اپ سلامتی برای همه

در صورتی که توسط نیش زنبور صدمه دیدید ممکن است در اسرع وقت خراش در محل صدمه دیده ایجاد شود و شما نباید واکنش شدیدی از خود نشان داده و محل را فشار دهید چون در این صورت سم بیشتری دران بخش از پوست ایجاد می شود که در اکثر موارد باعث درد و تورم خفیف می شود که تاثیرات کوچک دیگری نیز دارد.بعضی از افراد نیز به نیش حشرات حساسیت داشته این واکنش ها در انها ارتقا یافته و شدیدتر شده به طوری که حیات انها را تهدید می کند. در صورتی که شما بعد نیش زدن حشره به اغاز سریع واکنش های حساسیت زا مشکوک بودید بلافاصله با امبولانس تماس بگیرید.

گزش حشرات (نه نیش)می تواند به ندرت سبب ایچاد واکنش الرژیک جدی شود اما می تواند سبب ظاهر شدن تعدادی توده های کوچک خارش دار بر روی پوست شود.خارش ممکن است با پمادتسکین دهنده قرص های انتی هیستامین و یا کرم استروئیدی کاهش یابد.برخی حشرات در حیوانات خانگی و اثاثیه منزل و غیره فراوان می با شند که می توانند سبب تکرار گزش ها شوند  .                                                                                              

حشرات, نیش ها و گزش ها

نیش حشراتی که معمولا در بسیاری کشورها رایج می باشد تشکیل شده از:,زنبورها و هورنتس (گونه ای از زنبورها).که نیش دارای سمی می باشد که حشره ان را به هنگام نیش زدن به پوست تزریق می کند.

حشرات گزنده رایج در بسیاری کشورها نیز شامل: پشه های ریز , کک ها , کنه ها و انواع ساس می باشند.

چه ممکن است پس از گزش و نیش حشرات اتفاق افتد؟

الف:واکنش های پوستی موضعی کوچک(در بیشتر موارد)

بسیاری از مردم با واکنش های پوستی موضعی رایج که توسط حشرات ایجاد می شوند اشنا هستند.

نیش حشرات به طور معمول سبب درد و سوزش شدید می شود که به سرعت به دنبال ان یک بخش قرمزی و یک منطقه کوچکی از تورم(تا 1 سانتی متر) در اطراف نیش ایجاد می شود.که معمولابه اسانی ایجاد می شود و بعد از چند ساعت از برطرف می شود.

گزش حشرات – شما ممکن است که اصلا متوجه گزش حشرات نشوید(هر چند در بعضی موارد به شدت دردناک بوده بخصوص توسط خرمگس).با این حال بزاق حشره می تواند سبب یک سری داکنش های پوستی از قبیل:

- سوزش و خارش در محل گزش

- یک غده کوچک خارش دار(پاپول) که ممکن است تا 24 ساعت پس از گزش توسعه یابد که معمولا چندین روز طول می کشد تا محو شودکه گاهی اوقات قرمزی(التهاب) پاپولها را احاطه می کند.

- این بخش اسیب دیده(زخم) که شبیه یک غده کوچک ابدار و دارای خارش بسیار است و ممکن است فورا بعد از گزش ارتقا و گسترش یابد.این زخم و التهاب حدود 2 ساعت به طول می انجامد که در اکثر موارد با یک غده خارش دار کوچک جامد همراه می باشد که تا 24 ساعت بعد گسترش می یابد. و در اخر چند روز طول می کشد تا محو شود.

گاهی واکنش های پوستی کوچک که توسط گزش حشرات ایجاد می شود برای هفته ها یا ماه ها باقی می ماند و ما یک سری واکنش های پوستی مداوم داریم که به ویژه پس از گزش کنه ایجاد می شود.واکنش های شدید الرژیک (به تشریح زیر)  پس از گزش حشرات نادر هستند در صورتی که پس از نیش حشرات  شایع ترمی باشند.

ب: واکنش های الرژیک پوستی موضعی( در بعضی موارد رخ می دهند)

برخی افراد واکنش های حساسیت زا به سم موجود در نیش دارند. واکنش های موضعی سبب تورم در محل زخم می شوند و بعد ازچند ساعت بزرگتر شده و به تدریج پس از چند روز از بین می روند. اندازه تورم می تواند متفاوت باشد اما از چند سانتی متر تجاوز نمی کند. تورم ممکن در تمام بازو یا پا گسترش یابد. تورم خطرناک نیست مگر انکه بر راه هوایی شما تاثیر بگذارد. با این حال در انواع شدیدش ممکن پوست در مکان تاولها شکسته شود.

ج: واکنش های الرژیک عمومی(سیستماتیک) نادر اما جدی

سم می تواند سبب شود که سیستم ایمنی شما واکنش شدیدتری نشان دهد و این ممکن سبب ایجاد یک یا بیشتری از موارد زیر شود:

*خارش پوست در بسیاری از نقاط بدن و به دنبال ان بثورات خارش دار لکه دار به وجود امده که بر روی هر نقطه از بدن ایجاد می شود.

*تورم در صورت که ممکن است در لب ها, زبان, گلو, راه هوایی گسترش یابد.

*احساس عذاب قریب الوقوع

*دردهای ماهیچه ای شکمی و احساس بیماری

*اتساع رگهای خونی که می تواند سبب:

1- قرمزی عمومی پوست

2- ضربان قلب سریع می شود

3-پایین امدن فشار خون که حتی ممکن است حتی شخص بیهوش شود.

*خس خس سینه با مشکل در نفس کشیدن که به علت حمله اسم یا تورم گلو می باشد.

 

این واکنش عمومی که معمولا در عرض چند دقیقه پس از نیش زدگی توسعه می یابد.. ان می تواند نسبتا خفیف باشد که برای مثال به صورت خارش های عمومی و تورم خفیف در صورت باشد.در بعضی موارد به صورت شدید بوده و می تواند زندگی را تهدید کند و به عنوان مثال می تواند سبب مشکلات تنفسی شدید و فروپاشی شود.به واکنش های الرژیک شدید شوک انافیلاکسیک گویندویک مورد اورژانس پزشکی محسوب می شود.

در صورتی که شما در یک زمان مورد تهاجم چندین زنبور یا وسپ واقع شوید این می تواند سبب ایجاد بیماری جدی شودو این دز بالایی از سم را به طور مستقیم به بدن می رساند که این تحت تاثیر الرژی نمی باشد.

تاثیرات پوستی:

گاهی پس از گزش عفونت پوستی توسعه می یابد و در صورتی که شما خراش زیادی بردارید این موجب صدمه به پوست شما می شود و سبب می شود باکتری ها وارد ان شوند. عفونت سبب قرمزی و حساسیت به لمس در اطراف گزیدگی می شود.این ممکن است طی چند روز پخش شود و گاهی اوقات نیز می تواند جدی شود.

 

بیماریهای منتقله:

اکثر حشرات سایر بیماریها را انتقال نمی دهند.استثنا عمده یه نوع کنه می باشد که حامل میکروبی به نام (بورلیا برگدورفری) است که سبب ایجاد بیماری لایم می شود.اگر این میکروب به پوست شما وارد شود به قسمت های مختلف بدن رفته و باعث ورم مفاصل مننژیت و مشکلات دیگر می شود.( بروشور جداگانه ای به نام بیماری لایم را مشاهده کنید)در کشورهای گرمسیر گزش پشه سبب انتقال میکروبهای خاصی می شود که سبب بیماریهایی چون مالاریا شود.