اپ سلامتی برای همه

بررسي سپسيس

رام كردن يك واكنش ايمني مرگ آور

بسيار از افراد حتي اسم سپسيس را هم نشنيده اند و نمي دانند كه چه چيزي است. اما سپسيس يكي از 10 علت برتر مرگهاي حاصل از بيماري در كشورهاي توسعه يافته است. اين بيماري ممكن است ناگهاني ايجاد شده و سريع پيشرفت مي كند و شناسايي آن اغلب بسيار مشكل است. زماني سپسيس را با نام "مسموميت خوني" مي شناختند و هميشه مرگ آور بوده است. امروزه، حتي اگر درمان خيلي زود هم شروع شود، از هر 5 نفر مبتلا يك نفر از بين مي رود. علائم آن عبارتند از تب و لرز، تنفس سريع و گيجي.

هركسي ممكن است به سپسيس مبتلا شود اما افراد پير و كودكان و نوزادان بيشتر مستعد اين بيماري هستند. افرادي كه سيستم ايمني در آنها ضعيف شده است، دچار سوختگي و جراحات فيزيكي شديد شده اند يا مدت زيادي است كه درگير بيماري هستند (مثل ديابت، سرطان و بيماري هاي كبدي) نيز خطر ابتلا در آنها بالا است.

زماني تصور ميشد كه سپسيس به خاطر رشد فزاينده باكتري ها و يا ميكروبهاي ديگر در جريان خون ايجاد ميشود. امروزه ما مي دانيم كه سپسيس از دو فاكتور نشات مي گيرد: اول عفونت (مثل ذات الريه يا غفونت مجراي ادراري) و سپس يك واكنش قدرتمند و مضرر سيستم ايمني خود بدن.

در سپسيس، جنگ بين عفونت و سيستم ايمني بدن را به يك ميدان جنگ تبديل مي كند. اگر سپسيس شديد باشد اين جنگ سبب عملكرد نادرست اندامها شده و زندگي فرد را در معرض خطر قرار مي دهد.

سپسيس شديد مي تواند به اندامهاي مهم مثل كبد و كليه ها آسيب برساند. و زماني كه فشار خون افت مي كند اختلال شديتري به وجود مي آيد كه شك سپسيس ناميده ميشود. در شك سپسيس، واكنش ايمني كه سعي ميكند با عفونت مقابله كند عاقبت مي تواند به افت خطرناك فشار خون منجر شود. وقتي فشار خون افت مي كند، بافتها به دنبال خون غني از اكسيژن هستند. ممكن است اندامها از كار افتاده و منجر به مرگ شود.

بسياري از مبتلايان زمان كوتاهي بعد از شوك سپسيس در بيمارستان مي ميرند. بسياري نيز كه از آن جان سالم بدر مي برند و براي هميشه بهبود مي يابند. اما برخي دچار مشكلات هميشگي مثل آسيب دائمي اندامها و مشكل در تفكر (مثل مشكلات در برنامه ريزي، سازماندهي و انجام چند كار به طور همزمان) ميشوند.

عفونتهاي بسياري مي تواند سبب سپتيس شود. اما متداولترين عامل سپتيس "ذات الريه كسب شده از جامعه" است. دانشمندان هنوز در تلاش براي درك اين موضوع هستند كه چرا عفونت در برخي از افراد سبب سپسيس شديد يا شوك سپسيس ميشود ولي در برخي ديگر نه.

محققان به دنبال راههاي جديدي براي شناسايي، برگرداندن و يا پيشگيري از اين بيماري جدي و پر هزينه هستند. اگر بيماري در مراحل اوليه شناسايي و سريعا از آنتي بيوتيكها استفاده و با عفونت مبارزه شده و براي حفظ فشار خون مايعات لازم به بدن برسد، درمان آن با موفقيت بيشتري همراه خواهد بود.

دانشمندان دريافتند كه يك استراتژي ساده مي تواند به اندازه شيوه هاي پيچيده و پرهزينه در پيشگيري از مرگ موثر باشد. در اين تحقيقات مشخص شده است كه بسياري از مراحل درماني كه استفاده ميشوند ضروري هستند اما مراحل اضافه با شيوه هاي تهاجمي و پيچيده اغلب براي بهبود و افزايش درصد حيات الزامي ندارند.

سپسيس يك فوريت پزشكي است كه نيازمند مراقبت سريع است. اگر احساس ناخوشي مي كنيد و تركيبي از علائم فهرست شده در زير را داريد حتما به پزشك مراجعه كرده يا با اورژانس تماس بگيريد.

پيشنهادهاي عاقلانه

علائم سپسيس

شناسايي سپسيس بسيار مشكل است چون علائم اوليه آن مشابه بسياري از بيماريهاي ديگر است. پرسنل پزشكي بايد به دنبال علائم زير باشند:

تب يا افت دماي بدن (هيپوترمي)

لرز

افزايش ضربان قلب

مشكل در تنفس

راش پوستي

گيجي و عد تعادل

سردرد خفيف كه به خاطر افت ناگهاني فشار خون ايجاد ميشود.