اپ سلامتی برای همه

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

  كمردرد كمر درد مشكلي شايع براي مراجعه به پزشك است كه  افراد بسياري از آن رنج مي برند. اگرچه اين بيماري به طور ناگهاني بروز مي كند اما در واقع در نتيجه سالها زندگي اشتباه رخ مي دهد. اما در هرحال بيماري در جامعه شيوع دارد و بسياري از مردم از آن رنج مي برند. علت اصلي اين بيماري شيوه زندگي است و اين بيماري كه بسياري از افراد را زمينگير و  دردمند مي كند، با اصلاح شيوه زندگي به آساني قابل پيشگيري و حتي درمان است.

وضعيت بد بدن براي طولاني مدت

 • استفاده غيرصحيح از بدن و ستون فقرات
 • عدم ورزش و تحرك كافي
 • افزايش وزن و چاقي
 • مشخص است كه تمام موارد بالا را با مراقبت صحيح مي توان كنترل كرد و از رخ دادن كمر درد در آينده جلوگيري نمود.

  چه زماني بايد به پزشك مراجعه نمود

  بسياري افراد در طول زندگي خود دچار دوره هاي كوتاه و گذراي كمردرد مي شوند اما چه زماني بايد موضوع را با جديت بيشتري پيگيري نمود:

  • بروز كمردردي كه تسكين پيدا نمي كند
  • ضعف، كرختي و بي حسي پاها و درد مداوم آنها
  • مشكل در كنترل اجابت مزاج و ادرار

  رفع كمر درد

  هدف رسيدن به زندگي سالم بدون بروز كمر درد است اما درمان اين بيماري ساده نيست كه مثلا با مصرف چند قرص مسكن و يا چند روز استراحت كاملا برطرف شود. افراد بايد شيوه زندگي خود را تغيير دهند و رفتارهايي كه منجر به بدتر شدن كمردرد مي شوند را از زندگي خود كنار بگذارند. بايد حالت هاي نشستن، كار كردن و خوابيدن خود را تغيير دهند و ورزش را وارد زندگي خود كنند. تا بتوانند بدون درد زندگي نمايند و در واقع بيشتر افرادي كه اين رفتارها را انجام مي دهند، از اين درد خلاصي پيدا مي كنند.

  ساختمان ستون فقرات سالم

  ابتدا به بيان ساختمان (آناتومي) ستون فقرات سالم مي پردازيم تا علت بروز كمردرد بهتر مشخص شود.انحناهاي طبيعي ستون فقرات ستون فقرات كه مسووليت حفظ بدن را به مانند ستوني برعهده دارد داراي سه انحناي طبيعي است. عضلات انعطاف پذير ستون فقرات به حفظ اين انحناها كمك مي كنند. همچنين بافت هاي غضروفي بين مهره ها از ساييده شدن استخوان ها بر روي يكديگري جلوگيري كرده و به انعطاف ستون فقرات كمك مي كنند. طبيعتا وقتي همه اين اجزايي كه بيان شدند، سالم باشند، ستون فقرات به طور مناسبي كار نموده و كمردردي وجود نخواهد داشت.

  انحناهاي طبيعي ستون فقرات

  استخوانهاي ستون فقرات يا مهره ها و بافت غضروفي نرم ميان آنها (ديسك بين مهره اي) با اتصال به يكديگر ستون فقرات را تشكيل مي دهند. ستون فقرات سالم همانطور كه در شكل مشخص است، داراي سه انحنا مي باشد: انحناي گردني، انحناي سينه اي و انحناي كمري. اين انحناها در زمان سلامتي به حفظ تعادل بدن كمك مي كنند و همچنين به پخش شدن نيروهاي وارده به ستون فقرات براي جلوگيري از تمركز نيرو بر روي نقطه مشخصي ، مهره ها را از آسيب محافظت مي كنند.

  قسمت كمري ستون فقرات همانطور كه در شكل بالا ديده مي شود از پنج مهره بزرگ تشكيل شده است كه بيشتر وزن و  فشار بدن را تحمل مي كنند. در نتيجه به همين دليل اين قسمت مستعدترين بخش ستون فقرات به آسيب و صدمه است.