اپ سلامتی برای همه

غربالگری بیماری ها یا چک آپ

 غربالگری فردی برای پیشگیری از بیماری های غیرواگیری صورت می گیرد که غالب آنها امروزه یا قابل درمان نیستند یا درمان آنها متضمن هزینه زیادی جسمی و اقتصادی می باشد. که گاها برنامه های غربالگری به صورت کشوری، منطقه ای و حتی جهانی توسط دولت ها و سازمانهای کشوی متولی خدمات سلامت اجرا می شوند. این کار که به صورت دوره ای و یا در زمان های خاصی براساس مطالعات اپیدمیولوژیک انجام میشوند. اما از طرف دیگر کلیه افراد می توانند خود با صرف هزینه های بسیار کم این برنامه ها را برای خود و خانواده خود پیاده نموده و به این ترتیب با هزینه بسیار اندک و بدون ترس از کشف بیماری های مهلک و بدون درمان به زندگی خود ادامه دهند.

در واقع با کشف میکرب ها، روش های استریلیزاسیون و همچنین آنتی بیوتیک ها، بیماری های عفونی که زمانی در جوامع بشری منجر به کشتارهای چندهزار نفری و گاها چند میلیون نفری شده اند امروزه کاملا مهار شده اند و به جز چند بیماری مانند ایدز، آنفولانزا و هپاتیت تعداد بیماری های عفونی و مسری جهانی بسیار اندک بیماری عفونی را می توان نام برد که مشکل بزرگی برای سلامتی انسان محسوب شوند.

اما از طرف دیگر با کاهش بیماری های عفونی از یک طرف و از طرف دیگر، صنعتی شدن جهان، افزایش طول عمر و افزایش استفاده از مواد صنعتی و مصنوعی، بیماری های دیگری به عنوان بیماری های تهدیدکننده حیات انسان درآمدند که از جمله آنها می توان بیماری دیابت، بیماری های عروق کرونر قلب و سرطان ها را نام برد. این بیماری ها نیز اگرچه تاحدود زیادی قابل درمان اند، اما تقریبا اکثر آنها قابل علاج (به معنی حذف کامل بیماری) نیستند، اما تقریبا همه آنها اگر در مراحل اولیه کشف شوند، قابل کنترل با عوارض و هزینه های بسیار کمتر اقتصادی و جسمی و روانی برای مبتلایان خواهند بود. درک همین مساله منجر به ایجاد و اهمیت یافتن آزمون های غربالگری فردی شده است. به عنوان مثال هر خانمی می تواند در حین استحمام به طور ماهانه با معاینه سینه های خود از عدم وجود سرطان سینه و یا بروز جدید آن مطلع شود. که در صورت کشف در این مرحله با یک جراحی کوچک بیماری می تواند با حفظ عضو، به زندگی خود ادامه دهد. در حالیکه همین بیماری در صورتی که آنقدر زمان ببرد که بیمار بر اثر بزرگی توده  یا ایجاد زخم در سینه خود به آن پی ببرد، درمان آن مستلزم جراحی وسیع، شیمی درمانی خواهد بود که در نهایت نیز ممکن است به خاتمه سریع حیات وی منجر شود.

یا یک کشاورز در صورتی که به صورت دوره ای محل هایی از پوست بدن خود را که به طور مداوم در معرض آفتاب قرار می گیرد معاینه کند و تغییرات در اندازه، شکل و رنگ خال های پوستی و لکه های پوست خود را در نظر داشته باشد، بسیار مطمئن تر می تواند به زندگی خود ادامه دهد، تا اینکه ناگهان با یک ضایعه سرطانی بزرگ مواجه شود که ممکن است به سایر اعضای بدن نیز دست اندازی کرده و غیرقابل علاج شده باشد.

در همین راستا در ادامه این مقاله، سایت سلامتی برای همه با ارائه راهکارهای مهم در زمینه نحوه غربالگری و مراقبت در برابر بیماری های تهدیدکننده حیات سرویس دیده بان سلامتی را برای اطلاع رسانی به اعضای خود در خصوص نحوه و زمان مراجعه برای آزمون های غربالگری را راه اندازی نموده است. همچنین در ادامه این صفحه نیز مهمترین آزمونهای کلی برای مراقبت های دوره ای بر حسب جنسیت آورده شده است.

برای آگاهی بیشتر از لینک های زیر استفاده نمایید:

آزمون های غربالگری سالیانه برای آقایان 

 

آزمو ن های غربالگری سالیانه برای خانم ها 

مهم ترین آزمونهای لازم برای آقایان برای پیشگیری از بیماری ها و داشتن زندگی سالم:

برای آگاهی در خصوص انجام آزمون های غربالگری توصیه شده، به ادامه مطلب در همین صفحه وب سایت سلامتی برای همه مراجعه نمایید:

 • عدم استعمال دخانیات اعم از سیگار، پیپ و قلیان
 • داشتن فعالیت جسمی مناسب و ورزش
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم
 • حفظ وزن در محدوده مناسب
 • مصرف داروهای پیشگیری کننده از بیماری ها در صورت نیاز

آزمون های غربالگری ( چک آپ) برای مردان:

آزمون های غربالگری به این دلیل توصیه می شوند که به کمک آنها در اوایل بروز بیماری تشخیص داده می شوند و راحت تر به درمان پاسخ خواهند داد. متخصصان بهداشت و درمان آمریکا بر اساس شواهد علمی، خدمات پیشگیرانه زیر را توصیه می کنند، صحبت با پزشک خود در مورد آنها ضروری می باشد:

پیشگیری و درمان چاقی : ارزیابی شاخص توده بدن (BMI) محاسبه شده برای پیشگیری و درمان چاقی (شاخص توده بدن به اندازه گیری چربی بدن بر اساس قد و وزن است.) برای محاسبه شاخص توده بدن خود به جعبه متنی که در سمت چپ همین صفحه وجود دارد مراجعه نمایید.

افزایش کلسترول : شروع کنترل کلسترول از سن 35 سالگی ضرورت دارد. اما برای مردان کوچکتر از 35 سال در صورتی ضروری است که :
فرد مبتلا به دیابت باشد

 • دارای افزایش فشار خون شما باشد.
 • سابقه بیماری قلبی در خانواده وجود داشته باشد
 • فرد معتاد به مصرف سیگار باشد

فشار خون بالا : هر مرد بالغی باید فشار خون خود را حداقل هر 2 سال سال کنترل کند. فشار خون بیشتر از 140/90 یا بالاتر بالا قلمداد می شود.

سرطان کولورکتال :آزمایش برای تشخیص زودرس سرطان روده بزرگ (کولورکتال) باید  در سن 50 سالگی شروع شود.  اگر سابقه خانوادگی این نوع سرطان دارید باید این غربالگری از سنین کمتری شروع شود که بهتر است با پزشک خود مشورت کنید

دیابت : انجام آزمایش برای بیماری دیابت در صورتی که دارای فشار خون بالا و یا کلسترول خون بالا می باشید.

افسردگی : سلامت عاطفی شما مساله بسیار مهمی است که در سلامت جسمی نیز نقش مهمی دارد. اگر احساس "ناامیدی،" غمگینی، برای بیش از 2 هفته گذشته داشته اید و یا علاقه کمی به انجام کارهای روزمره و یا عدم احساس لذت در انجام کارهای موردعلاقه می کنید، شما ممکن است دچار افسردگی شده باشید.

عفونت مقاربتی : مردان جوان باید در صورت داشتن رابطه جنسی مخصوصا قبل از ازدواج، باید برای سوزاک ، سیفلیس ، کلامیدیا و یا دیگر عفونت های مقاربتی آزمایش شوند.

بیماری ایدز یا عفونت اچ آی وی (HIV): همه مردان فعال از نظر رابطه جنسی و دارای شرایط زیر، باید با دکتر خود در مورد غربالگری بیماری ایدز صحبت کنند:

 • دارای چند همسری بدون استفاده از کاندوم
 • استفاده از  مواد مخدر تزریقی
 • سابقه ابتلا به بیماری های مقاربتی مانند سوزاک
 • دریافت خون قبل از سال های 1363 هجری شمسی

مردان بین سنین 65 و 75 که سیگاری هستند (مصرف 100 نخ و یا بیشتر سیگار در طول عمر خود) باید یک بار از نظر بیماری آنوریسم شکمی آئورت است که بزرگ یا متورم شدن شریان اصلی بدن در شکم می باشد مورد ارزیابی قرار می گیرند.

 

آزمون های غربالگری ( چک آپ) برای زنان برای پیشگیری از بیماری ها و داشتن زندگی سالم:

یشگیری و درمان چاقی : ارزیابی شاخص توده بدن (BMI) محاسبه شده برای پیشگیری و درمان چاقی (شاخص توده بدن به اندازه گیری چربی بدن بر اساس قد و وزن است.) برای محاسبه شاخص توده بدن خود به جعبه متنی که در سمت چپ همین صفحه وجود دارد مراجعه نمایید.


سرطان پستان : انجام آزمایش تصویربرداری از سینه ها  در سن 40 به طور هر ساله

معاینه سینه های خود به طور ماهانه (Breat self exam)

سرطان گردن رحم: انجام آزمایش پاپ اسمیرهر یک تا 3 سال اگر یکی از شرایط زیر را دارید:

 • اگر ازدواج کرده اید
 • اگر سن شما بین سنین 21 و 65 است.

افزایش کلسترول : شروع کنترل کلسترول از سن 45 سالگی ضرورت دارد. اما برای مردان کوچکتر از 35 سال در صورتی ضروری است که :

 • فرد مبتلا به دیابت باشد
 • دارای افزایش فشار خون شما باشد.
 • سابقه بیماری قلبی در خانواده وجود داشته باشد
 • فرد معتاد به مصرف سیگار باشد

فشار خون بالا : هر زن بالغی باید فشار خون خود را حداقل هر 2 سال سال کنترل کند. فشار خون بیشتر از 140/90 یا بالاتر بالا قلمداد می شود.

سرطان کولورکتال :آزمایش برای تشخیص زودرس سرطان روده بزرگ (کولورکتال) باید  در سن 50 سالگی شروع شود.  اگر سابقه خانوادگی این نوع سرطان دارید باید این غربالگری از سنین کمتری شروع شود که بهتر است با پزشک خود مشورت کنید

دیابت : انجام آزمایش برای بیماری دیابت در صورتی که دارای فشار خون بالا و یا کلسترول خون بالا می باشید.

افسردگی : سلامت عاطفی شما مساله بسیار مهمی است که در سلامت جسمی نیز نقش مهمی دارد. اگر احساس "ناامیدی،" غمگینی، برای بیش از 2 هفته گذشته داشته اید و یا علاقه کمی به انجام کارهای روزمره و یا عدم احساس لذت در انجام کارهای موردعلاقه می کنید، شما ممکن است دچار افسردگی شده باشید.


پوکی استخوان یا استئوپروز: انجام آزمایش تراکم استخوان در سن 65 سالگی لازم است.

عفقونت کلامیدیا و سایر عفونت های مقاربتی : انجام یک آزمایش از نظر عفونت کلامیدیا برای خانم های 25 ساله یا جوانتر و ازدواج کرده که از نظر جنسی فعال هستند، ضروری می باشد.

بیماری ایدز یا عفونت اچ آی وی (HIV): همه زنان فعال از نظر رابطه جنسی و دارای شرایط زیر، باید با دکتر خود در مورد غربالگری بیماری ایدز صحبت کنند:

 • دارای ارتباط با افراد متعدد
 • حاملگی
 • استفاده از مواد مخدر تزریقی
 • داشتن رابطه جنسی برای تبادل پول یا مواد مخدر
 • سابقه درمان از نظر بیماری های مقاربتی مانند سوزاک