الکل و بیماری های کبد

نوشیدن بیش از حد الکل می تواند منجر به سه نوع از ناراحتی های کبدی شود که شامل کبد چرب، هپاتیت و سیروز کبدی می شود. اگر در محدوده ی ایمن توصیه شده به مصرف الکل بپردازید، بعید است که دچار این مشکلات شوید اما عمده افراد به تدریج دچار افزایش مصرف می شوند. برای تمام بیماری های کبدی ناشی از الکل، اصلی ترین درمان توقف کامل نوشیدن الکل است.

کار کبد چیست؟

 کبد در قسمت سمت راست بالای شکم قرار دارد. عملکرد کبد شامل:

·         ذخیره ی گلایکوژن که یک ماده شیمیایی ساخته شده از قند است. زمانی که بدن به قند نیاز دارد گلیکوژن شکسته شده و به گلوکز تبدیل می شود و سپس وارد جریان خون می گردد.

·         کمک به پردازش چربی و پروتئین حاصل از غذای هضم شده.

·         ساخت پروتئین ضروری برای لخته کردن خون ( فاکتورهای انعقادی )

·         پردازش بسیاری از داروهایی که مصرف می شود.

·         کمک برای حذف و یا تجزیه ی الکل و سموم از بدن.

·         ساخت صفرا که از کبد عبور کرده و به روده می رسد و به هضم چربی کمک می کند.

وقتی الکل می نوشید چه اتفاقی می افتد ؟

الکل مصرف شده از طریق معده و روده وارد جریان خون می شود و این جریان خون پیش از این که به دیگر نقاط بدن گردش کند، ابتدا وارد کبد می شود. پس بالاترین غلظت الکل در جریان خون داخل کبد است.

سلول های کبدی شامل آنزیم هایی است که الکل را تجزیه می کند. آنزیم ها ساختار شیمیایی الکل را شکسته و آن را به آب و کربن دی اکسید تجزیه می کنند. ترکیبات حاصل، به وسیله ی ادرار و شش ها از بدن خارج می شود. سلول های کبدی تنها مقدار مشخصی از الکل در ساعت را می توانند تجزیه کنند. بنابراین اگر بیش از اندازه الکل نوشیده شود، سطح الکل خون بالا می رود.

چه مشکلاتی در مصرف زیاد الکل وجود دارد؟

بدن و کبد می تواند در مقابل مقدار اندک الکل مقاومت کند. در واقع مقدار اندکی از الکل (2-1 واحد در روز) ممکن است به جلوگیری از بیماری های قلبی و سکته ی مغزی کمک کند. اما مصرف، بیش از اندازه ی توصیه شده خطرناک است و ریسک بروز برخی مشکلات را افزایش می دهد که شامل:

·         مشکلات سیروز کبدی ( بیماری کبد الکلی )

·         برخی از اختلالات معده

·         پانکراتیت (التهاب شدید لوزالمعده )

·         مشکلات سلامت روان، شامل افسردگی و اضطراب

·         دشواری های جنسیتی

·         بیماری های ماهیچه ای از جمله ماهیچه ی قلبی

·         افزایش فشار خون

·         صدمه به بافت های عصبی

·         نوشیدن الکل با افزایش خطر بسیاری از حوادث در ارتباط است. به طور خاص آسیب و مرگ ناشی از آتش سوزی و سقوط ماشین. حدود یک هفتم مرگ و میر جاده ای به دلیل نوشیدن الکل است.

·         برخی سرطان ها ( دهان، مری، کبد، روده، پستان )

·         چاقی ( الکل دارای کالری بالایی است )

·         خطراتی برای جنین

·         وابستگی به الکل ( اعتیاد )

در انگلستان مرگ ناشی از بیماری های مرتبط با الکل (به خصوص بیماری های کبدی)، به طور قابل توجهی در 20  سال گذشته افزایش یافته است. و دلیل آن شایع تر شدن شراب خواری و نوشیدن سنگین الکل است.

بیماری کبد الکلی چیست؟

نوشیدن بیش از حد الکل می تواند منجر به سه نوع از ناراحتی های کبدی شود که شامل کبد چرب، هپاتیت و سیروز کبدی می شود. یکی یا هر سه ی این مشکلات می تواند در یک شخص بروز کند.