zamensalamti2

 سرمقاله

ضرورت محافظت در برابر سرطان من در دانشگاه علوم پزشکی مشهد کار میکنم, شغلم اداریم توسعه فناوری های آموزش الکترونیکی برای دانشجویان, دانش آموختگان و کارکنان دانشگاه است. اما به دلیل اینکه پس از اتمام دوره پزشکی یک دوره سه ساله تخصصی را در کشور انگلستان در زمینه تحقیقات سلامت خوانده ام و پس از آن یک دوره تخصصی دیگر سه ساله در خصوص مدیریت سلامت تحصیل کرده ام. بسیاری از همکارانم در بخش های بالینی برای کارهای پژوهشی در زمینه های پزشکی و بیماری ها به بنده مراجعه میکنند. از طرف دیگر همکاری با بخش جراحی و مرکز تحقیقات جراحی سرطان نیز دارم.  در طی یکی دو سال اخیر به مساله خاصی برخورد نموده ام که وقتی آن را با همکاران متخصص انکولوژی (سرطان شناسی) خود در میان می گذارم، انها نیز به طور نسبی آن را تایید می کنند.

این مساله افزایش موارد جدید ابتلا به سرطان در سال های اخیر است. سرطان بیماری است که از دیرباز شناخته شده است و حتی ابوعلی سینا در کتاب خود برخی انواع سرطان را شرح داده است. سرطان رشد بی رویه و اصطلاحا وحشی و بدون کنترل یک گروه از سلول های بدن است که ایجاد غده هایی به نام تومور را در بدن نموده و بافت های ایجاد شده به سایر بافت های اطراف خود حمله نموده و در بین آنها گسترش می یابند و همچنبن ممکن است از طریق خون و یا عروق لنفاوی (ساختاری شبیه رگها برای گردآوری چربی و مایع بین بافتی) به سایر اعضای بدن گسترش پیدا  کنند. این سلولهای از کنترل خارج شده، بسیار به سرعت رشد می کنند و معمولا اگر بیمار تحت درمان مناسب قرار نگیرد، طول عمر زیادی نخواهد داشت. برخلاف گذشته که عمده سرطان ها غیرقابل علاج بودند، امروزه بیماران سرطانی سالها پس از ابتلا به این بیماری زندگی می کنند.

علت از کنترل خارج شدن این سلولها شناخته شده نیست و در نتیجه علت بسیاری از سرطان ها شناخته شده نیست. اما مجموعه ای از مواد شیمیایی و رفتارها شناخته شده اند که ارتباط نزدیکی با ابتلا به سرطان ها دارند که به صورت فهرست وار در ادامه آورده شده است. اما نکته ای که قابل توجه است اصولا در پزشکی قانونهای مطلق وجود ندارد و اگر گفته می شود که بین سرطان و مصرف سیگار ارتباط وجود دارد به این معنی نیست که صد در صد کسانی که سیگار می کشند سرطان ریه می گیرند. بلکه نشاندهنده این امر است که زمانی که آمار گرفته می شود؛ درصد قابل توجهی از بیماران سرطان ریه برای سالهای متمادی سیگار می کشیده اند. پس ارتباطی وجود دارد اما قطعی و صدر در صد و همیشگی نیست. به خصوص که نکته ای که اخیرا توجه من را جلب کرده است افزایش ابتلای جوانان به سرطان هایی است که معمولا افراد میانسال و سالمند به آن مبتلا می شوند. امروزه به دلیل اینکه درمان قطعی و علاج برای سرطان یا موجود نیست یا بسیار آزاردهنده و گران است مجموعه ای از رفتارهای بهداشتی تعریف شده اند که عمل به آنها احتمال بروز سرطان را کاهش می دهد.

بهرحال هدف این مقاله نه ایجاد رعب و هراس بلکه جلب کردن توجه به رفتارهای ناسالمی است که ممکن است منجر به سرطان شوند:

مصرف سوسیس و کالباس و سایر غذاهای آماده حاوی نیترات: همراهی با سرطان روده بزرگ و سرطان معده

مصرف غذاهای پرچربی:همراهی با سرطان روده بزرگ

داشتن شریک های جنسی متعدد: همراهی با سرطان گردن رحم

ابتلا به ویروس هپاتیت B: همراهی با سرطان کبد

مصرف سیگار: سرطان ریه و مثانه

مصرف الکل و توتون: سرطان حنجره

تماس طولانی پوست با آفتاب: سرطان پوست

دکتر رضا اسدی-مدیر وبسایت