اپ سلامتی برای همه

خود را در مقابل HPV مقاوم سازيد

مانع از اين ويروس عامل سرطان شويد

بيش از نيمي از افراد فعال جنسي ممكن است به عفونت ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) در برهه اي از زندي خود دچار شده باشند اما اغلب از آن آگاه نمي شوند. در نتيجه، ممكن است بدون اينكه متوجه شوند ويروس را به ديگران انتقال دهند. خوشبختانه، واكسنهايي برا محافظت در مقابل مضرترين انواع HPV وجود دارند. اين واكسنها اگر قبل از اينكه فرد به سن فعاليت جنسي برسد استفاده شوند بهتر پاسخ مي دهند.

عفونت HPV رايج ترين بيماري مقاربتي جنسي در كشورهاي پيشرفته نظير آمريكا است. اين ويروس از طريق تماس مستقيم در طول رابطه جنسي واژينال، مقعدي يا زباني منتقل ميشود.

انواع بسيار مختلفي از HPV مي توانند سبب عفونتهايي در گلو و ناحيه تناسلي هم در زنان و هم در مردان شوند. در اغلب موارد عفونتهاي HPV خود به خود بدون اينكه فرد متوجه آن شود از بين مي روند. در موارد ديگر ممكن است سبب مشكلاتي در سلامت فرد از جمله زگيل هاي تناسلي و برخي سرطانهاي خاص شود. عفونت HPV مي تواند انواعي از سرطانها را ايجاد كند كه متداولترين آن سرطان دهانه رحم است.

سرطان دهانه رحم چهارمين سرطان مرگ آور در ميان زنان است كه تقريبا همه آنها به خاطر HPV ايجاد ميشوند.

دو واكسن توسط اداره غذا و داروي آمريكا تاييد شده است كه انسان را از انواعي از HPV محافظت مي نمايد. هر دو واكسن HPV كه Gardasil و Cervarix ناميده ميشوند فرد را از دو نوع HPV كه عامل حدودا 70 درصد كل سرطانهاي دهانه هستند محافظت مي نمايد. اين دو گونه عامل اغلب سرطانهاي مقعد، واژن، فرج و قسمت مياني گلو هستند. بنابراين واكسنهاي HPV فرد را در برابر همه اين انواع سرطان محافظت مي نمايد. Gardasil همچين فرد رادر مقابل دو گونه HPV كه عامل 90 درصد زگيلهاي تناسلي ميشود محافظت مي نمايد. هر دو اين واكسنها براي زنان موجود هستند. براي مردان فقط Gardasil موجود است.

از آنجايي كه واكسن فقط قبل از ابتلا به عفونت عمل مي كند و اغلب افراد خيلي زود بعد از رسيدن به سن فعاليت جنسي به آن مبتلا ميشوند در نتيجه هدف اين واكسن اغلب نوجوانان دختر و پسر است.

اين واكسنها در مجموعه اي از سه تزريق در عرض شش ماه ارائه ميشوند. پيشنهاد ميشود كه همه دختران و پسران در سنين 11 يا 12 سال اين واكسن ها را بزنند. به علاوه، اين واكسنها براي پسران و دختران نوجواني كه تا حالا واكسينه نشده اند، زنان جوان تا سن 26 سال و مردان جوان تا 21 سال نيز پيشنهاد ميشود. اين واكسنها براي مردان دوجنسي و هم جنس بازان و افراد خاصي كه سيستم ايمني ضعيف دارند نيز پيشنهاد ميشود.

واكسن HPV بهترين فرصت شما براي محافظت كودكتان و خودتان درمقابل عفونت HPV و بيماريهاي متعاقب آن است. تحقيقات نشان داده اند كه واكسن هاي HPV بسيار موثر هستند. در تحقيقي اخيرا مشخص شد كه اگرچه فقط حدود دو سوم دختران سنين 13 تا 17 سال كاملا در براي HPV واكسينه شده اند اما تعداد مردان جوان مبتلا به عفونت HPV به ميزان 50 درصد نسبت به زماني كه اين واكسن ها براي اولين بار در سال 2006 معرفي شدند كاهش داشته است. اين واكسنها ايمن و موثر هستند.

وقتي واكسن HPV را مي زنيد نه تنها خود را در برابر گونه هايي از اين ويروس سرطان زا محافظت مي كنيد بلكه به جلوگيري از انتشار آن به ديگران نيز كمك مي نماييد.

انتخابهاي عاقلانه

خود رادر برابر HPV محافظت نماييد.

واكسينه شويد. واكسن هاي HPV مي توانند مانع از اغلب موردهاي سرطانهاي واژن، دهانه رحم، مقعد و فرج شوند.

از كاندوم استفاده كنيد. استفاده مداوم از كاندوم مي تواند زنان را از عفونت HPV محافظت نمايد.

از تماس مستقيم اجتناب كنيد. مطمئن ترين راه براي پيشگيري از عفونت HPV اجتناب از هر گونه تماس جنسي با فرد ديگر است.

آزمايش دهيد. عفونتهاي HPV را مي توان با يك آزمايش پاپ تشخيص داد كه در آن سرطان و يا تغييرات پيش از سرطان دهانه رحم بررسي ميشود. مي توان با يك آزمايش مولكولي كه در آن DNA  براي HPV بررسي ميشود نيز اين كار را انجام داد.