اپ سلامتی برای همه

10 باور نادرست در مورد ريزش مو در زنان

حقايقي در مورد ريزش مو

وقتي در حمام موهاي ريخته شده‌تان را مشاهده مي كنيد ممكن است به راحتي به شما حس نااميدي دست دهد. هر چه باشد، مو مي تواند بخش مهمي از هويت يك زن بوده و ريزش مو عموما يك مشكل مردانه تلقي مي‌شود. حقيقت اين است كه 50 درصد از زنان در سن 50 سالگي طاسي با الگوی مردانه را تجربه مي كنند. بنابراين، اين يك باور نادرست است كه ريزش مو يك مشكل مردانه است. در زير به 10 باور نادرست ديگر در مورد موهايتان توجه نماييد.

ريزش مو در زنان همانند مردان است
در الگوي ريزش موي مردانه، خط مو به شكل M در آمده و كم كم اين خط به عقب مي رود و بسياري از مردان در بالاي سر تمام موي خود را از دست مي دهند. ولي در زنان عموما عقب رفتن خط مو وجود ندارد. در زنان معمولا مو در بالاي سر به تدريج كم پشت ميشود. موهايي كه در حمام و يا در زمان شانه زدن و درست كردن موهايتان مي‌بينيد نبايد دليلي براي نگراني شما باشد. كم شدن تراكم در بالاي سر متداول ترين علامت ريزش مو در زنان است. ريزش مو با الگوي مردانه در زنان اغلب ارثي است اما تغييرات هورموني و يا پير شدن نيز مي‌تواند عامل آن باشد.

استروژن بالا سبب ريزش مو مي‌شود
استروژن زياد نه در زنان و نه در مردان سبب ريزش مو نمي‌شود اما تستسترون نقش زيادي دارد. بدن تستسترون را به دي‌هيدروتستسترون (DHT) تبديل مي كند اين پروسه سبب آسيب ديدن فولكول مو ميشود. بنابراين در كساني كه در بدنشان تستسترون به DTH به صورت كارآمدتري تبديل مي‌شود ريزش موي بيشتري نسبت به افرادي دارند كه اين پروسه در بدنشان به خوبي انجام نمي‌شود. در چنين موردي، پزشكتان ممكن است داروي ضد آندروژن براي جلوگيري از تاثير هورمونها بر فولكولهاي مو تجويز نمايد. 

قرصهاي ضد بارداري سبب ريزش مو مي‌شوند
تعدادي از هورمونهاي آندروژن (مردانه) مي‌توانند با فولكولهاي مو تقابل داشته و آن ها را نازك تر و ريزتر نمايند. برخي از انواع پروژسترون، كه در برخي از قرضهاي ضد بارداري خوراكي يافت مي‌‌شوند، مي توانند همانند آندروژن عمل نمايند. با اين وجود اگر از انواع قديمي داروهاي ضدبارداري استفاده مي‌كنيد، امكان ريزش مو در شما بيشتر است. در انواع جديد داروها تاثيرات جانبي به حداقل رسانده شده و حقيقتا ضد آندروژن هستند. در واقع، برخي از پزشكان حتي داروهاي ضد باداري را براي مبارزه با ريزش موي ناخواسته پيشنهاد مي‌دهند. با پزشك خود مشورت كنيد تا از جديدترين داروها در اين زمينه استفاده نماييد مخصوصا اگر در خانواده سابقه ريزش مو داريد.

همه ريزش موها دائمي است
در برخي موارد ريزش مو مي تواند موقت باشد. براي مثال، اغلب زنان پس از زايمان دچار ريزش مو مي‌شوند چون هورمونهايشان دوباره خود را با سطح قبل از بارداري تطبيق مي‌دهد اما اين موها بعد از چند ماه دوباره در مي‌آيند. بسياري از زنان نيز درگير رژيم هايي هستند كه بر موهايشان تاثير مي‌گذارد. كمبود آهن و روي در زنان اغلب بيشتر از مردان است كه هر دو براي داشتن موهاي قوي ضروري هستند بنابراين اگر اين مواد در بدن كم باشد ريشه مو ضعيف مي‌شود. شما مي‌توانيد اين مشكل را با مصرف غذاهايي كه غني از آهن و روي هستند مثل لوبيا و صدف خوراكي برطرف نماييد. همچنين مي‌توانيد با مشورت پزشك مكملهايي را دريافت نماييد. بهتر است از گرفتن رژيم هاي سخت گيرانه اجتناب كنيد. هر گونه رژيم محدود كننده مي‌تواند به خاطر از دست دادن مواد مغذي به ريزش مو منجر شود.


فقط زنان مسن دچار ريزش مو مي شوند
برخي از زنان، مخصوصا آنهايي كه سابقه خانوادگي دارند، ممكن است در دهه 20 عمر خود و يا حتي زودتر شاهد ريزش موهايشان باشند. ريزش مو در زنان ممكن است در نوجواني شروع شده و با افزايش سن بدتر شود. مشكلات هورموني يكي از عواملي است كه مي‌تواند در جواني بر ريزش مو تاثير بگذارد. ممكن است در زني عدم توازن هورمونهاي مردانه وجود داشته و محرك ريزش مو باشد. اين مشكل سندروم تخمدان پلي كيستيك (PCOS) ناميده شده و مي‌تواند سبب قاعدگي هاي نامرتب، موهاي زايد در بدن و صورت و افزايش آكنه شود. هورمونها تنها عامل ريزش موي زودهنگام نيستند. به نظر در ريزش موي جوانان كمبود مواد مغذي، اختلالات تغذيه و استرس بالا مي تواند عوامل موثرتري باشند.

بيوتين مي‌تواند ريزش مو را درمان كند
وقتي به داروخانه مي رويد حتما مكملهاي زيادي را ديده‌ايد كه ادعا مي‌كنند موها و ناخن هايتان را قوي تر مي‌سازند. اغلب آنها حاوي بيوتين هستند كه گروه ويتامين هاي بكمپلكس را تشكيل مي‌دهند. آنها با كمك به متابوليسم و تبديل غذا به انرژي نقش مهمي در حفظ سلامت موها ايفا مي‌كنند. اگرچه كمبود بيوتين سبب ريزش مو مي‌شود اما كمبود آن بسيار نادر است. استفاده از بيوتين صرفا زماني توصيه مي‌شود كه با مشكل شكنندگي مو مواجه هستيد. اگرچه بيوتين به محكم شدن موها كمك مي‌كند اما شواهدي مبني بر اين كه بتواند جلوي ريزش موي هورموني و يا ارثي را بگيرد وجود ندارد. در چنين مواردي، شما احتمالا به درمان قوي تري زير نظر پزشك نياز داريد.

استفاده زياد از شامپو سبب ريزش مو مي شود
احتمالا در مورد جنبش عدم استفاده از شامپو كه توسط وبلاگ سازان و خواننده‌ها و بازيگران مشهور شروع شد چيزهايي شنيده‌ايد. ادعا ميشود: اگر از شامپو استفاده نكنيد موهاي سالم تر، زيباتر و پرپشت تري خواهيد داشت. اغلب بيماران در حمام متوجه ريزش موي خود مي‌شوند. بنابراين ريزش مو را به شامپو ربط مي دهند. هيچ گواه علمي مبتني بر وجود رابطه ميان تعداد دفعات شامپو زدن و ريزش مو وجود ندارد.در واقع، كمتر شامپو زدن مي‌تواند براي موها بد هم باشد. شامپو سبب از بين بردن چربي هايي از كف سر مي‌شود كه مي‌توانند حاوي هورمونهاي محرك ريزش مو باشند. شامپو نزدن به اندازه همچنين مي‌تواند سبب شوره شود كه مانع از رشد مو مي گردد. حتما موهاي خود را مرتبا بشوييد و به ياد داشته باشيد كه ريزش 100 تا 150 مو در روز طبيعي است.


نور آفتاب بيش از اندازه مي‌تواند ريزش مو را شدت دهد
قطعا بيرون رفتن زير نور شديد آفتاب بدون استفاده از محافظ مي‌تواند سبب سوختگي پوست سر شود اما نمي‌تواند عامل ريزش مو باشد. در واقع، ويتامين D كه يك ماده حياتي است كه از غذا و نور خورشيد تامين مي‌شود، براي موهايتان ضروري است. ويتامين D براي رويش مجدد موها بسيار اهميت دارد و به موها كمك مي‌كند از فاز استراحت خارج شده و به فاز رويش وارد شود. فقدان ويتامين D همچنين در ريزش مو نقش دارد. در تحقيقي مشخص شد زنان مبتلا به ريزش موي الگوي مردانه كمبود قابل توجه ويتامين D دارند. پيشنهاد مي‌شود كه بزرگسالان در روز 600 IU ويتامين D مصرف كنند. اگر مقدار ويتامين مورد نيازتان از نور خورشيد تامين نمي‌شود سعي كنيد غذاهاي غني از ويتامين D به رژيم غذايي اضافه كنيد.


رنگ كردن مو باعث ريزش مي شود
رنگ كردن باعث طاسي نمي‌شود اما روشها نادرست آراستن مو مي‌تواند ريشه‌ها را ضعيف نمايد. استفاده بيش از اندازه از هر يك از روشهاي آرايشي مو مي‌تواند سبب شكسته شدن موها شود كه شامل بليچينگ (سفيد كردن مو با مواد شيميايي) و يا رنگ كردن، استفاده بيش از اندازه از اتوهاي مو و يا سشوارها و همچنين استفاده از مواد شيميايي براي صاف كردن آنها مي‌شود. اعمال كشش بيش از اندازه به موها براي مثال با گيره‌ها و اكستنشن‌ها نيز مي‌تواند در طول زمان به مو آسيب برساند. اگر مو براي مدتي طلاني تحت كشش باشد، ضعيف شده و قسمت در حال رشد مو دچار آسيب مي‌شود. اگر متوجه شكستي موها شديد بهتر است با موهاي خود با دقت بيشتري برخورد كرده و هر زمان كه به مو گرما مي‌دهيد از مواد محافظ مو استفاده كنيد.