عفونت ادراری

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

عفونت ادراری یک بیماری شایع در مردان و زنان است که غالبا بر اثر عفونت های باکتریایی و حمله به سیستم ادراری ایجاد می‌شود.

 • درد یا سوزش در مسیر مجرای ادرار
 • دفعات زیاد دفع ادرار
 • احساس فوریت شدید برای دفع ادرار
 • درد در ناحیه پهلوها در محل کلیه
 • مشاهده خون در ادرار
 • بوی بد غیرعادی ادرار و یا ادرار کف آلود

 

عفونت ادراری درمان پذیر است اما باید سریع تشخیص داده شده و درمان شود. در صورت عدم درمان به موقع عوارض ناگواری ممکن است براثر بیماری رخ دهد. این بیماری خود به خود معالجه نمی شود و بیماران باید برای درمان داروهای لازم را به همراه مصرف فراوان آب براساس دستورات پزشک اجرا نمایند.

تشخیص بیماری

این بیماری براساس شرح حال بیمار و معاینه تشخیص داده می شود که برای درمان می توان به پزشک خانواده، پزشک متخصص اورولوژی، عفونی و یا داخلی مراجعه نمود. در اغلب موارد برای تشخیص دقیق بیماری و کشف نوع عفونت نیاز به انجام برخی آزمایشات می باشد:

آزمایش آنالیز ادرار یا UA:

در این آزمایش ادرار، وجود میکرب ها و سلول های التهابی در ادرار بررسی می شود

کشت ادرار یا UC:

در این آزمایش میکرب های موجود در ادرار در محیط کشت رشد داده می شوند تا نوع دقیق میکرب مسوول عفونت مشخص شود و آنتی بیوتیک موثر بر آن شناسایی شود.

آزمایش خون:

برخی آزمایشات خون نیز ممکن است علایم عفونت در بدن را نشان دهند و همچنین عملکرد کلیه را ارزیابی نمایند.

سونوگرافی:

روش تصویربرداری برای مشاهده تصاویری از کلیه ها و مثانه برای جستجوی علت ساختاری و یا انسدادی در مسیر ادرار که منجر به عفونت شده است.

IVP یا پیلوگرام داخل وریدی:

تصویر برداری با اشعه ایکس به همراه ماده حاجب که به نمایش دقیق و مناسب ساختمان کلیه ها کمک می کند.

سیستوسکوپی:

مشاهده سنگ ها، انسداد و یا بزرگی پروستات به وسیله دستگاهی لوله ای شکل دارای فیبر نوری که از طریق مجرای ادرار به داخل مثانه فرستاده می شود.

دلایل بروز عفونت ادراری

انواع و دلایل بروز عفونت ادراری در مردان و زنان مقداری متفاوت است. خانم‌ها به دلیل ساختار تشریحی بدن خود بیشتر مستعد ابتلا به عفونت ادراری هستند. اگرچه مردان نیز به هر حال به این بیماری مبتلا می شوند:

عفونت ادراری چگونه رخ می دهد:

همانطور که گفته شد غالبا عفونت های ادراری بر اثر ورود باکتری ها خارج از بدن به سیستم ادراری بروز می‌کنند. اگرچه گاهی اوقات میکروب های خود بدن در روده و یا مهبل نیز منجر به عفونت می شوند. عوامل خطرزا برای ابتلا به این بیماری عبارتند از:

 • وضع بهداشت فردی بد
 • داشتن رابطه جنسی
 • باقی ماندن ادرار در مثانه پس از دفع ادرار
 • سنگ کلیه و یا سنگ مثانه
 • انسداد در مسیر ادرار به دلیل بزرگی پروستات در مردان

انواع عفونت:

زنان و مردان به انواع مختلف عفونت دستگاه ادراری مبتلا می شوند. درد در سیستم ادراری یکی از شایع ترین علامت ها بوده ولی مهمترین راه کشف عفونت ادراری انجام کشت ادرار است.

سیستیت در زنان: عفونت مثانه را گویند که شایع ترین نوع عفونت ا دراری در خانم ها است. بیماران دچار احساس فوریت دفع ادرار یا تکرر ادرار ، درد، تب و سوزش در هنگام ادرار می شوند. همچنین ادرار ممکن است خونی باشد. ابن بیماری با آنتی بیوتیک بهبود می یابد.

اورتریت در زنان: عفونت پیشابراه باعث درد زیر شکم، فوریت در دفع و یا تکرر ادرار می شوند. این بیماری نیز با آنتی بیوتیک درمان می شود.

پیلونفریت در مردان و زنان: به عفونت کلیه ها می گویند که اگر درمان نشود بسیار خطرناک و تهدید کننده برای کلیه ها خواهد بود. در موارد شدید بیمار باید در بیمارستان بستری شود. بیماران تب و درد پهلو دارند. درمان همچنان با آنتی بیوتیک است.

پروستاتیت در مردان: عفونت یا التهاب غده پروستات. که منجر به تکرر ادرار، تب، سوزش در هنگام ادرار می شود. حساس بودن غده پروستات در معاینه توسط پزشک و همچنین احساس سنگینی در لگن از دیگر علایم هستند. پروستات با داروهای متعدد درمان می گردد که بسته به نوع و شدت آن دارد.

اورتریت در مردان: همانطور که گفته شد عفونت پیشابراه است که منجر به ترشج چرکی می شود و برخی بیماران دچار درد در زیر شکم و آلت می شوند. این بیماری نیز با آنتی بیوتیک درمان می شود.

سیستیت در مردان: عفونت مثانه معمولا به دلیل بزرگ شدن پروستات و انسداد مجرای پیشابراه رخ می دهد. بیمران دچار تکرر ادرار، احساس فوریت برای دفع ادرار، تب و ادرار خونی می شوند. درمان شامل آنتی بیوتیک بعلاوه برطرف نمودن انسداد ناشی از بزرگی پروستات به وسیله دارو و یا جراحی می باشد.

 

مدت زمان لازم برای تاثیر دارو

عمده عفونت های ادراری با آنتی بیوتیک درمان می شوند. بیمار همچنین ممکن است داروهای دیگری برای درمان نشانه های خاص بیماری احتیاج داشته باشد. لازم است که تمام داروها دقیقا در زمان مقرر مصرف شوند: اما باید به یاد داشت که دارو به زمان برای کشتن باکتری ها نیاز دارد.  طول زمان مورد نیاز بستگی به نوع عفونت و همچنین ممکن است جنسیت بیمار بستگی دارد :

برای زنان ، آنتی بیوتیک برای روزهای کمی در حد  سه روز مورد نیاز است. اگر بیمار به عفونت های مکرر مبتلا شود یک دوز کم آنتی بیوتیک ممکن است برای چندین ماه مورد نیاز باشد. برای مردان، آنتی بیوتیک ها برای مدت طولانی تری در حد  2 هفته  مورد نیاز است .

توجهات لازم در طول دوره درمان

مصرف آنتی بیوتیک ها براساس دستور دقیق داده شده توسط پزشک و سر ساعت ( آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که باید حتما حتما دقیقا در همان ساعتی که گفته می شود مثلا هر 8 ساعت دقیقا در ساعات 8 ، 16 و 24 مصرف شوند)

مصرف مقدار زیاد مایعات: مصرف آب، آبمیوه و یا سایر نوشیدنی های بدون کافئین (موجود در قهوه) به شسته شدن میکرب ها از سیستم ادراری کمک زیادی می کند.

تخلیه کامل ادرار: خالی کردن کامل ادرار در هنگام نیاز به دفع و پیش از خواب ضروری است. ادراری که در مثانه باقی بماند عفونت را تشدید می کند. همچنین خانم ها قبل و بعد از رابطه باید حتما ادرار کنند.

حفظ بهداشت فردی: حفظ بهداشت فردی در هنگام دفع و همچنین دور انداختن بهداشتی دستمال های نظافت و استفاده از کاندوم ضروری است.
پیشگیری غذایی: مصرف غذاهایی که موجب بدتر شدن بیماری و علایم می شوند، لازم است. از مصرف ادویه، شکلات، غذاها و نوشیدنی های حافی کافئین و الکل (پیروان سایر ادیان غیر از اسلام) در طول مدت درمان باید پرهیز شود.

پیگیری ملاقات های بعدی: پیگیری ملاقات های بعدی با پزشک براساس برنامه زمانی که وی می گوید برای آزمایشات و تایید رفع عفونت ضروری می باشد.