اپ سلامتی برای همه

زگیل های تناسلی

زگیل های تناسلی به وسیله یک ویروس که از طریق رابطه جنسی، منتقل می شود، ایجاد می شوند. راههای درمان شامل: درمان های شیمیایی و فیزیکی همانند: منجمد کردن به منظور از بین برد زگیل ها می باشد. اگر شما زگیل های تناسلی دارید به شما توصیه مي شود که به سبب انتقال آلودگی ها در اثر تماس جنسی به یکدیگر، خود و همسرتان هردو  بررسی و آزمایشاتی داشته باشید.

زگیل های تناسلی چه هستند و چه چيزي باعث آنها می شود؟

زگیل های تناسلی برجستگي هاي جوش مانند کوچکی اند که در اندام های تناسلی یا در اطراف معقد (در اطراف مجرا) رشد می یابند. آنها به وسیله یک ویروس ایجاد می شوند که پاپیلومای ویروس انسانی نامیده می شود (HPV).

بیشتر از 100 گونه از این ویروس ها وجود دارند. بیشتر زگیل های تناسلی به وسیله گونه های 6 یا 11 ایجاد می شوند.

زگیل های عمومی رايج که در بیشتر مردم در دست ها و یا پاها وجود دارند نيز به وسیله انواع مختلف HPV ایجاد می شوند.

چطور به زگیل های تناسلی مبتلا مي شويم؟

راه انتقال ویروس از طریق رابطه جنسی است. شما نیاز دارید که تماس پوست با پوست را محدود کنید تا ویروس منتقل نشود. این به این معنی است که شما نیاز به پرهيز از مقاربت جنسی كه از طريق آن آلودگی به شما نفوذ یا منتقل ميشود، نداريد. اما آنها به ندرت ممکن است به نوزاد در حين زايمان منتقل شوند. زيرا آنها از طريق تماس پوستي منتقل مي شوند.

بعد از مبتلا شدن به HPV هفته ها یا ماه ها طول می کشد تا زگیل ها رشد کنند. و البته در بیشتر افرادي که آلوده به HPV هستند زگیل ها هيچگاه رشد نمی کنند. شما می توانید بدون ظاهر شدن زگيل ها حامل ویروس باشید و ممکن است ویروس را به افراد دیگری منتقل کنید که بعدا زگیل ها در انها رشد می کنند. بنابراین ممکن است یک ویروس منتقل شود، حتي بعد از اینکه زگیل ها درمان شوند.

از آنجاييکه گاهی اوقات رشد زگیل ها بعد از مبتلا شدن به HPV طول می کشد، اگر شما رشد اخير زگیل های تناسلی را دارید، بدین معنی نیست که الزاما همسر شما (شریک جنسی) شما اخیرا خیانتی داشته است. شايد موضوع مربوط به حتي بيشتر از يك سال گذشته باشد.

نكته: پس شما ممکن است آلوده به HPV باشيد اما یک زمان طولانی را بدون رشد یافتن زگیل ها داشته باشید. بنابراین یادآوری می شود که شما ممکن است زگیل های تناسلی متعددی گرفته باشید، حتی اگر مقاربت نداشته باشید.

 

ميزان شيوع زگیل های تناسلی چقدر است؟

ابتلا به آنها شايع است و به عنوان يكي از بيماري هاي رايج منتقله از راه جنسي شناخته مي شوند. معمولا بیشتر آلودگی ها از نظر جنسی تشخیص داده نشده و اكثر افراد حامل فقط حامل بيماري باقي مي مانند. هر فرد در طی عمر خود بالای 5 تا 10 درصد شانس آلوده شدن با HPV را دارد. هر چند، بیشتر مردم نمی دانند که آنها آلوده شده اند. چون آنها نشانه های بیماری را ندارند. فقط 1تا2 نفر از هر  100 انسان آلوده به HPV ، زگیل های تناسلی رشد می کنند.

 

زگیل های تناسلی کجا رشد می کنند؟

در مردان زگیل ها معمولا در پوست خارجی آلت تناسلی و در زنان زگیل ها معمولا در بخش بیرونی آلت تناسلی فقط در خارج واژن رشد می کنند. زگیل ها ممکن است در هر دو جنس خانم و آقا در پوست اطراف معقد نيز رشد کنند. گاهی اوقات زگیل ها در داخل واژن رشد می کنند، در گردن رحم، در کیسه بیضه، در مجرای ادرار، (لوله ای که ادرار را از مثانه به بیرون خارج میکند.) یا درمعقد – و به ندرت، آنها در دهان یا بینی یافت می شوند.

 

 زگیل های تناسلی شبیه چه هستند؟

آنها شبیه غده های رنگی پوستی کوچک بر روی پوست هستند (معمولا شبیه زگیل هایی هستند که شما و بسياري از افراد بر روی دستانشان دارند).

زگیل هایی که روی پوست رشد می کنند گرم، مرطوب، مودار بوده و قوام نرمی دارند. تعداد زگیل هایی که روي بدن هر فرد رشد مي كند، از شخصی به شخص دیگر متفاوتند. برخي از مردم فقط تعداد انگشت شمار و نا محسوسي زگیل دارند. بسیاری دیگر از مبتلايان، تعداد فراواني زگیل در اطراف معقد و ناحيه تناسلي خود دارند.

 

نشانه های زگیل تناسلی چیست؟

در بیشتر موارد، زگیل ها باعث ناراحتی جسمی نمی شوند. آنها گاهی اوقات باعث آزار و اذیت و درد می شوند. مخصوصا اگر در اطراف معقد باشند. زگیل های تناسلی می توانند باعث خونریزی یا درد مقاربتی شوند. اگر شما زگیل هایی در داخل مجرای ادرار یا معقد خود دارید، این می تواند گاهی اوقات باعث خونریزی در هنگام عبور ادرار یا خونریزی از معقد شود. اما آنها خوش خیم اند و باعث بیماریهای جسمی جدی نمی شوند. اگر چه، زگیل ها زشت به نظر می رسند و باعث رنجش بسیاری از مردم می شوند.

برای دیدن تصاویری از زگیل های تناسلی به سایت زیر مراجعه کنید.

www.dermnet.org.nz/viral/genital-warts-imgs.html

آیا نیازی به هیچگونه آزمایشی هست؟

زگیل های تناسلی را معمولا می توان از روی ظاهر خاصشان تشخیص داد. وقتی شما به وسیله دکتر یا پرستار مود معاینه قرار می گیرید، دکتر یا پرستار برای یافتن زگیل ها اندام تناسلی شما را مورد معاینه قرار خواهند داد. بنابراین آنها ممکن است پیشنهاد کنند که معاینه داخلی اندامهاي تناسلي (در خانم ها) برای یافتن زگیل ها انجام دهند. اما برای تشخیص و تایید زگیل های تناسلی نیازی به آزمایش نیست. به هر حال، از هر يك چهار نفر مبتلا به زگیل های تناسلی يك نفر، به ساير بيماري هاي منتقله از راه جنسي نيز مبتلا است.

آزمایشاتی همانند سواپ معمولا برای چک کردن ساير آلودگی های دیگر توصیه می شود. حتی اگر نشانه های بیماری را نداشته باشید. اگر شما زگیل های تناسلی را دارید پزشک یا دکتر ممکن است شما را به یک متخصص عفوني، يا ارای پزشک متخصص اورولوژي یا یک کلینیک پيشگيري از بيماري هاي منتقله از راه جنسي برای درمان بفرستد.