zamensalamti2

بريدگي

 يكي از حوادث شايع در زندگي روزمره بريدگي اندام ها هستند. اين بريدگي در حين كارهاي رايج روزمره اتفاف مي افتند و ممكن از زخم هاي بسيار كوچك تا زخم هاي بزرگ نيازمند مراجعه به بيمارستان متفاوت باشند. این مقاله شما را به منظور اینکه چه کارهایی را باید پس از رخ دادن بریدگی انجام دهید، راهنمایی می کند.  

 

کمک های اولیه

روی زخم را فشار دهید تا خونریزی متوقف شود. درخواست کمک از اورژانس پزشکی، اگر خونریزی شدید است یا به زودی متوقف نمی شود. زخم را تمیز کنید، مهم نیست که چقدر زخم کوچک است. شستشو پاکیزگی شانس آلودگی را کاهش می دهد. حتی از جریان آهسته آب لوله کشی استفاده کنید. (زیرا این نگرانی هست که ضدعفونی کننده ها ممکن است بافت پوست را خراب و درمان را به تاخیر اندازند).بعد از شستشو، زخم را با پانسمان استریل، و غیر پنبه ای بپوشانید. 

آیا به ملاقات با پزشک نیاز دارم؟

روزانه شمار زیادی از مردم با بریدگی های کوچک روبرو می شوند که توسط خود آنها معالجه می شود،اما، دکتر یا پرستار باید زخم هایی را که وسیع، عمیق یا چرکین شده و خراشیدگی هایی که توسط سنگریزه ایجاد شده را ببینند. موارد زیر نیاز به مراجعه به اورژانس را دارند:

·         اگر قسمتی از زخم بی حس یا پوست مرده باشد پس شما ممکن است به درمان یا دبریدمان یا حذف بافت های مرده زخم نیاز داشته باشید. زیرا  پوست مرده راهی برای توسعه یافتن آلودگی است.

·         اگر شما گمان می کنید که بریدگی عمیق بافت های عمقی تر را از بین برده، همانند: اعصاب، تاندوم ها با مفاصل

 ·         زخم های ایجاد شده به وسیله شیشه برنده، فلز و غیره ممکن است به آزمایشات دقیق تر نیاز داشته باشد و ممکن است به تصویربرداری رادیولوژی برای چک کردن اینکه جسم خارجی در داخل بافت های داخلی وجود ندارد، نیاز داشته باشید.

·         زخم های شکافدار که دوسر زخم باز شده است،  باید با بخیه زدن، چسب یا نوار چسب بسته شود. اما اگر زخم های شکافدار کوچکی روی صورت خود دارید، بهترین کار مراجعه به دکتر است. پزشک کوچکترین زخم های شکافدار را بخیه خواهد زد. بیشتر زخم ها بی درنگ بخیه زده می شوند.

در حالیکه در مواردی پزشک ممکن است توصیه کند که قبل از اینکه زخم ها بخیه زده شوند ، چند روزی منتظر بمانید:

·          برای مثال اگر بیشتر از 6 ساعت از زخم گذشته است، اگر زخم آلوده شده است، یا اگر ریسک بالایی در آلوده شدن زخم است، همانند وقتی که زخم با کود کشاورزی آلوده شده است. هدف از اینکه بستن شدن زخم به تاخیر می افتد این است که قبل از اینکه آن را ببندیم مطمئن شویم زخم آلوده نیست.

·         اگر مدت زیادی از واکسن زدن شما نگذشته باشد باید پادزهر کزاز را نیز دریافت کنید والا واکسن كزاز نیز لازم است

·         آنتی بیوتیک ها در بیشتر موارد لازم نیستند در حالیکه، یک دوره درمان با آنتی بیوتیک ممکن است در بعضی وضعیت ها، جاییکه که ریسک بالایی در آلوده شدن زخم های عمیق وجود دارد، توصیه شوند. این ها شامل: 

-          زخم های پا (مخصوصا اگر گردش خون ضعیفی در پا دارید)

 -          داشتن زخم های وسیع در دهان

-          زخم های آلوده شده با خاک، کود کشاورزی یا مدفوع

-          زخم های عمیق همراه با شکستگی استخوان

-          اگر مقاومت بدن شما در برابر آلودگی ضعیف است. برای مثال: اگر برای درمان سرطان شیمی درمانی می شوید، مشکل طحالی ، دیابت ، اعتیاد به الکل یا ایدز دارید و غیره 

روز بعد از بریدگی:

معمولا بیشتر عوارض زخم ناشی از آلودگی آن است. پزشک بعد از چندین روز مجدد زخم را نگاه می کند. اگر پوست اطراف زخم بیشتر حساس، دردناک، ورم کرده، قرمز یا بیشتر ملتهب شده باشد نشاندهنده عفونت است. در بعضی موار وقتی که زخم بهبود می یابد اطراف پوست زخم یا سوختگی تیره تر می شود (افزایش رنگدانه های پوستی).

افزایش رنگدانه ممکن است ناراحتی برای شما ایجاد کند لذا اگر شما به طور منظم و زیاد  در معرض نور خورشید هستید به مدت 6 تا 12 ماه برای معالجه زخم ها که در معرض تابش نور خورشید هستند، از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید.