اپ سلامتی برای همه

نارسایی کلیه و درمان های آن

هر نوع از این درمان ها تغییرات عمده ای را در مسیر زندگی بیمار ایجاد می کند. بنابراین وی باید تصمیمات مهمی اتخاذ نماید.

کار اصلی کلیه تمیز کردن خون است . آنها ضایعات و مایعات اضافی را از خون در هر روز پاک می کنند. در این مسیر، حفظ تعادل مواد شیمیایی بدن برای زندگی سالم مورد نیاز است. سالم و فعال بودن یکی از دو کلیه برای انجام وظایف ذکر شده کافی می باشد. اما اگر هر دو کلیه از کار بیافتند باید راه دیگری برای انجام وظایف آنها پیدا نمود، در غیر این صورت حیات فرد به خطر جدی میافتد.

 

کلیه ها خون  را تصفیه می کنند

کلیه ها در قسمت بالای کمر واقع شده اند. آنها خون را با انجام موارد زیر تصفیه می کنند:

حذف ضایعات و مایع اضافی:

کلیه ها مواد زائد تولید شده را از خون و مایعات زائد را حذف می کنند.

برقراری تعادل بین مواد شیمیایی:

بدن به مواد شیمیایی زیادی (مانند کلسیم و فسفر و ... ) نیاز دارد تا بتواند کار کند. تغییر مقدار آنها به خیلی کم و یا بیش از حد از می تواند فرد را بیمار کند. در کلیه ها ، مواد شیمیایی از خون گرفته شده اند و یا به آن اضافه می شود تا تعادل مواد شیمیایی در بدن حفظ شود.

 کارهای دیگر کلیه

علاوه بر تصفیه خون ، وظایف دیگر کلیه عبارتند از :

  • تنظیم تولید سلول های قرمز خون  (این سلول های خونی وظیفه  حمل اکسیژن را برعهده دارند).
  • کمک به کنترل فشار خون.
  • کمک به حفظ استخوانهای قوی

 

وقتی که کلیه از کار می افتد:

با خرابی کلیه ها ، خون دیگر تصفیه  نمی شود. مواد زائد و مایعات اضافی در بدن ساخته شده ولی دفع نمی شوند، و مواد شیمیایی بدن  از تعادل خارج می شود. این مساله می تواند به بیماری و حتی مرگ منجر شود. گرچه نارسایی کلیوی درمان ندارد ، اما برخی درمان های خاص می تواند به حفظ بدن در شرایط قابل قبول کمک کند.

1- دیالیز
دیالیز درمانی برای تصفیه خون است. دو نوع دیالیز وجود دارد :

  • همودیالیز: تصفیه خون با استفاده از یک ماشین تصفیه.  در این روش بیمار متصل به یک ماشین شده و خون بدن وی در آن ماشین می چرخد، و پس از تمیز شدن مجدد به بدن خودش بازمی گردد.
  • دیالیز صفاقی: استفاده از پرده های طبیعی دور احشای شکم خود بیمار.مایعی تزریق شده به داخل شکم  به همراه پرده های صفاق مسوولیت تمیز کردن خون بیمار را برعهده میگیرند.

2- پیوند کلیه

 یک عمل جراحی است که یک کلیه از فرد زنده یا کسی که قبل از مرگ کلیه را اهدا کرده، در بدن فرد مبتلا به نارسایی کلیوی قرار داده می شود. هنگامی که  کلیه جدید  قرار داده می شود وظایفی را که کلیه های خود فرد بیمار دیگر قادر به انجام آن نبوده اند،کلیه سالم پیوندی می تواند انجام دهد. در صورتی که عضو پیوند با موفقیت به کار خود ادامه دهد ، دیگر به دیالیز نیازی نیست.

3- داروها

علاوه بر درمان های فوق، بیماران ممکن است به داروهایی برای کمک به انجام سایر فعالیت های  کلیه احتیاج داشته باشند. می توان از پزشک معالج خود اطلاعات بیشتر در مورد این داروها کسب نمود.

همودیالیز یک نوع از دیالیز است. که در آن از یک ماشین دارای فیلترهایی  به نام dialyzer استفاده می کنند. با جریان یافتن خون از طریق دستگاه و حذف ضایعات، مواد شیمیایی و مایعات بدن متوازن می شوند.  درمان همودیالیز معمولا در یک مرکز ویژه دیالیز انجام می شود. در برخی موارد ، با ارائه آموزش های خاص، ممکن است درمان در منزل نیز انجام شود.

چگونه همودیالیز انجام  می شود.

دو سوزن را به یک رگ خونی آماده شده  برای این منظور (به نام دسترسی یا Access، معمولا در بازوی بیمار) زده شده و هر یک از سوزن ها را به یک لوله در دستگاه وصل می کنند. یکی از لوله ها خون را به دستگاه حمل نموده، جایی که مسوول پاک کردن خون است، و از طریق یک لوله دوم و سوزن مربوطه در دست،  خون تصفیه شده به بدن بازمی گردد.

دسترسی به خون برای  همودیالیز

دسترسی به خون برای همودیالیز که باید حجم زیادی از خون را در مدت کوتاهی برای دیالیز در دستگاه بچرخاند، می باشد. به این صورت که معمولا در بازوی بیمار در طی یک جراحی کوچک یک تغییر در عروق داده می شود که دسترسی به خون برای انجام دیالیزآسان تر شود، این کار با استفاده از یکی از این روش ها انجام می شود:

ایجاد یک فیستول: با اتصال یکی از وریدها به یکی  از شریان های کنار آن، جریان خون از رگ شریانی به سرعت به داخل ورید راه پیدا نموده و در محل ایجاد برجستگی می کند.  این نوع دسترسی ممکن است پس از جراحی به ماه ها یا هفته ها برای رسیدن به شرایط قابل استفاده برای دیالیز زمان نیاز داشته باشد.

استفاده از پیوند یک قطعه لوله مصنوعی: ممکن است بین یک سرخرگ و یک سیاهرگ وسیله لوله مانندی دوخته شود.که جریان خون را به سرعت از طریق پیوند از شریان به ورید می فرستد. این نوع پیوند معمولا در چند هفته آماده برای استفاده خواهد بود.تهیه شده برای www.myhealth.ir استفاده بدون قید ماخذ غیرقانونی است

در حالی که بیمار برای آماده شدن دسترسی جدید خود انتظار می کشد، ممکن است به طور موقت نیاز به دسترسی از ورید مرکزی در گردن داشته باشد زیرا بیماران دچار نارسایی کلیه باید مرتبا دیالیز شوند تا بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

در این روش  ، معمولا یک لوله نازک در رگ گردن قرار داده می شود. (در برخی از موارد ، این می تواند دسترسی دائم بیمار باشد)