اپ سلامتی برای همه

چگونه از شر موهاي زيرپوستي خلاص شويم

چگونه از شر موهاي زيرپوستي خلاص شويم

بعد از شيو كردن (اصلاح كردن با تيغ) دچار خارش و جوشهاي ملتهب ميشود؟ با نكات زير مي توانيد مانع از ايجاد موهاي زيرپوستي شده و بياموزيد در صورت ايجاد شدن چگونه درمانشان كنيد.

پاهاي خود را با تيغ اصلاح مي كنيد و با پوستي به نرمي حرير به رختخواب مي رويد... اما روز بعد با عصبانيت و جوشهايي كه مي خارند از خواب بيدار مي شويد. اوه. گاهي موهاي زيرپوستي اجتناب ناپذير به نظر مي رسند مخصوصا در تابستان كه مرتبا از وكس و شيو استفاده كرده و پوستتان حساس تر ميشو

د.  

موهاي زيرپوست موهايي هستند كه به جاي اينكه مستقيم از فولكولها بيرون بيايند فر خورده و به زير پوست مي روند كه سبب التهاب، درد و خارش و گاها عفونتهاي جدي تر مي شوند. اما متخخصان پوست بر اين باور هستند كه با تغيير برخي عادات در زمان شيو كردن و يا استفاده از واكس مي توان از آنها اجتناب كرد. شيو كردن مخصوصا عامل اصلي رويش موهاي زيرپوستي است چون تيغ انتهاي ريشه مو را تيز مي كند.

اگر مو را زير ميكروسكوپ بزرگ و مشاهده نماييد خواهيد ديد كه انتهاي موها مثل سوزن نوك تيز است و نه مربع شكل بنابراين به راحتي مي تواند پوست را سوراخ كرده و دوباره به داخل باز گردد. قبل از اصلاح بعدي نكات زير را براي داشتن پوستي صاف و لطيف و بدون جوش مطالعه نماييد.

اول پوست را پاك سازي كنيد

پيشنهاد مي شود محلي را كه قرار است شيو كنيد از قبل پاك سازي كنيد. پاك سازي قبل از شيو سبب نرم شدن بافت پوست شده و گرد و خاكها و ذراتي را كه منافذ پوستتان را بسته و سبب التهاب ميشوند را از بين مي برد. چه قصد شيو كردن داشته باشيد چه نه، حداقل يكبار در هفته با استفاده از يك اسكراپ، ليف و يا كيسه پوست خود را بسابيد. مراقب باشيد در اين كار افراط نكنيد و پوستتان را قرمز نكرده و نخراشيد چون در اين صورت بايد اصلاح را تا خوب شدن پوست به تعويق بياندازيد.

از تيغ و مرطوب كننده مناسب استفاده نماييد

اين اتفاق حتما بارها برايتان افتاده است: تيغ تازه نداشته ايد، بنابراين از همان تيغهاي قديمي تان استفاده كرده ايد، تيغهاي قبلي هنوز روي قفسه حمام ديده ميشوند. با اين وجود، همان طور كه قطعا خودتان هم متوجه شده ايد، اين كار سبب ايجاد موهاي زيرپوستي مي شود. در عوض اين كار را با تيغهاي تيز و تميز انجام دهيد، موها را در جهت رويش اصلاح كنيد و نه در خلاف جهت. در اين صورت ممكن است موها هنوز هم كمي باقي مانده باشند اما به احتمال زياد ديگر نوك موها مثل قبل تيز نميشوند.

بعد از اتمام كار، موضع را تميز كرده و از مرطوب كننده استفاده نماييد كه مانع از ايجاد موهاي زيرپوستي ميشود. مرطو

ب كردن پوست كمك زيادي مي نمايد چون سبب ميشود موها با سهولت از پوست خارج شده و كمتر دوباره به داخل خم شوند. استفاده از يك روغن استحمام و سپس از يك لوسيون در حالي كه پوست هنوز مرطوب است مي تواند موثر باشد. گليسرين موجود در لوسيون ها باعث چسبدن آنها به مولكولهاي آب شده كه نه تنها سبب تغذيه پوست بلكه نرم كردن منافذ مي گردد.

مناطق مستعد باكتري (مثلا اطراف منطقه بكيني) را نيز مي توان با پدهاي حاوي آلفا هيدروكسيل، گليكوليك اسيد و اسيد ساليسيليك تميز كرد.

بدانيد چگونه با آنها مواجه شويد

اگر دچار موهاي زيرپوستي شديد، در مقابل وسوسه دستكاري آنها مقاومت نماييد. اين كار مي تواند باعث زخم شدن پوست و حتي بدتر، عفونت شود. به جاي اين كار از يك لايه بردار شيميايي حاوي رتينول براي تجزيه سلولهاي پوست كه روي مو را پوشانده اند استفاده نماييد. مي توانيد از سركه سيب براي كم شدن خارش و قرمزي پوست نيز استفاده نماييد.

اگر توانستيد محل بيرون آمدن موي زيرپوستي از فوليكول و وارد شدن مجدد آن به پوست را پيدا كنيد و ديديد كه هيچ التهابي وجود ندارد مي توانيد آن را با موچين بيرون كشيده و محل را با الكل استرليزه نماييد. راحت ترين راه: قسمتي كه مو از پوست بيرون آمده را با موچين گرفته و آن را بيرون بكشيد. سپس جاي فولكول خالي از مو را كمپرسور آب گرم داده و از كرم و يا پماد آنتي باكتريال در محل استفاده نماييد.

مواظب عفونت باشيد

به محض بر طرف شدن قرمزي، براي از بين رفتن پوستهاي مرده آن را پاك سازي نماييد. اما اگر يك برآمدگي بزرگ قرمز رنگ مشاهده كرديد، اين مي تواند نشانه اي از عفونت باشد. در اين موقع، درمان بايد به يك متخصص پوست سپرده شود. دستكاري كردن جوشها مي تواند عفونت را بدتر نمايد. متخصص پوست چگونه آسيب وارده را برطرف مي نمايد؟ او احتمالا در محل كورتيزون تزريق نموده و يا آنتي بيوتيك تجويز مي نمايد.

به دنبال يك راه حل دائمي باشيد

اگر مداوما با موهاي زيرپوستي دست به گريبان هستيد بايد گزينه ديگري را انتخاب نماييد. داروهاي مو بر ديگري (نظير ويت و نير) احتمال ايجاد آنها را كمتر مي نمايند. همچنين به از بين بردن موهاي زايد با ليزر نيز بيانديشيد كه مو به صورت دائم از ريشه نابود ميشود. برداشتن مو با ليزر نياز به چند جلسه حضور در مطب پزشك را داشته و مي تواند پر هزينه باشد. به علاوه، براي افرادي كه موهاي نازك و بلوند دارند جواب نمي دهد و براي افرادي با موي زخيم و تيره موثرتر است. اگر موهاي شما نازك است و يا اگر نمي توانيد براي ليزر هزينه كنيد، الكتروليز براي شما پيشنهاد مي شود. در اين روش، با استفاده از گرما و يا مواد شيميايي موها از ريشه نابود ميشوند.