآوری در زمینه انواع مختلف رایانه های همراه مینماید. از طریق همین وبسایت میتوان نرم افزارهای ارائه شده را با کارت اعتباری بینالمللی خریداری نمود. آدرس این وب سایت عبارتست از:
 اhttp://www.rnpalm.com/index.htm

7.    در وب سایت  به صورت دسته بندی شده اطلاعات گوناگونی در زمینههای مختلف اطلاع رسانی شده است. لینک های متعددی به نرم افزارها و وبسایتهای عرضه خدمات و سرویسها وجود دارد که البته با رویکرد تجاری و غالب سرویسها خریدنی هستند و کمتر سرویسی رایگان عرضه شده است. این وبسایت در آدرس زیر قرار دارد:   http://www.medicalsoftwareforpdas.com

8.    MDtool وبسایت دیگری است که در این زمینه فعالیت مینماید و البته یک وبسایت عرضه اطلاعات پزشکی است اما در بخشی به آدرس http://www.mdtool.com/pocketpc.html اطلاعات مناسبی در خصوص رایانه های همراه دارد و همچنین لینکهای مناسبی نیز دارد که در همین زمینه بسیار مفید میباشند. دارای انجمنهایی برای بحث و تبادل نظر در این زمینه می¬باشد.

9.    برای رایانه های همراه نوع BlackBerry وبسایت QxMD.com نرم-افزارهای جالبی را برای این دسته از دستگاهها عرضه نموده است که بسیاری از آنها رایگان هستند.


10.    عمده نرم افزارهای پزشکی در وبسایتهای عمومی عرضه نرم افزارهای آنلاین برای این دستگاه ها یافت میشوند که از جمله این وبسایتها میتوان به FreewarePPC اشاره نمود که در آدرس زیر بسیاری از نرم-افزارهای رایگان برای رایانه های همراه را عرضه نموده است. نرم افزارهای پزشکی این وب سایت در آدرس زیر در دسترس قرار دارد: http://freewareppc.com/medical/medical.shtml

11.   PocketGear.com از جمله دیگر وبسایتهای فعال در زمینه ارائه نرم-افزارهای عمومی میباشد که در بخش پزشکی و سلامت به صورت دسته بندی شده نرم افزارهایی در خصوص مراجع، راهنماهای بیماران، راهنماهای رژیم و تغذیه،  ماشین حسابها و راهنماهای دارویی را جمع آوری نموده است. این وبسایت یک پورتال خرید آنلاین نرم افزار است که البته اگر لیست نرم افزارها براساس Price(Lowest First)  دسته بندی (Sort) شوند، نرم افزارهای رایگان متعددی نیز قابل دریافت خواهند بود. آدرس آن نیز www.PocketGear.com  میباشد.
12.    یک وبسایت ایرانی نیز با نام iranianPDA در زمینه عرضه کتابهای الکترونیک پزشکی فعالیت مینماید و کتابهای معروف و صاحبنام در زمینه اطلاعات پزشکی برای رایانه همراه را با قیمتهای بسیار نازلی عرضه مینماید. این وبسایت در آدرسhttp://www.iranianpda.com در دسترس قرار دارد.

13.    وبسایت Iran Pocket PC نیز در اقدام مشابه ای اقدام به عرضه برخی کتابهای الکترونیک و مجموعه های SkyScape نموده است