افسردگي

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

در گذشته ، شناخت كمي نسبت به بيماري  افسردگی وجود داشت و ابتلا به آن له منزله يك ننگ ناگوار اجتماعی قلمداد ميشد. با این حال ، افسردگی به طور شايعي رخ می دهد ؛ خطر ابتلا به افسردگي عمده  در طول زندگی یک فرد تا 12 درصد برای مردان و 25 درصد برای زنان است. اين بيماري مردم را در تمام رده های سنی، از جمله کودکان تا بزرگسالان را درگير مي كند.

افسردگی یک بیماری قابل درمان است. روان درمانی (مشاوره) ، درمان دارويي و درمان های دیگر می تواند نشانه ها را کاهش داده و به افراد مبتلا به افسردگی براي بازگشت به زندگی غنی و پربار کمک كند. درمان در کسانی که مایل به مشارکت و همكاري هستند، موفقيت آميزتر است.
 

علت افسردگی

پژوهش ها به  روشن کردن اساس زیستی پیچیده افسردگی کمک کرده است، هر چند علت دقیق افسردگی  هنوز مشخص نشده است. مطالعات افسردگي را نتیجه یک عدم توازن در ترشح مواد شيميايي در مغز ، از جمله دوپامين، نوراپي نفرين و سروتونين مي دانند. این مواد شيميايي اجازه می دهد تا سلول ها با یکدیگر ارتباط برقرار كرده و نقش اساسی در همه انواع عملکرد مغز ، از جمله  حركت عضلات، حواس پنج گانه، حافظه و احساسات دارند. افسردگی نشان دهنده یک اختلال زیستی واقعی است که در نتيجه مطالعات ژنتیکي  اثبات شده كه  سطح مواد شيميايي مغز در بررسي پاسخ به درمان با داروها و روش های درمانی دیگرتغییر مي كند. نوشته شده در پايگاه سلامتي براي همه (www.myhealth.ir) نقل قول بدون ذكر ماخذ غيراخلاقي و غيرقانوني است

عوامل خطر

اگرچه هر کسی ممكن است به افسردگی مبتلا شود اما عوامل مشخصی موجب افزایش خطر ابتلا مي شوند، از جمله :

  • جنس زن
  • تاریخچه افسردگی در پدر ، مادر ، برادر یا خواهر ، یا فرزند
  • سابقه شخصي ابتلا به افسردگی عمده نوشته شده در پايگاه سلامتي براي همه (www.myhealth.ir) نقل قول بدون ذكر ماخذ غيراخلاقي و غيرقانوني است
  • عوامل دیگري نيز به عنوان ثانویه (ضعیفتر عوامل خطر كه ذكر شدند) برای افسردگی شناخته شده است :
  • تاریخچه افسردگی در فاميل درجه دو
  • عدم حمایت اجتماعی
  • وقایع غم انگيز و شديدا تاثيرگذار بر زندگي
  • مصرف و یا سوء استفاده از مواد مخدر و داروها

افسردگی و سایر بيماري ها

بسیاری از مبتلايان  به بیماریهای مزمن پزشکی و یا عصبی  و همچنین برخی از افراد مبتلا به بيماري هاي حاد در معرض خطر بيشتر ابتلا به افسردگی قرار دارند. درصد افراد مبتلا به افسردگی ممکن است به خصوص در بیماری های مغزي بالاتر باشد (به عنوان مثال در  سکته مغزي، صدمه به مغز در اثر ضربه و بیماری پارکینسون) ، بيماري هاي قلبي، سرطان ها، و شرایطی که سیستم ایمنی بدن را ذتحت تأثیر قرار مي دهد. (به عنوان مثال ، لوپوس).