اپ سلامتی برای همه

 

varzesh1

اگر فشار خون شما بالاتر از مقدار نرمال باشد، یکی از اولین پند و نصیحت‌هایی که ممکن است از دکترتان بشنوید اینست که فعالیت های فیزیکی بیشتری انجام دهید. ورزش منظم آمادگی جسمانی را مهیا می‌سازد و باعث می‌شود فشارخون سریع‌تر به سطوح سالم بر‌گردد. ممکن است این نصیحت در ابتدا برخی از افراد را نگران کند که ورزش می‌تواند فشار خون را بالا ببرد، درحالیکه این اتفاق فقط برای یک دوره کوتاه از زمان خواهد بود. افراد مبتلا به فشار خون بالا باید بدانندکه تاچه مقدار می‌توانند بدون مشکل ورزش کنند. با این حال اگر فشار خون شما خیلی بالاست، ممکن است دکتر شما در ابتدا ترجیح دهد با کاهش وزن و یا حتی داروی کاهش فشار خون، فشارخون را پایین بیاورد.

 

چه نوع ورزشی؟

موثرترین و ایمن ترین نوع ورزش برای کاهش فشارخون، ورزش‌های هوازی (ایروبیک) هستند. این نوع ورزش برای کار کردن قلب و ریه از گروه عظیمی از عضلات استفاده می‌کند. به منظور اجتناب از افزایش خیلی زیاد فشارخون در طی ورزش، لازم است که شدت فعالیت در یک سطح متوسط نگه داشته شود. فعالیت‌های متوسط مانند پیاده‌روی سریع، دوچرخه سواری و شنا سبک، باغبانی و کارهای خانه پرتحرک رده بزرگی از مزایا شامل کنترل وزن صحیح، بهبود حالت روحی و تمرکز، کاهش فشارخون و کاهش خطر سکته مغزی و دیابت نوع 2 و برخی سرطان‌ها را موجب می‌شود.

ورزش را به زندگی روزانه خود اضافه کنید

هر فرد بالغ باید برای حداقل 30 دقیقه در روز و 5 مرتبه در هفته فعالیت داشته باشد. اما زندگی مدرن برای برخی از مردم پر مشغله پیدا کردن زمانی برای ورزش را مشکل می‌سازد. با این حال فعال بودن تنها به معنی حضور در سالن‌های ورزشی نیست. همچنین شما می‌توانید 30 دقیقه را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید. با سخت تنها چند تغییر کوچک در شیوه زندگیتان به راحتی می­توانید دوره ­های 30 دقیقه ­ای در زندگی روزمره خود ایجاد کنید.

اختصاص زمان بیشتری برای پیاده ­روی به زندگی روزمره به شما کمک می‌کند به طور طبیعی و حتی تلاش، ورزشی که مورد نیاز بدنتان است را انجام دهید. بنابراین سعی کنید به هرجا که می­توانید پیاده بروید. هنگامی که به خرید می­روید، ماشین را در خانه بگذارید، هنگامی که سرکار می­روید یک یا دو ایستگاه زودتر از اتوبوس پیاده شوید، سعی کنید به جای استفاده از پله برقی و آسانسور از پله ­ها استفاده کنید. از خوردن نهار در میز کار خود خودداری کنید. راه رفتن هنگام نهار به برنامه ورزشی شما کمک می‌کند، همچنین می‌تواند به کاهش سطح استرس کمک کند.