گال (اسكبيز)

گال يك اختلال پوستي مسري و بسيار خارش آور است كه به بثورات منجر ميشود. علت آن آلودگي به بك انگل به نام مايت گال است. مايت بر روي پوست زندگي و از آن تغذيه مي كند. گال از طريق تماس نزديك پوستي به ديگران منتقل ميشود. به راحتي با يك لوسيون حشره كش بر روي پوست از بين مي رود. دو دوره درمان با فاصله يك هفته اي مورد نياز است.

گال چيست؟

عامل گال يك مايت (حشره اي كوچك) به نام سارکوپتس اسکابیه (Sarcoptes scabiei) است. مايت يك انگل است يعني بر روي ميزبان (انسان) زندگي مي كند ولي مزيتي بر اي آن ندارد.

مايتهاي گال بسيار ريز هستند. رنگ بدنشان كرم رنگ بوده، موهاي ريزي دارند و در پشتشان ستون فقرات و 4 جفت پا دارد. مايت ماده در مقايسه با مايت نر بزرگتر است (ماده: حدودا 0.4 در 0.3 ميلي متر و مايت نر: 0.2 در 0.15 ميلي متر). مايتهاي ماده در پوست تونلي ايجاد كرده و تخم گذاري مي كنند. هر مايت در طول عمر خود تقريبا 40 تا 50 عدد تخم مي گذارد. تخم ها بعد از 3 تا 4 روز به صورت لارو از تخم بيرون مي آيند سپس بعد از 10 تا 15 روز بالغ ميشوند. از هر 10 تخم كمتر از يك مايت شانس تبديل شدن به يك مايت بالغ را دارد.

بيشتر علائم آلودگي گال به خاطر واكنش سيستم ايمني به خود مايت ها، بزاغشان، تخم هايشان و مدفوع آنها است.

ميانگين تعداد مايتها در يك فرد آلوده 12 تا است. در جوامعي كه به بچه ها توجه زيادي نميشود ممكن است صدها مايت بر روي آنها وجود داشته باشد.

گال تا چه حد شايع است؟

گال شايع است. در كشورهاي پيشرفته نظير انگلستانن از هر 1000 نفر حدودا يك نفر در هر ماه مبتلا به گال ميشود. گال در مناطق شهري و در زنان و كودكان (شايد به خاطر تماسهاي نزديك تر) در زمستان (دوباره چون افراد در زمستان در تماس نزديكتر با هم هستند) بيشتر است.

چگونه به گال مبتلا ميشويد؟

اگر كسي در تماس پوستي با فرد مبتلا به گال باشد آلوده ميشود. دليلش اين است كه مايتها نمي توانند بپرند يا پرواز كنند.

اغلب موارد گال به خاطر تماسهاي دستي طولاني با فرد آلوده است. دست متداولترين جا براي شروع آلودگي است. يكي ديگر از راههاي ابتلا به گال تماس پوستي نزديك در زمان رابطه جنسي است.

تماس پوستي بايد به مدت لازم باشد تا مبتلا به گال شويد بنابراين با تماسهاي كوتاه مثل دست دادن يا بغل كردن ديگران احتمال انتقال آن بسيار كم است. هر چه تعداد تماسها بيشتر باشد تعداد مايتها نيز بيشتر ميشود.

مايتها بر روي پوست انسان زندگي مي كنند و مي توانند به دور از ميزبان خود 24 تا 36 ساعت زنده بمانند. احتمال اينكه از ملحفه يا حوله كسي گال بگيريد خيلي كم است مگر اينكه بلافاصله بعد از استفاده فرد مبتلا شما هم از آن استفاده كنيد. با اين وجود، به خاطر ريسك بالقوه آن، بهتر است حوله ها و رختخوابها را با آب داغ ضدعفوني كنيد (در ادامه توضيح داده شده است).

گاها گال در خانه هاي سالمندان و مهدكودكها به خاطر تماس نزديك شيوع مي يابد.

علائم گال

تونلها (سوراخهاي) مايتها.  آنها را مي توان بر روي پوست به صورت خطوط ريز، تيره يا نقره اي رنگ با حدودا2 تا 10 ميلي متر طول ديد. اغلب در قسمتهايي كه پوست شل است مثلا بين انگشتان دست (فضاهاي شبكه اي)، سطح داخلي مچ ها و دستها قابل مشاهده هستند. با اين وجود ممكن است در هر قسمتي از بدن ايجاد شوند. ممكن است تا قبل از ايجاد بثورات و خارش متوجه اين تونلها نشويد.

خارش. اغلب شديد است و اغلب در ابتدا در يك نقطه است (اغلب بر رروي دستان) و تمايل به گسترش به ديگر قسمتها را دارند. اين خارش به تدريج شبها و بعد از حمام آب گرم بدتر ميشود. شما ممكن است حتي با چند تا مايت هم خارش گسترده داشته باشيد.

بثورات. بثورات بلافاصله بعد از خارش ايجاد ميشوند. بثورات اغلب به صورت قرمز، جوش مانند و برجسته است كه در هر جايي از بدن ممكن است ايجاد شوند. بثورات بيشتر در قسمت داخلي ران، قسمتهايي از شكم و باسن، زيربغلها و در زنان در اطراف نوك سينه ايجاد ميشوند. ظاهر بثورات مشخص است. با اين وجود در برخي افراد بثورات به صورت ويژه اي ظاهر ميشوند كه ممكن است با مشكلات پوستي ديگر اشتباه گرفته شوند.

خاراندن. خاراندان به خاطر خارش شديد مي تواند به پوست آسيب جزئي برساند. در برخي موارد پوست آسيب ديده با باكتري عفوني ميشود (يك عفونت پوستي ثانويه). اگر پوست با يك باكتري عفوني شود پوست قرمز، ملتهب، گرم و حساس ميشود.

بدتر شدن بيماري هاي پوستي موجود. گال مي تواند علائم ديگر بيماريهاي پوستي را بدتر كند مخصوصا مشكلات خارشي پوست مثل اگزما، يا مشكلاتي مثل پسوريازيس. در چنين شرايطي تشخيص گال نيز مشكل تر ميشود.

توجه: خارش و بثورات گال به خاطر حساسيت (واكنش) به مايتها (يا بزاغ، مدفوع يا تخم آنها) ايجاد ميشود. علائم گال اغلب 2 تا 6 هفته بعد از ابتلا ظاهر ميشوند. خارش و بثورات در هر قسمتي از بدن ممكن است ايجاد شوند كه ممكن است كاملا دور از قسمتهايي باشد كه مايتها تونل گذاري كرده اند. اين يعني شما ممكن است مدتها قبل از اينكه متوجه گال شويد ناقل آن باشيد.

تصوير فوق نشان دهنده برخي از تونلها (سوراخهاي) مايتها بر روي هر دو طرف چين هاي پوست مچ دست است. بثورات حاصل از واكنش به مايتها نشان داده نشده است.

 

علائم عفونت عودشونده

خارش و بثورات اغلب 2 تا 6 هفته بعد از اولين آلودگي به گال ايجاد ميشود. با اين وجود، اگر مبتلا به گال شديد و با يك درمان موثر برطرف شد و دوباره آلوده شديد، علائم ممكن است كمي متفاوت باشد. در چنين مواردي خارش و بثورات با سرعت بيشتري ظاهر ميشوند يعني در عرض يك يا دو روز. دليلش اين است كه گال در دفعه اول سيستم ايمني شما را حساس كرده است و به آلودگي دوم با سرعت بيشتري عكس العمل نشان مي دهد.

چگونه مي توان گال را شناسايي كرد؟

گال به صورت باليني قابل تشخيص است يعني بر اساس علائم و ظاهر عمومي بثورات پوست.

اغلب پزشك مي تواند يك يا چند تونل مايت ها را بر روي پوست براي تاييد تشخيص شناسايي كند.

گاها تمايز قائل شدن بين بثورات حاصل از گال و برخي از ديگر بيماريهاي پوستي مشكل است. بنابراين، گاها اگر در مورد تشخيص شكي وجود داشته باشد نمونه اي از پوست به آزمايشگاه فرستاده ميشود تا وجود مايت بررسي شود.

اگر خارش و بثورات در چند فرد در يك خانواده تقريبا همزمان ايجاد شود در اين صورت احتمال گال زياد است.

چه كساني بايد درمان شوند؟

گال اگر درمان نشود قطعا باقي خواهد ماند. درمان در موارد زير مورد نياز است:

هر كسي كه مبتلا به گال است . و ...

همه افرادي كه با فرد مبتلا در يك خانه زندگي مي كنند و تماس نزديك دارند و شركاي جنسي فرد- حتي اگر علائمي ندارند چون تا 6 هفته بعد از آلوده شدن ظهور علائم طول مي كشد. افرادي كه با فرد آلوده در تماس نزديك هستند ممكن است آلوده شده ولي علائمي نداشته باشند و مايت را به ديگران انتقال دهند.

توجه: همه افراد بايد همزمان يعني در يك روز درمان شوند.

درمان گال

گال قابل درمان است. درمان معمول گال، كرم جلدي پرمترين 5% است. پرمترين يك حشره كش است كه مايتها را مي كشد. اگر فرد نمي تواند از پرمترين استفاده نمايد مي تواند از لوسيوني به نام مايع 5 درصد مالاتيون (malathion) استفاده نمايد (براي مثال برخي از افراد ممكن است به پرمترين حساسيت داشته باشند.)

شما مي توانيد هر دوي اين محصولات را از داروخانه خريداري كنيد. همچنين مي توانيد بر اساس تجويز پزشك تهيه نمائيد. به كار بردن آنها آسان است و اگر درست استفاده شوند اغلب خوب جواب مي دهند.

بعد از اولين استفاده همان درمان را 7 روز بعد استفاده كنيد. با اين كار اطمينان حاصل ميشود كه همه مايتها مرده اند.

گرفتن حمام روزانه آب گرم و تميز كردن آنها با آب و صابون سبب درمان آلودگي گال نميشود. بايد از حشره كشها استفاده شود.

در زير خط مشهاي عمومي براي درمان ارائه شده است كه نكاتي براي موفقيت را ارائه داده است:

بروشور موجود در محصول را براي دستورالعمل كامل و محل استفاده مطالعه كنيد. از برخي از محصولات براي كل بدن از جمله كف سر و صورت نيز ميتوان استفاده كرد در حالي كه از برخي ديگر فقط مي توان از گردن به پايين استفاده كرد. به ياد داشته باشيد كه در همه محلهاي تاييد شده مثل پوست كف سر و صورت، پاشنه ها، بين انگشتان، زير ناخن هاي دست و ناحيه تناسلي بايد استفاده شود. توجه خاصي به جاهايي كه سوراخهاي مايتهاي بيشتر هستند داشته باشيد به عبارتي به مچ ها و آرنج ها، زير سينه ها، زير بغلها و اطراف نوك سينه در زنان.

هر فرد بزرگسالي براي پوشاندن كل بدن نياز به 30 گرم كرم يا 100 ميلي ليتر لوسيون دارد. بنابراين براي دوبار استفاده نياز به حداقل 60 گرم كرم يا 200 ميلي ليتر لوسيون داريد.

كرم يا لوسيون را بر روي پوست سرد و خشك بماليد (نه بعد از حمام آب گرم).

كرم يا لوسيون بايد براي مدت زمان توصيه شده بر روي پوست باقي بماند. كرم پرمترين بايد به مدت 8 تا 12 ساعت و لوسيون مالاتيون براي 24 ساعت روي پوست بماند.

كودكان تا پايان دوره اول درمان بايد به مدرسه نروند.

اگر در طول دوره درمان دستها يا جاي ديگري از بدن را شستيد دوباره از دارو براي آن قسمتها استفاد كنيد.

زنان شيرده بايد نوك سينه خود را شسته وبعد از شيردهي دوباره آن قسمت را لوسيون يا كرم بزنند.

براي جلوگيري از مكيدن لوسيون يا كرم در دستان نوزادان دستكش كنيد.

لباسها، حوله ها و ملحفه ها بايد با ماشين لباس شويي دردماي 50 درجه يا بالاتر بعد از اولين دوره استفاده از دارو شسته شوند. با اين كار مايت هاي گال كشته ميشوند. هر چيزي را كه قابل شستشو نيست حداقل به مدت 72 ساعت در كيسه هاي پلاستيكي نگه داريد تا مايت ها كشته شوند. شيوه هاي جايگزين براي كشتن مايت ها بر روي لباسها و ملحفه ها عبارتند از: اتو كردن با درجه زياد، خشكشويي و يا قرار دادن اشيا در دراير در دور گرم به مدت 10 تا 30 دقيقه. نيازي به ضدعفوني كردن مبلمانها يا جاهايي كه زندگي مي كنيد و درمان حيوانات اهلي نيست.

در برخي افرادي كه عفونت ثانويه ايجاد ميشود نيز ممكن است نياز به آنتي بيوتيك باشد. اگر به اين مورد مشكوك هستيد، بايد با يك پزشك مشورت كنيد.

See a doctor if the itch persists longer than 2-3 weeks after treatment. Sometimes the first treatment does not work, and a different one is then needed. The most common reasons why treatment fails (and scabies recurs) are:

اگر خارش دو تا سه هفته بعد از درمان ادامه داشت به پزشك مراجعه نمائيد. گاها يكبار درمان موثر نيست و يك دوره ديگر مورد نياز ميشود. رايج ترين دليل براي شكست درمان (بازگشت گال) عبارتند از:

The cream or lotion is not applied correctly for the recommended time.

A close contact is not treated at the same time, and the infection is passed back.

استفاده ناصحيح از كرم يا لوسيون براي مدن توصيه شده.

فرد مبتلا كه با آن در تماس نزديك هستيد درمان نشده باشد و عفونت دوباره از او به شما منتقل شود.

توجه: بعد از درمان موفقيت آميز هم ممكن است تا چند وقت خارش داشته باشيد.

براي از بين رفتن كامل خارش بعد از كشته شدن مايتها با درمان 2 تا 3 هفته (و گاها تا 6 هفته) زمان طبيعي است.

همچنين حتي بعد از درمان موفق، در تعداد معدودي از موارد، برجستگي هاي (گره ها) قرمز مايل به قهوه اي تا قطر 2 سانتي متر كه خارش دارد باقي مي ماند. چنين چيزي بيشتر در قسمت زيربغلها وناحيه تناسلي باقي مي ماند. اين غده ها نه به معناي عفوني بودن است و نه به معناي وجود مايت. آنها در برخي موارد در اثر واكنش طولاني مدت پوستي به مايتهاي گال ايجاد ميشوند. اگر اين اتفاق افتاد، اغلب در عرض سه ماه از بين مي روند ولي گاها تا يكسال نيز طول مي كشند.

درمان خارش

خارش مي تواند يك علامت استرس زا باشد. مي توان آن را يا با درمان موضعي كه بر روي پوست به كار مي برند (مثل كرم يا لوسيون) يا با داروهاي خوراكي كمتر كرد. پزشك عمومي يا يك داروساز مي تواند محصولات مناسب را برايتان تجويز نمايد. حتي مرطوب كننده ها (نرم كنند هاي) سرد، مخصوصا اگر حاوي منتول باشند، مي توانند موقتا خارش را تسكين دهند. از مصرف كرمهاي استروئيدي قوي اجتناب كنيد مخصوصا اگر در مورد گال اطمينان نداريد.

كرم يا لوسيون كروتاميتون خاصيت تسكين دهنده دارد و مي تواند به كاهش خارش كمك نمايد. از كروتاميتون دو تا سه بار در روز (اما فقط يكبار براي كودكان زير سه سال) استفاده كنيد.

كرم هيدروكورتيزون. اين كرم استروئيدي ولي ضعيف است كه التهاب را كم مي كند و به كاهش خارش كمك مي كند. مي توان از آن يك تا دو بار در روز براي يك هفته استفاده كرد.

هر داروي آنتي هيستاميني كه شما راخواب آلود سازد مثل كلرفنامين (نام تجاري Piriton®). اين داروها مستقيما خارش را كم نمي كنند اما اگر در شب مشكل خارش داريد (مخصوصا براي كودكان) مي تواند به خواب شما كمك نمايد. براي اين كاربرد مجوز ندارد اما تحت نظر پزشك استفاده براي اين منظور ايمن است.

گال كروت دار (گال نروژي)

اين نوع گال شايع نيست و اغلب افراد مبتلا به گال به اين نوع مبتلا نميشوند.

شديدترين نوع گالي با آلودگي شديد به مايتهاي گال است. اين بدان معنا است كه هزارها يا ميليون ها مايت سبب پوسته پوسته شدن شديد پوست ميشود. چون تعداد مايتها بسيار زياد است و چون پوست، پوسته پوسته شده است، بسيار مسري است. بثورات پوسته پوسته شده و كمي شبيه پسورازيس ديده ميشود. مي تواند بسيار گسترده باشد و اگر شديد باشد مي تواند به عفونت ثانويه پوست تبديل شود.

گال كروت دار اغلب در نقص ايمني دارند (سيستم ايمني ضعيف دارند) اتفاق مي افتد كه شامل افراد مبتلا به HIV ( ايدز)، افرادي كه تخت شيمي درماني هستن دو افراد ضعيف تري كه پير بوده يا دچار بيماري هاي ديگر هستند ميشود. ديگر افراد در معرض خطر عبارتنداز: افرادي كه سوء تغذيه دارند، مشكلات يادگيري دارند (اين يعني آنهايي كه نمي توانند خارش را درك يا به آن پاسخ مناسب دهند) يا مشكلات اعصاب دارند (يعني نمي توانند خارش را احساس كنند).

گال كروت دار به راحتي از طريق حوله، رختخواب و لوازم منزل منتقل ميشود. در گال كروت دار، مايتها مي توانند تا يك هفته زنده بمانند. حتي افرادي كه مدت كمي با آن در تماسند، مثل كاركنان خشك شويي، در معرض ابتلا به گال كروت دار هستند و اگر در موسسه اي كار مي كنند كه اين بيماري شيوع يافته بايد حتما از حشره كشها استفاده كنند. شيوع آن در موسسه اي كه پر از افراد مستعد است، مثل خانه هاي سالمندان، بسيار چالش برانگيز است. احتمالا همه ساكنين و كا كاركنان نياز به درمان خواهند داشت.

يك فرد سالم با سيستم ايمني طبيعي اگر به دنبال تماس با فرد مبتلا به گال كروت دار آلوده به مايت گال شود، احتمالا مبتلا به گال "طبيعي" ميشود. گال كروت دار در افراد مبتلا به HIV غير قابل ريشه كن كردن است و معمولا دوباره عود مي كند.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}