اپ سلامتی برای همه

پنوموني يا ذات الريه

پنوموني به معناي عفونت شديد ريه هاست كه اغلب نياز به درمان با آنتي بيوتيك داپنومونيرد. اگر حال عمومی شما خوب باشد، احتمالا به طور کامل بعد از این بیماری بهبود خواهید یافت، اما بعضی وقتها این بیماری حیات افراد را نیز تهدید می کند. چنانچه وضعیت سلامتی شما خوب نباشد، پنومونی می تواند شما را بسیار بدحال کرده و عفونت ناشی از ان می تواند زندگی شما را به مخاطره اندازد.

پنومونی چیست؟

 پنومونی به معنای التهاب بافت ریه است که اغلب ناشی از عفونت می باشد. پنومونی اغلب شدیدتر از برونشیت است (برونشیت به معنای التهاب یا عفونت راههای هوایی بزرگ یعنی برونشها است). گاهی اوقات برونشیت و پنومونی همزمان رخ می دهند که به آن برونکوپنومونی می گویند.

 آیا پنومونی انواع مختلفی دارد؟

پنومونی اغلب اوقات توسط یک عفونت ویروسی یا باکتریایی ایجاد می شود. سایر عوامل مثل قارچها، مخمرها و یا پروتوزوا (نوعی تک سلولی) نیز گاهی سبب پنومونی می شوند. به طور نادر، پنومونی غیر عفونی به دلیل استنشاق سموم یا مواد شیمیایی ایجاد می شود. 

پنومونی چگونه اتفاق می افتد؟

شما ممکن است در حین تنفس، مقداری باکتری، ویروس و یا سایر عوامل بیماریزا را وارد ریه هایتان نمایید. اگر شما سالم باشید، تعداد کم عوامل بیماریزا نمی تواند مشکلی را برایتان ایجاد کند، زیرا انها معمولا در ترشحات سیستم تنفسی (خلط) گیر افتاده و توسط سلولهای سیستم ایمنی کشته می شوند. گاهی وقتها نیز این عوامل تکثیر شده و باعث عفونت ریه می شوند. این مساله زمانی اتفاق می افتد که وضعیت سلامتی شما مناسب نباشد. برای مثال: اگر بدن شما ضعیف باشد و یا شما مسن باشید، بیماری در قفسه سینه داشته باشید، ایمنی کمی در برابر عفونتها داشته باشید مثل افراد الکلی، مبتلا به ایدز و یا سایر بیماریهای شدید دیگر. اگرچه حتی افراد سالم هم ممکن است دچار پنومونی شوند. 

 پنومونی چقدر شدید و جدی است؟

اگر شما قبلا سالم بوده اید: با انجام درمان، شما به طور کامل بهبود خواهید یافت. اگرچه بعضی باکتریها، ویروسها و سایر عوامل ممکن است نسبت به بقیه بیماری شدیدتری را ایجاد کنند. بعضی افراد بسیار بدحال شده و نیاز به بستری در بیمارستان پیدا می کنند. حتی گاهی نیز افرادی که قبلا سالم هم بوده اند، به دلیل ابتلا به پنومونی، می میرند. اگر وضعیت سلامتی شما مناسب نیست: شما ممکن است به دلیل این بیماری، بسیار بدحال شوید. پنومونی علت شایع مرگ در افرادی است که وضعیت سلامتی خوبی ندارند. برای مثال افرادی که در مراحل انتهایی سرطان می باشند.  

علايم پنوموني چيست؟

علايم معمول شامل سرفه، تب، تعريق، لرز، كم اشتهايي و احساس عمومي ناخوشي و كسالت است. سردرد و ساير دردها شايع هستند. معمولا در اين زمان، خلط بيشتري توليد مي شود كه ممكن است زرد يا سبز و حتي گاهي اوقات حاوي رگه هاي خون باشد. شما ممكن نفس كم بياوريد، تندتر نفس بكشيد و يا دچار احساس گرفتگي در قفسه سينه شويد. در صورتي كه پرده بين ريه ها وديواره سينه (پلور) نيز دچار عفونت شود، ممكن است درد شديدي در كناره هاي قفسه سينه حس نماييد. پزشك در زمان معاينه شما با گوشي، صداي كراكل را در ريه هايتان مي شنود. 

پنوموني چگونه درمان مي شود؟

درمان در منزل: در صورتي كه حال عمومي شما خوب باشد و پنوموني خيلي شديد نباشد، درمان در منزل مناسب است. o        آنتي بيوتيكها در صورت شك به پنوموني تجويز مي شوند. عفونت باكتريايي شايعترين علت پنوموني است و به راحتي به كمك آنتي بيوتيكها به طور كامل درمان مي شود. اگر درمان بدرستي انتخاب شده باشد، علايم معمولا در عرض چند روز رو به كاهش مي گذارند. شما ممكن است به مدت يك هفته و يا بيشتر بعد از رفع عفونت همچنان احساس خستگي و كسالت نماييد.o        مايعات فراواني بنوشيد تا دچار كم آبي نشويد.o        به منظور تسكين درد و تب، به طور منظم از استامينوفن و يا ايبوبروفن استفاده نماييد.o        اگر علايم شما در عرض 2 روز بهبود نيافت، به پزشكتان اطلاع دهيد.  

درمان در بيمارستان:

اگر شما دچار نوع شديد پنوموني شده باشيد و يا علايم شما بعد از شروع درمان آنتي بيوتيكي به سرعت بهبود نيافت، به شما توصيه خواهد شد كه در بيمارستان بستري شويد. هرچند اگر وضعيت سلامتي شما هم مناسب نباشد، بهتر است در بيمارستان درمان شويد. o        يك عكس راديوگرافي از قفسه سينه شما براي تاييد تشخيص و همچنين شناسايي وسعت عفونت گرفته مي شود.o        آزمايشات خون و خلط براي پيدا كردن نوع باكتري مسوول عفونت انجام مي شود. اين مساله به انتخاب بهتر انتي بيوتيكها كمك مي كند. گاهي اوقات باكتري ايجاد كننده پنوموني نسبت به آنتي بيوتيكهاي رده اول مقاوم است و بنابراين نياز است كه از آنتي بيوتيك ديگري استفاده شود. o        گاهي اوقات اكسي‍ژن و ساير درمانهاي حمايتي در صورت شديد بودن پنوموني مورد نياز است. حتي گاهي نياز مي شود كه فرد در بخش مراقبتهاي ويژه بستري شود. 

آيا مي توان از پنوموني پيشگيري نمود؟

 اگر شما در معرض خطر بالايي براي ابتلاء به عفونتهاي پنوموككي (يكي از علل شايع پنوموني باكتريايي) و آنفولانزا هستيد،‌ ايمن سازي و واكسيناسيون عليه اين عوامل توصيه مي شود. همچنين به ياد داشته باشيد كه شما نبايد سيگار بكشيد. كشيدن سيگار به مخاط راههاي هوايي آسيب مي رساند و ريه ها را براي ابتلاء به عفونت مستعد تر مي سازد. 

اگر پنوموني عود نمود، چه بايد كرد؟

اگر حال عمومي شما مناسب باشد، اما دچار دوره هاي مكرر پنوموني شديد، اين مساله ممكن است اولين علامت وجود مشكل در ريه ها و يا سيستم ايمني شما باشد. اگر پنوموني بدون هيچ دليل مشخصي عود كرد، ممكن است نياز به انجام چند آزمايش براي بررسي سيستم ايمني بدن شما باشد.