اپ سلامتی برای همه

از پروبيوتيكها بيشتر استفاده كنيم

 

از پروبيوتيكها بيشتر استفاده كنيم

پروبيوتيك ها- باكتري ها و مخمرهايي كه براي زندگي شما مفيد هستند- اين روزها بسيار در اخبار و رسانه ها ديده ميشوند. علم نشان داده است كه آنها بهترين راه براي حفظ سلامت روده بوده و مي توانند به درمان برخي از مشكلات هاضمه مثل يبوست و سندروم روده تحريك پذير (IBS) كمك نمايند. آنها همچنين مي توانند عملكرد سيستم ايمني را بهبود داده و شواهد نشان داده اند كه مي تواند افسردگي را در مبتلايان به IBS كاهش دهند.

بنابراين اگر بخواهيد از اين باكتري هاي خوب استفاده كنيد چه غذاهايي بايد مصرف نماييد؟ در زير نه نكته تاييد شده در اين باره آورده شده است.

1-  روز خود را با يك دسر سرد شروع نماييد

فقط كافي است بر روي كاسه ماست خود گرانولاي مورد علاقه تان (هر چه كم شكر تر باشد بهتر است) و برخي از توتهاي غني از آنتي اكسيدان را اضافه كنيد. ماست همان شير فرآوري و يا تخمير شده است كه با افزودن باكتري هاي زنده فعال كه رشد باكتري هاي مفيد را در روده بهبود مي دهند ترش و قوام يافته است.

براي سهولت آن را شب قبل آماده نماييد تا صبح آماده خوردن باشد. صبح خود را با ماست يوناني شروع كنيد. قاشق چاي خوري گرانولاي ارگانيك اضافه كرده و سپس روي آن را با تمشك و يا شاه توت يخ زده تزيين كنيد. آن را در يخچال بگذاريد و وقتي بيدار شديد يخ توتها آب شده است. اگر دوست داريد گرانولاي شما كرانچي و ترد باشد آن را در ظرف جدايي گذاشته و همان موقع خوردن با هم تركيب نماييد.

2- ماست را به يكي از اجزاي اصلي آشپزي خود تبديل كنيد

ماست ساده با باكتريهاي فعال را مي توان از يك وعده صبحانه به يك جزء كليدي در دسرها، ديپ ها و سسهاي سرد تبديل نمود. فقط به خاطر داشته باشيد كه اگر در هر دستور غذايي ماست حرارت داده شود باكتريهاي مفيد در آن خواهد مرد. بنابراين، سعي كنيد از دستورهاي غذايي خام خوري براي سلامت روده استفاده نماييد.

3- از ترشي بيشتر استفاده نماييد

ترشي كلم فقط به درد ساندويچ كتلت نمي خورد. ترشي كلم خام را به همراه سبزيجات ديگر نظير هويج امتحان كنيد تا به غذاي خود طعمي فوق العاده بدهيد. بهتر است پروبيوتيكها را از غذا دريافت نماييد تا از مكمل ها. ترب سفيد، خيار، تربچه، باميه و لوبيا سبز تخمير شده مي تواند يك چاشني، ميان وعده و يا افزودني خوشمزه براي هر ساندويچي باشد.

4- به اسموتي خود كفير اضافه كنيد

كفير كه يك نوشيدني شير ترش است جزء انواع پروبيوتيكهاي باكتريايي مفيد و  زنده بسته بندي ميشود. هر روز صبح با صبحانه مقداري كفير مصرف كنيد ولي اگر مزه آن برايتان زيادي ترش است براي افزايش باكتري هاي خوب در بدن آن را با اسموتي خود تركيب نماييد.

5- از نوشيدني كامبوچا استفاده كنيد

كامبوچا يك نوشيدني تخمير شده غني از پروبيوتيك است كه با چاي، شكر، باكتري و مخمر تهيه شده و جايگزين فوق العاده اي براي ديگر غذاهاي غني پروبيوتيك نظير كفير و ماست است. از اين نوشيدني پروبيوتيك به جاي قهوه بعد از ظهر و يا كوكتل ضيافتهاي خود استفاده نماييد.

6- كيمچي را تجربه كنيد

اين دورچين فوق العاده تند و تيز كره اي مملو از باكتري هاي سالم به نام لاکتوباسیلوس است كه سبب افزايش بار پروبيوتيك در اين تركيب شده است. اين نوع كلم تخمير شده تند مي تواند طعمي فوق العاده به ساندويچ و يا برگرهاي شما بدهد.

7-  تمپه (آمیزه‌ی خمیر سویا و قارچ ) را امتحان كنيد

دستور تهيه درست تمپه را جستجو كنيد، تمپه از دانه هاي سوياي تخمير شده تهيه و غني از پروبيوتيك است. همچنين منبعي غني از پروتئين، فيبر، آنتي اكسيدان و اسيدهاي آمينه محسوب ميشود. بافت دلچسب و مقوي تمپه آن را جايگزين مناسبي براي گوشت ساخته است.

8-  سوپ ميسو را در منوي خود قرار دهيد

تهيه سوپ ميسو با آّب داغ و خمير ميسو كار ساده اي بوده و ميزان پروبيوتيك را در غذاي شما افزايش مي دهد. ميسو سوياي تخيمر شده و حاوي باكتري هاي مفيد است.

فقط به خاطر داشته باشيد كه دماي بالا مي تواند پروبيوتيكها را كشته و ارزش غذايي آنها را از بين ببرد. پس خمير ميسو را درست قبل از سرو غذا اضافه كنيد و از دماي بسيار بالا براي حفظ ميكروارگانيسم هاي مفيد تا حد ممكن اجتناب نماييد.

9- غذاهاي غني از پري بيوتيك ها را فراموش نكنيد

پري بيوتيكها اجزاي غير قابل هضمي هستند كه در برخي از ميوه ها، سبزيجات و غذاهاي ديگر يافت ميشوند و رشد باكتريهاي مفيد را در روده بهبود مي دهند. سيب خام، موز، مارچوبه، لوبياها، كنگر، سير، پياز و تره فرنگي و همچنين غذاهاي تهيه شده از غلات كامل و سويا نيز منابعي خوبي هستند.