اپ سلامتی برای همه

چند راهكار كه به شما در ترك سيگار و پاك ماندن كمك مي كند

بهترين راهكار براي ترك سيگار براي هر فردي مي تواند متفاوت باشد ولي با گزينه هاي متنوع موجود شما بايد از كجا بدانيد كداميك برايتان مناسب تر است؟ به عنوان يك قانون كلي، هر چيزي كه در شما ايجاد انگيزه نموده، استرس را از شما دور كرده و يا مشغول نگهتان دارد مي تواند شما را به ادامه راه تشويق نمايد. در زير 11 نكته و شيوه كه ولع شما را خنثي كرده و شما را از بازگشتن به سمت سيگار دور نگه مي دارد آورده شده است.
مديتيشن
مديتيشن با عنوان تسكين دهنده استرس خوانده ميشود كه مي تواند به رها سازي ذهن و آرام كردن هيجاناتي كه سبب ميشوند به سمت سيگار برويد كمك نمايد. شروع به مديتيشن براي ترك سيگار واقعا موثر است چون شما نياز به شيوه هاي ديگري به غير از سيگاركشيدن براي كمك به برخورد با استرس داريد.
با اين وجود براي اينكه مديتيشن جواب دهد، بايد بر روي خود اين فرآيند تمركز كنيد و نه بر سيگاري كه ولع آن را داريد.
ورزش
چه طرفدار دويدن، وزنه برداري و يا پياده روي و يا هر ورزش ديگري هستيد، فعاليت فيزيكي بخشي حياتي از يك سبك زندگي سالم است ، به علاوه مي تواند به مديريت استرس و ولع و افزايش وزني كه اغلب با توقف سيگار ايجاد مي شود كمك نمايد. هر چه بتوانيد بيشتر حواس خود را پرت كنيد بهتر است.

sport

يوگا
يوگا مزاياي افزايش اندرفين حاصل از ورزش را با تكنيكهاي تسكين دهنده تنش حاصل از مديتيشن تركيب مي نمايد كه تا مدتها مي تواند فرد را از ولع هاي مرتبط با استرس سيگار كشيدن دور نمايد.
هيپنوتيزم
بسياري از افراد براي هيپنوتيزم براي ترك سيگار سرمايه گذاري مي كنند اما متخصصان فقط شواهدي را نقل كرده اند كه اين اقدام مي تواند عملي باشد اما به صورت علمي مورد تاييد قرار نگرفته است. اگرچه گفته ميشود كه افراد بايد خود راهي براي دور انداختن عادت سيگار كشيدن خود پيدا كنند اما از آنجايي كه احتمالا هيپنوتيزم آسيبي در بر ندارد پس اگر قرار شد آن را امتحان كنيد بهتر است كه در تركيب با راهكارهاي مبتني بر شواهد باشد.
اپليكيشن ها
اپليكيشن هاي اسمارت فن مي توانند به شما در پيگيري موفقيت و ايجاد ارتباط شما با افراد ديگري كه در تلاش براي ترك سيگار هستند كمك نمايند اما بايد توجه داشت كه همه اپليكيشن ها به يك صورت ساخته نشده و الزاما همه آنها تحت تحقيق و بررسي قرار نگرفته اند. تنها لازمه ايجاد يك اپليكيشن دانستن نحوه ايجاد آن است و نيازي نيست كه شما همه چيز را در مورد نحوه تغيير رفتار در يك فرد بدانيد.
دو اپليكيشني كه در حال حاضر بر پايه تحقيقات ساخته شده اند عبارتند از QuitGuide و quitSTART فقط حتما از شيوه هاي ترك ديگر نيز به همراه اين اپليكيشن ها براي ارتقاء سطح تلاش خود در اين رابطه استفاده نماييد.
شرط بندي
رقابت مي تواند يك ايجاد كننده انگيزه قوي در تلاش شما براي ترك سيگار باشد. بر طبق يك تحقيق شرط بندي براي مثال از نوعي كه شما پولي را به كسي مي دهيد و فقط زماني مي توانيد آن را پس بگيريد كه تا مدت زمان معيني دست به سيگار نزده باشيد، مي تواند به شما در ترك سيگار و پاك ماندن كمك نمايد. براي امتحان اين كار از كسي بخواهيد كه اين پول را براي شما نگه دارد و يا از سايتهاي مخصوص اين كار استفاده نماييد.
يك شيوه موفق ديگر بر اساس تحقيقات شامل برنامه هاي ايجاد كننده انگيزه است كه به افراد اين امكان را مي دهد كه به جاي از دست دادن پول، مبلغي هم بدست آورند. از كارفرماي خود بپرسيد كه آيا چنين برنامه هايي براي ترك سيگار در محل كارتان وجود دارد يا خير و يا از نزديكان خود بپرسيد كه آيا مثلا حاضر هستند در ازاي پاك ماندن از سيگار، شما را به يك نهار و يا يك جلسه استخر ميهمان كنند.
تعيين هدف
اگر كشيدن سيگار را متوقف كنيد روياي رفتن به سفر در تعطيلات براي شما به واقعيت نزديك تر ميشود. مصرف سيگار براي هر فرد روزانه كلي هزينه دارد كه مي توان همين هزينه را براي رفتن به يك مسافرت خوب خرج كرد. سعي كنيد اين پول صرفه جويي شده را در جايي كه قابل مشاهده باشد مثلا در يك بطري شيشه اي بر روي كابينت خود قرار دهيد و خود را با تصور رفتن به يك شهر دور و يك تعطيلات خوب تشويق نماييد و يا با تصور رفتن به كنسرت خواننده محبوبتان و يا تفريحات ديگر به پول خود در شيشه بيافزاييد.
رسانه هاي گروهي
حمايت خانواده و دوستان خيلي خوب است اما هيچ چيز مثل حمايت يك جمعيت نمي شود. بازخوردهاي مثبت از جمله Like ها و كلمات تبريك آميز مي تواند همانند يك سري تمجيدهاي مجازي به نظر آيند. همچنين پست كردن پيروزي ها و لغزش ها در رسانه هاي گروهي مي تواند به شما در مسئول ماندتان كمك نمايد.
غذاهاي سالم
از آنجايي كه افراد با كم كردن سيگار ممكن است وزنشان اضافه شود، بهتر است كه غذاهاي سالم در يخچال خود نگه داريد. اما در تغيير در رژيم غذايي خود زياده روي نكنيد. بهتر است اول بر همان ترك سيگار تمركز شود و نه تغيير فاحش در عادات سبك زندگي به صورت يكجا كه مي تواند منجر به شكست شما شود.
مثلا اگر هويج دوست داريد آن را در دسترس داشته باشيد ايده خوبي است. اما اگر هيچ گاه هويج نمي خورده ايد و فكر نمي كنيد كه بتواند نقشي در ترك سيگار در شما داشته باشد، خود را به زحمت نياندازيد. و به ياد داشته باشيد كه در حالي كه برخي از افراد دوست دارند اسنك هايي بخورند كه بتوانند به همان شيوه كه سيگار را در دست مي گرفتند آنها را بين انگشتان خود نگه دارند تا حسشان ارضا شود، اما برخي بر اين باورند كه اين عادت خوب نيست چون آنها را به ياد سيگار انداخته و تحريكشان مي كند.
سرگرمي
سعي كنيد يك آلت موسيقي بنوازيد. يك بازي سرگرم كننده بخريد. تصميم به انجام هر كاري كه بگيريد، بهتر از اين است كه صرفا بنشينيد و منتظر باشيد كه وسوسه سيگار كشيدن از ذهنتان بيرون برود. ايده اين است كه با مشغول كردن ذهن و دستهايتان با يك سرگرمي، احتمال اينكه به فكر روشن كردن سيگار بيافتيد كمتر ميشود.

Note

يادداشتهاي روزانه
نوشتن افكار مي تواند به شما در كاهش استرس و مشغول نگه داشتن تان كمك نمايد. سعي كنيد در مورد ولع و احساس خود در زماني كه وسوسه ميشويد بنويسيد. اين كار به شما كمك مي كند بفهميد چه عواملي باعث تحريك ولع شما ميشوند. براي مثال، اگر به دفتر خود رجوع كرده و ديديد كه ولع شما در زماني كه با يك ضرب العجل مواجه ميشويد به اوج مي رسد، برنامه اي تنظيم كنيد كه براي مقابله با تنش در چنين زمان هايي بتوانيد به پياده روي رفته و يا كارهاي ديگري كه مي توانند استرس را تسكين دهند انجام دهيد.