اپ سلامتی برای همه

فشار خون بالا-قاتل آرام

فشار خون بالا (فشار خون) قاتل آرام نامیده می شود. این به دلیل است که بسیاری از مردم مبتلا به آن از وجود این بیماری در خود بی اطلاعند. در حالیکه هر فردی می تواند با یک آزمایش ساده برای ارزیابی فشار خون بیش از حد بالا به بیماری خود پی ببرد. و اگر دیده شدهع که فشار خون بیماری بالا است، وی می تواند با کارهای ساده ای آن را پایین آورده و در همان سطح حفظ نمود. انجام این کار می تواند زندگی هر بیماری را نجات دهد.

چه کسانی به فشار خون بالا مبتلا می شوند؟
هر کسی می تواند به فشار خون بالا مبتلا شود. و باید آن را درمان کرد. اگر فشار خون بالا درمان نشود می تواند باعث:
سکته
بیماری های کلیوی
کوری
مشکلات قلب

برخی از افراد احتمال بیشتری نسبت به دیگران برای ابتلا به فشار خون بالا دارند. برای کشف این مساله که آیا شما در معرض خطر بیشتری هستید، به سوالات زیر پاسخ دهید:

 خودسنجی: برای ارزیابی میزان خطر ابتلای خود به افزایش فشار خون به سوالات زیر پاسخ دهید؟

o

آیا شما سیگار می کشید؟

o

آیا شما غالبا بیش از دوبار در روز الکل مصرف می کنید( پیروان سایر ادیان غیر از اسلام)

o

آیا غالبا عصبی بوده و زود از کوره در می روید؟

o

آیا خیلی کم درمنزل و یا بیرون به ورزش می پردازید؟

o

آیا سن شما بیش از 60 سال است؟

o

آیا برادر، خواهر و یا والدین شما مبتلا به افزایش فشار خون یا بیماری قلبی می باشند؟

o

آیا شما دچار افزایش وزن و چاقی هستید؟

o

آیا دچار چربی بد ( کلسترول) خون بیشتر از 200 هستید؟

o

آیا شما مبتلا به دیابت، بیماری قلبی و یا بیماری کلیوی هستید؟

o

آیا سابقه ابتلا به حمله قلبی و یا سکته مغزی دارید؟

مجموع

هر چه تعداد گزینه های علامت خورده بیشتر باشد، احتمال ابتلای شما به بیماری افزایش فشار خون در شما بیشتر است؟

فشار خون ، نیرویی است که قلب با پمپاژ خون و حرکت آن در رگ های بدن ایجاد می کند. فشار خون بیش از حد بالا می تواند به بدن شما صدمه وارد نماید.

در قلب و خون کار سختی را به طور مداوم انجام می دهند. با هر بار ضربان قلب،  خون را از طریق عروق خونی به سراسر بدن ارسال می نماید. عروق خونی لوله هایی هستند که خون از طریق آنها بدن پخش می شود. این خون مملو از اکسیژن و خیلی مواد مغذی دیگر است که تمام نیازهای بدن برای ادامه حیات را برطرف می نماید.

فشار خون چیست؟

دستگاه های اندازه گیری فشار خون این نیروی (فشار) خون را در حین عبور از رگ های بدن، می تواند اندازه گیری نماید. یک مقدارمعمولی فشار خون به صورت 119/79 گزارش می شود. این اعداد در هر فردی ممکن است بالاتر یا پایین تر باشد.

فشار خون دارای دو جز می باشد، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک، فشار خون سیستولیک عدد بیشتر یا اول است که بیان کننده نیروی ضربان قلب است که در هنگام پمپاژ خون به درون رگ ها ایجاد می شود. مقدار فشار خون سیستولیک سالم باید کمتر از 120 باشد.

فشار خون دیاستولیک، عدد کمتر یا دوم است که نشان دهنده میزان نیروی درون رگ  ها در بین ضربان های قلب می باشد.

فشار خون نرمال نیز مرتبا دچار تغییرات  می شود. انجام کارهای سخت مثل حرکت اجسام سنگین مانند مبل و یا بازی های ورزشی باعث می شود عدد بالای فشار خون بیشتر شود. احساس ناراحتی و یا نگرانی شدید نیز ممکن است آن را بالا ببرد. در افراد سالم ، فشار خون  پس از اتمام ورزش یا برطرف شدن استرس پایین می رود. اما در افراد مبتلا به بیماری افزایش فشار خون همچنان بالا باقی می ماند.

تداوم بیماری فشار خون بالا باعث بیماری کلیوی، بیماری قلبی، کوری و سکته مغزی خواهد شد.

بیماران می توانند با مراجعه به مطب پزشک خانواده خود، برای اندازه گیری فشار خون خود اقدام کنند. اگر مقدار فشار خون بالا است  حتی فقط به مقدار  کم، پزشک می تواند برای بیمار یک برنامه درمانی برای تحت کنترل نگه داشتن آن تجویز کند.

اندازه گیری فشار خون:

اندازه گرفتن فشار خون  آزمایشی بسیار آسان و بی دردسر است. اما ممکن است در زمان های مختلف مورد آزمایش قرارگیرد. این به دلیل آن است که فشار خون می تواند در طول روز تغییر زیادی داشته باشد. همانطور که گفته شده، اگر بیمار احساس عصبانیت، مضطرب و یا حتی شادی بکند، فشار خون وی ممکن است متفاوت باشد.

اگر فشار خون بالا باشد، درمان آن ضروری است و درمان می تواند بیمار را سالم نگه دارد و از عوارض بیماری جلوگیری کند. پس هر کسی باید مطمئن شود که برنامه درمانی پیشنهادی برای افزایش فشار خون وی مفید بوده و میزان فشار خون در محدوده بی خطر برای تمام طول روز حفظ شده است.

برنامه درمانی برای مقابله با افزایش فشار خون، ممکن است شامل تغییر عادات ناسالم به عادات سالم باشد. همچنین ممکن است مصرف داروهای کنترل کننده فشار خون بالشد.