اپ سلامتی برای همه

سرطان اولیه ی کبد

سرطان اولیه ی کبد
سرطان اولیه ی کبد جایی است در کبد که سرطان آغاز می شود. سرطان اولیه ی کبد در انگلستان نادر است اما در کشورهای دیگر بیماری شایعی است. در انگلستان اغلب موارد، عارضه ی سیروز گسترش یافته ی کبدی است. عمل جراحی برای برداشتن سرطان در موارد کم تری مورد استفاده قرار می گیرد و اگر این جراحی صورت پذیرد شانس درمان بیش تری به بیمار می بخشد.
سرطان کبدکبد چیست؟
کبد در قسمت سمت راست بالای شکم قرار دارد و وظایف زیادی را بر عهده دارد که شامل:
    ذخیره ی گلایکوژن که یک ماده شیمیایی ساخته شده از قند است. زمانی که بدن به قند نیاز دارد گلیکوژن شکسته شده و به گلوکز تبدیل می شود و سپس وارد جریان خون می گردد.
    کمک به پردازش چربی و پروتئین حاصل از غذای هضم شده.
    ساخت پروتئین ضروری برای لخته کردن خون ( فاکتورهای انعقادی )
    پردازش بسیاری از داروهایی که مصرف می شود.
    کمک برای حذف و یا تجزیه ی الکل و سموم از بدن.
    ساخت صفرا که از کبد عبور کرده و به روده می رسد و به هضم چربی کمک می کند.
سرطان چیست؟
سرطان یعنی افزایش سلول های بدن. بدن از میلیون ها سلول کوچک ساخته شده است. سلول های بدن انواع متفاوتی دارند و به همین میزان انواع زیادی سرطان ممکن است ظاهر شود. آن چه در تمام سرطان ها مشترک است تکثیر غیر طبیعی و غیر قابل کنترل سلول هاست.
یک تومور بدخیم یعنی برامدگی یا توده ای حاصل از رشد سلول های سرطانی بافتی از بدن که چند برابر شده است. همان طور که این رشد ادامه می یابد، تومورهای بدخیم به بافت ها و ارگان های مجاور حمله می کنند و به آن ها صدمه می زنند و به این ترتیب می تواند در بدن پخش شود. زمانی این چنین می شود که سلول های سرطانی توسط جریان خون و یا کانال های لنفاوی به دیگر نقاط بدن منتقل می شوند و این گروه های کوچک سلول های سرطانی می توانند در یک یا چند قسمت از بدن، چند برابر شوند و به این ترتیب بدن وارد فاز دوم سرطان (تومور ثانویه)، یعنی متازتاز می شود. تومور ثانویه می تواند رشد کند و بافت های اطراف خود را آلوده سازد و از بین ببرد و به این ترتیب مدام در حال گسترش است.
برخی سرطان ها جدی تر از انواع دیگر است، و برخی احتمال درمان بیشتری دارند به خصوص اگر به موقع تشخیص داده شوند. سرطان یک شرایط ثابت نیست و برای درمان باید اطلاعات دقیقی از منشاء سرطان، مکان شروع، میزان گسترش و آسیب به بافت های دیگر را به دست آورد.
سرطان اولیه ی کبد چیست؟
سرطان کبد را می تواند به دو بخش تقسیم کرد: سرطان اولیه ی کبد و سرطان ثانویه ی کبد
    سرطان اولیه ی کبد به این معناست که شروع و منشاء سرطان از کبد می باشد. در انگلستان سرطان اولیه ی کبد چندان شایع نیست، حدود 3000 مورد در سال. این بیماری معمولاً در افراد بالای 65 سال رخ می دهد.
    سرطان ثانویه ی کبد به این معناست که، سرطانی که در مناطق دیگر بدن شروع شده اند، به بافت کبد نیز حمله کرده و کبد را نیز دچار سرطان می کند. بسیاری از انواع سرطان ها می توانند به کبد آسیب برسانند. شایع ترین این سرطان ها، سرطان روده، پانکراس، ریه و پستان است.
انواع سرطان اولیه ی کبد وجود دارد، که شامل:
1.    هپاتوما: بیش ترین شیوع را دارد. نام دیگر این بیماری hepatocellular carcinoma  (HCC) است. منشاء آن از سلول های کبدی است (هپاتوسیت) که سرطانی شده اند (بخش عمده ای از کبد از سلول های کبدی ساخته شده است). هپاتوما عموماً نتیجه ی بیماری کبدی است، نظیر سیروز یا انواع هپاتیت ها
2.    Fibrolamellar hepatoma: نادر است و غالباً در کبد سالم رخ می دهد.
3.    Cholangiocarcinoma: شایع نیست و از سلول های مجرای صفراوی به وجود می آید.
4.    Hepatoblastoma: نادر است و در خردسالان رخ می دهد.
5.    Angiosarcoma: نادر است و از سلول های عروق خونی کبد ایجاد می شود.
علت سرطان اولیه ی کبد چیست؟
یک تومور سرطانی از یک سلول غیر طبیعی شروع می شود و هنوزبه طور دقیق مشخص نیست که چرا یک سلول سرطانی می شود. به نظر می رسد چیزی صدمه می بیند و یا ژن های سلول دچار تغییراتی می شوند و همین موجب غیر طبیعی شدن سلول می گردد.
بیش تر افرادی که دچار سرطان اولیه ی کبد می شوند در معرض عوامل پر خطری قرار دارند که موجب این اختلالات سلولی می شود و در نهایت به سرطان اولیه ی کبد می رسد:
    سیروز: در این وضعیت بافت کبد طی یک روند آرام دچار زخم می شود.
نکته: اکثر افرادی که به سیروز کبدی مبتلا هستند دچار سرطان کبد نمی شوند، بلکه این عارضه در عده ی کمی رخ می دهد.
    اثر دراز مدت بیماری هپاتیت B و C که بین 20 تا 30 سال طول می کشد تا به سرطان تبدیل شود. این عارضه بیش تر در آسیا شایع است، زیرا جوانان زیادی به هپاتیتB مبتلا می شوند که در دراز مدت به سرطان مبدل می شود.
    خوردن برخی سموم مانند بادام زمینی کپک زده، که دارای یک سم خطرناک شناخته شده به نام آفلاتوکسین است.
    وضعیت التهاب روده ی مزمن، خطر ابتلا به cholangiocarcinoma را افزایش می دهد.
    شواهدی وجود دارد که کشیدن سیگار نیز خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.
    عفونت های انگلی که در آفریقا و آسیا شایع است خطر ابتلا را افزایش می دهد.
علائم و نشانه های سرطان اولیه ی کبد چیست؟
ممکن است هیچ علامتی در مراحل اولیه این بیماری وجود نداشته باشد. در حین رشد و گسترش سرطان، اولین علائم ممکن است مبهم و غیر اختصاصی باشد. برای مثال، خستگی، بی اشتهایی، کاهش وزن و احساس بیماری. بیش تر افراد مبتلا به سرطان اولیه ی کبد، در ابتدا علائم سیروز کبدی را بروز می دهند. همان طور که بیش تر توسعه می یابد علائم مشخص تر می شود که شامل:
1.    درد شکم که بیش تر از ناحیه ی کبد می باشد.
2.    زردی که زمانی متوجه آن می شوند که سفیدی چشم زرد رنگ می شود و این به دلیل بیلی روبینی است که در کبد ساخته می شود اما مجرای صفراوی به دلیل سرطان مسدود شده و به این ترتیب بیلی روبین وارد جریان خون می شود.
3.    خارش ناشی از زردی.
4.    تورم شکم به دلیل رشد سرطان و یا به دلیل آسیت در شکم (تجمع مایعی که نتیجه ی اختلالات کبد است).