اپ سلامتی برای همه

آيا مي توان از سرطان پيشگيري كرد؟

 بسياري از مردم از سرطان مي ترسند و حتي ابتلا به آن را پايان عمر مي دانند. اگرچه اين بيماري ها بسيار سير تند و درمان سختي دارند اما امروزه ديگر مانند گذشته نيست و بسياري از بيماري هاي سرطاني داراي علاج و يا حداقل طول عمر مناسبي پس از ابتلا به بيماري هستند. اما نكته طلايي در سرطان اولا پيشگيري از آن و درجه بعد تشخيص سريع آن است كه در بهبود كامل و يا كاهش عوارض ان به شدت نقش دارد.

در واقع ترس از علايم اوليه بروز كرده در هر فردي كه ممكن است در وي شك به سرطان را برانگيزد و در نتيجه ترس و كتمان و مخفي كردن آن علايم و ناراحتي، بزرگترين ضربه اي است كه فرد مي تواند به سلامتي و حيات خود بزند.

بله نه تنها مي توان شانس ابتلا به سرطان را با روش هاي مناسب زندگي كاهش داد بلكه از ساير بيماري ها نيز مي توان با رعايت آنچه كه در اين مقاله آمده است جلوگيري نمود پس از شما مي خواهيم كه مطالبي كه در زير مي آيد را با دقت مطالعه نماييد:

زياد ورزش كنيد!

  • حداقل هر روز هفته به مدت نيم ساعت فعاليت بدني مناسب به صورت ورزش انجام دهيد.
  • لازم نيست همه اين زمان را يكبار در روز انجام دهيد. ميتوانيد آن را در چند بخش انجام دهيد.
  • همچنين راه هاي ديگري هم هست، مثلا بجاي آسانسور از پله ها استفاده كنيد يا قبل از رسيدن به درب منزل از اتوبوس و تاكسي پياده شويد.
  • حتي دويدن به دنبال بچه ها در حياط منزل، پياده روي براي ديدن همكاران و دوستان و همسايه ها، به جاي تلفن زدن به آنها بسيار مفيد هستند.
  • سعي كنيد ورزش را همراه با يك نفر ديگر مانند همسر، دوست يا همكار خود انجام دهيد اين مساله به شما انگيزي بيشتري براي ادامه دادن خواهد داد.

آيا اضافه وزن داريد يا چاق هستيد؟

بهتر است كه غذاهاي پركالري كمتري ( غذاهاي چرب كالري زيادي دارند) مصرف كنيد. وعده هاي غذايي كم حجم تري را انتخاب كنيد و سعي كنيد بين وعده هاي اصلي غذا، زياد چيزي نخوريد ( هله هوله زياد مصرف نكنيد!)

از مصرف غذاهاي پرچربي به شدت پرهيز كنيد و هنگام خريد مواد غذايي به برچسب كم چربي و چربي زياد دقت كنيد و انواع كم چربي را انتخاب كنيد. اين مساله را هنگام خريد، لبنيات مانند ماست و شير مخصوصا بايد مدنظر داشته باشيد.

سعي كنيد همواره در محدوده وزن طبيعي بمانيد كه اين مساله به قد، وزن و جنس هر فردي بستگي دارد و سن هيچ نقشي در وزن افراد بالغ ندارد به اين معني كه دليلي ندارد كه وقتي سن كسي بيشتر است، وزن مناسب براي وي با فردي كه سن كمتري دارد، تفاوت داشته باشد. براي مشخص شدن نسبي وضعيت وزن خود به نمودار زير دقت نماييد. در اين نمودار كافي است از عدد وزن در سمت چپ خطي را به عدد قد خود در سمت راست متصل نماييد و سپس در خط وسط نقطه تلاقي خط مورب رسم شده با آن براساس عبارات نوشته شده در كنار خط وسط وضعيت وزن شما را نشان مي دهد:

Acceptable: وزن مناسب و قابل قبول

Overweight: اضافه وزن ( چاقي خفيف تا متوسط)

Obese: چاق

الكل هم حرام است و هم مضر

اگرچه كه الكل در دين اسلام مصرف آن حرام است، اما از طرف ديگر اثبات شده است كه مصرف آن بسيارمضر نيز مي باشد و بايد به جديت از ان پرهيز شود. پيروان ساير اديان هم بايد دقت داشته باشند كه بايد مصرف آن محدود شود به حداكثر يك بار در روز براي خانم ها و دوبار در روز براي آقايان.

آزمون هاي تشخيصي پيشگيري كننده

در سنين 20 تا 40 سالگي بايد اين آزمونها در هر سه سال انجام شود و از سن بعد از آن هر سال. كه مهمترين آنها ارزيابي از نظر سرطان روده بزرگ است.( البته در كشورهاي مانند ايران، شيوع سرطانها با كشورهاي غربي كه اين امارها غالبا براي مردم آنها تهيه مي شود ممكن است متفاوت باشد)

آزمون هاي تشخيصي پيشگيري كننده براي خانمها

ماموگرافي: تصويربرداري با اشعه x  از سينه ها مي باشد. كه براي سن بالاي 40 سال بايد هر سال انجام شود. البته بهتر است در خصوص عوامل زمينه اي فردي مثلا ابتلاي يكي از اقوام درجه يك با پزشك خود مشورت كنيد.

معاينه باليني سينه ها: از سن 20 تا 40 سال هر سه سال و پس از آن هر سال بايد توسط پزشك خانواده يا متخصص جراحي عمومي يا زنان انجام شود.

آزمايش پاپ اسمير: در اين آزمايش كه نمونه از دهانه رحم گرفته مي شود براي تشخيص سرطان هاي رحم و گردن رحم انجام مي شود. اين آزمايش از سن 21 سالگي يا سه سال پس از ازدواج بايد شروع شود و هر سال انجام شود. از سن 30 به بالا، پس از سه نوبت آزمايش طبيعي مي توان آن را هر سه سال انجام داد. ممكن است بررسي از نظر عفونت به ويروس HPV نيز همزمان انجام شود و در صورت در دسترس بودن واكسيناسيون برعليه اين ويروس كه عامل مهمي در ابتلا به سرطان گردن رحم در خانم ها مي باشد، انجام شود.

 آزمون هاي تشخيصي پيشگيري كننده براي آقايان

در سن بالاي 50 سال بهتر است همه آقايان آزمايش آنتي ژن اختصاصي پروستات ( PSA ) را انجام دهند. كه ممكن است به همراه معاينه باليني انتهاي روده بزرگ توسط پزشك ( digital rectal exam ) انجام شود.

معاينه شخصي چيست و چرا انجام مي شود؟

 گذشته از انكه هر فردي هنگام مراجعه به پزشك توسط وي معاينه مي شود، در بحث پيشگيري از بيماري ها خود افراد نيز بايد خود را به روش هاي مشخصي معاينه كنند. در ادامه معاينات شخصي كه هر فردي بايد انجام دهد توضيح داده شده است. اثبات شده است كه انجام اين معاينات در كشف سرطانهاي شايع بسيار كارآمد است. زيرا همانطور كه ذكر شد رمز درمان سرطان پيشگيري و در مرحله بعد تشخيص زودهنگام آن است.