آپانديسيت

اپاندیسیت به معنای التهاب اپاندیس است.اپاندیس کیسه کوچکی است که از دیواره ی روده جدا می شود .التهاب اپاندیس بسیار رایج است. نشانه های رایج شامل درد شکم و استفراغ است که معمولا بعداز گذشت6 تا 24 ساعت بدتر می شود.

برخی از افراد شدت کمتری از این علائم را نشان می دهد. معمولا عمل برداشتن اپاندیس قبل از پاره شدن آن انجام می شود زیرا خطر پاره شدن اپاندیس بسیار جدی است.

اپاندیس چیست و کجاست؟

اپاندیس مشابه به یک لوله کوچک ، یک کیسه ی سربسته است که در ابتداي روده ی کور به سمت بیرون برجسته می شود روده ی کور ;اولین بخش روده ی بزرگ است. روده ی کوچک باعث هضم و جذب غذا می شود. غذاهای هضم نشده در روده ی بزرگ به مدفوع تبدیل می شوند.

اپاندیس حدود10-5 سانتي متر طول دارد و بسیار باریک است. همچنان به نظر می رسد که اپاندیس هیچ وظیفه ای ندارد .دلیل وجود اين غده کمی مرموز است.

اپاندیسیت چیست؟

یعنی التهاب اپاندیس.اپاندیس ملتهب توسط باکتری های روده ای عفونی می شوند و در نهایت توسط چرک پرشده و ورم می کند.نهایتا اگر درمان نشود اپاندیس متورم ممکن است  بترکد که بسیارجدی و خطرناک است.زیرا در صورت تکمیل ظرفیت روده محتویات به درون حفره ی شکمی ریخته می شود. که این امر موجب عفونت پریتونئوم(غشای احشای شکمی )و یا ایجاد ابسه در شکم می شود.در نتیجه ;اگر بیمار مشکوک به اپاندیسیت باشد درمان سریعتربهتر از ترکیدن ان است.

چه کسی مبتلا به اپاندیسیت می شود؟

اپاندیسیت رایج است و معمولا می تواند هر فردی در هر سنی را مبتلا کند. اما در بین جوانان و افراد میانسال رایج تر است. حدود6% افراد اروپایی در طول زندگی خود به اپاندیسیت مبتلا می شوند. اپاندیسیت که یکی از رایج ترین دلایل جراحی های اورژانس در بیمارستانهای اروپایی است.در بین مردان نسبت به زنان کمی رایج تر است و همچنین در بین کشورهای غربی شایع تر است که تا حدی به رژیم غذایی انها که شامل غذا های کم فیبر است مربوط می شود.

دلایل اپاندیسیت؟

دلیل التهاب اپاندیسیت در درجه ی اول در بسیاری از موارد نا مشخص است .در برخی از موارد التهاب منجر به بسته شدن بخشی از اپاندیس می شود که ممکن است منجر به ایجاد یبوست شود.در نتیجه باکتری ها در قسمت بسته ی اپاندیس به خوبی رشد کرده و منجر به ایجاد التهاب می شود.

علائم اپاندیسیت؟

درد شکم: که مهمترین علامت است .معمولا ، درد از بخش میانی شکم شروع می شود. درد به سرعت حتی در حد ساعت افزایش می یابد.

بعد از گذشت مدت کمی درد معمولا به قسمت راست شکم جایی که اپاندیس وجود دارد منتقل می شود.

معمولا درد بعد از 24-6 ساعت بد و بدتر می شود. درد ممکن است شدید تر شود. درد در هنگام سرفه و یا حرکات سريع بدن، شدیدتر می شود و تیر می کشد . درد با فشار انگشتان به داخل قفسه سینه اندکی کاهش می یابد. درد در قسمتهای پایینی شکم به ویژه سمت راست شایع تر است.

علائم دیگری که اتفاق می افتد عبارتند از:

·         احساس سرما خوردگی و عدم میل به غذا خوردن

·         استفراغ

·         تب و حس نا خوشایند

·         یبوست و در برخی از موارد اسهال

·         رفع مکرر ادرار که منجر به التهاب تحریکی حالب می شود (لوله ای بین کلیه و مثانه)

در صورت ترکیدن اپاندیس، درد به تمام بخشهای شکم تعمیم می یابد.در این صورت شما به شدت بیمار می شوید.

در برخی از موارد ;علائم خیلی رایج نیستند به عنوان مثال ;در بعضی موارد درد به کندی توسعه می یابد و احساس سوزش بیشتری می کند.اگر اپاندیس در محل اصلی خود نباشد محل درد ممکن است معمول نباشد.

در برخی از افراد ;درد گسترده ای شبیه به اپاندیسیت در انها ایجاد می شود اما دلیل ان حالات دیگری است به عنوان مثال بیماری التهابي لگن و عفونت های ادراری در برخی از افراد ; جراحی را فقط برای تشخیص نرمال بودن یا ملتهب بودن اپاندیس انجام می دهند.

هیچ تست اسان و مطمئن برای تائید اپاندیسیت وجود ندارد.جراح معمولا وظیفه ی تشخیص نیاز به جراحی و یا عدم نیاز را بر عهده دارد.

این بستگی به علائم و یافته های شما در حین معاینه دارد که در این صورت اپاندیسیت به عنوان یک تشخیص محتمل مطرح می شود.

در صورت وجود علايم مشكوك در شما، پزشک برای تشخیص ;شکم شما را معاینه می کند.

گاهی اوقات ;پزشک به مدت کوتاه (چند ساعت تا يك روز) صبر كرده و سپس معاینه مجدد و یا بستری شدن در بیمارستان را پیشنهاد می کند. این وقفه باعث تشخیص دقیقتر پزشک معالج می شود زیرا پس از مدتی علائم ممکن است گسترش یابد و یا حتی تغییر کند و یا از بین برود.

در برخی از موارد ;در صورت شک در تشخیص ;تستهایی انجام می شود به عنوان مثال:سونوگرافی یا سي تي اسکن در برخی از موارد به روشن کردن علت بروز علائم  کمک می کند.

در صورت بستری شدن در بیمارستان تست خون اصولا انجام می شود .اما گرفتن سي تي اسکن و آزمايشات ديگر پيش از عمل بد است و ممکن است عمل جراحی را که مقدم برهر درمانی است را به تاخیر اندازد.

درمان اپاندیسیت؟

در صورت مشکوک بودن اپاندیسیت ; شما در بیمارستان پذیرفته می شوید .پس از تشخیص، عمل جراحی برای برداشتن اپاندیس ملتهب سریعا انجام می شود.

برداشتن اپاندیس قبل از ترکیدن ان خیلی بهتر است.اپاندیس ملتهب از سطح روده ی کور برجسته می شود در جراحی سوراخ چپ ايجاد شده در روده ی کور  كه برا اثر برداشتن غده ايجاد شده است،‌برای جلوگیری از تراوش محتویات روده بخیه زده می شود.(دوخته می شود)

برداشتن اپاندیس یکی از رایج ترین عمل های جراحی در سطح کشورهای اروپایی است. در بسیاری از موارد، قبل از سوراخ شدن اپاندیس ;عمل انجام می شود.

عمل موفق نیازمند یک دوره استراحت (بهبود )کوتاه مدت است.با این وجود در صورت سوراخ شدن اپاندیس، شرايط عمل و بهبودي پس از آن، خیلی سخت تر می باشد و شما نیازبه یک دوره ی استراحت طولانی دارید.

عمل جراحی معمولا به صورت یک عمل با ايجاد يك سوراخ كوچك در جدار شكم، برای بهبودی سریعتر در مقایسه با عمل باز انجام می شود درمواردي عمل به روش آندئوسكوپي انجام مي شود، كه عمل جراحي، طی ايجاد سه برش کوچک انجام می شود. بزرگترین برش فقط 1/5 سانتي متر طول دارد.

معمولا عارضه جدی پس از جراحی دیده نمی شود. با این وجود ریسک کمی برای وجود عارضه پس از عمل جراحی و یا مواد بی حسی وجود دارد. اگر عمل جراحي صورت نگیرد اپاندیس ملتهب سوراخ شده و منجر به ایجاد عفونت جدی احشای شکمی که خود یک تهدید بزرگ برای سلامتی است، می شود