اپ سلامتی برای همه

اسهال به عنوان سه یا بیشتر مدفوع ابکی و یا شل و سست در هر روز تعریف ميشود. تقریبا همه انسان ها حداقل يكبار ابتلا به اسهال در طول زندگی خود را داشته اند. و هر فرد بزرگسال به طور متوسط چهار بار در هر سال آن را تجربه مي كند. گرچه بسیاری از موارد اسهال در ظرف چند روز و بدون درمان رفع مي شوند. این مساله مهم است که افراد همه بدانند که چه زماني بايد برای آن درخواست کمک کنند.

 

علل اسهال

اين حالت می تواند بر اثر عفونت های مختلف از عوامل متعدد ايجاد شود. علت اسهال در اکثر موارد مشخص نیست ، به ویژه آنهایی که بدون درمان خودبخود برطرف مي شوند.

اسهال ناشی از عفونت ها معمولا ناشي از خوردن غذاها و یا نوشیدن مواد غذایی آلوده و یا آب  رخ مي دهد ( رجوع شود به مقاله مسموميت غذايي.

علائم و نشانه هاي عفونت معمولا از 12 ساعت تا چهار روز پس از قرار گرفتن در معرض ميكرب ها شروع و در طول مدت بيماري سه تا هفت روز است.

اسهال غيرعفوني می تواند به عنوان یک اثر جانبی از مصرف داروهاي آنتی بیوتیک و یا داروهای دیگر بروز نمايد. در آلرژی غذایی و بیماری های دستگاه گوارش مانند بیماریهای التهابی روده و برخي بيماري هاي ديگر نيز اسهال اتفاق می افتد.

علائم و نشانه ها یک فرد مبتلا به اسهال ممکن است علايم خخفيف تا بسيار شديدي را بروز دهد. کسی که دارای بیماری خفیف شده ممکن است فقط چند نوبت دفع مدفوع شل داشته باشد اما حال عمومي وي خوب باشد. برعکس ، یک فرد مبتلا به اسهال شدید ممکن است 20 یا بیشتر  در هر روز دفع داشته باشد، که حتي اتفاق می افتد تا هر 20 یا 30 دقیقه بيمار احساس دفع نمايد. در این وضعیت ، بيمار مقدار قابل توجهی آب و نمک  از دست داده و به طور جدی در معرض خطر ابتلا به کم آبی قرار مي گيرد. اسهال ممکن است با تب شکم درد و يا قوانج همراه باشد.

مراقبت هاي فردي:

نوشيدن مایعات کافی:

در اسهال خفیف تا متوسط بيماران را مي توان در منزل با نوشیدن مایعات اضافی درمان کرد. این مایعات باید شامل آب ، نمک  و شکر باشند.  آبمیوه رقیق و نوشابه ها به همراه نان بیسکویت نمکدارو سوپ نيز قابل قبول هستند.

یک راه برای تشخيص كم آبي تسط خود بيمار توجه به رنگ ادرار و دفعات آن است.. اگر دفعات ادرار کردن اندكي دارد یا ادرار وي به رنگ زرد تیره  است، باید مایعات بیشتر بنوشید. به طور معمول ، ادرار باید به رنگ زرد روشن تا تقریبا بی رنگ باشد. فرد داراي آب كافي در بدن به طور معمول هر سه تا پنج ساعت  دفع ادرار خواهد داشت.

اگر بيمار دچار كم آبي شده و قادر به دريافت مایعات از طريق دهان نيست،درمان از طريق تزريق به ورید (تجويز سرم مايع) در درمانگاه و یا در بخش اورژانس انجام ميشود.

رژیم غذایی:

نمي توان گروهی از مواد غذایی را بعنوان بهترین در زمان بروز اسهال نام برد. با این حال ، تغذیه کافی در دوران ابتلا به اسهال حاد، مهم است. اگر بيمار اصلا اشتها نداشته باشد ، می توان برای یک مدت کوتاه فقط مایعات نوشید.  نشاسته غلات و حبوبات آب پزشده (به عنوان مثال ، سیب زمینی ، رشته فرنگی ، برنج ، گندم ) همراه با نمک توصیه می شود. اگر اسهال ابکی باشد، موز ، سوپ  و سبزیجات  آب پزنیز مفيد هستند.

بیماری اسهالی به دليل عدم تحمل لاکتوز موقت شايع است ؛ این مساله ممکن است برای چند هفته به ماه طول بكشد. به این ترتیب ، ممکن است بيمار بايد از مواد غذایی حاوی لاکتوز پرهيز نمايد يا از انواع فاقد آن مصرف كند (به عنوان مثال ، بستنی ، شیر و محصولات تهيه شده از شیر)