سلولیت

سلوليت عفونت پوست و بافتها درست زير سطح پوست است. همه قسمتهاي بدن ممكن است مبتلا شوند اما در پا متداول تر است. يك دوره آنتي بيوتيك معمولا عفونت رااز بين مي برد. اگر در قسمت پا سلوليت داريد سعي كنيد تا حد ممكن پاها را بالاتر از باسن نگه داريد. با اين كار از ايجاد التهاب بيشتر پيشگيري و درد كمتر ميشود. مثالهايي از نحوه بالا نگه داشتن پاها به اين شيوه در زير داده شده است.

سلوليت چيست؟

 

سلوليت عفونت لايه عميق پوست (درم) و لايه چربي و بافتها درست زير پوست (بافتهاي همبند زيرپوستي) است.
باد سرخ هم عفونت پوست است اما نسبت به سلوليت در لايه نزديك تر به پوست (سطحي تر) ايجاد ميشود.

در واقع، به سختي مي توان گفت عمق عفونت چقدر است بنابراين سلوليت و بادسرخ تقريبا يكي هستند.
چه چيزي سبب سلوليت ميشود؟

پوست مانع خوبي در مقابل عفونت است. با اين وجود، يك شكاف در پوست در نتيجه بريدگي، زخم پوستي، تزريق، بيماري پاي ورزشكاران، خراشيدگي و غيره راهي است براي ورود باكتري ها (ميكروبها)  به داخل و زير پوست. يك بريدگي كوچك براي ورود باكتري ها كافي است.

در پوست همه ما باكتري هايي زندگي مي كنند كه در حالت طبيعي مشكلي ايجاد نمي كنند. با اين وجود، اگر پوست شما به هر طريقي آسيب ديده يا بريده شود، باكتري مي تواند وارد شود. سپس باكتري مي تواند تكثير شده و زير سطح پوست پخش شده و عفونت ايجاد كند. يك بريدگي، خراشيدگي و غيره در اغلب موارد علت اصلي عفونت است. با اين وجود، گاهي عفونت بدون وجود بريدگي در پوست و بدون علتي آشكار به وجود مي آيد. باكتري هاي مختلفي مي توانند سلوليت ايجاد كنند.

چه كساني سلوليت مي گيرند؟

سلوليت يك مشكل رايج است. مي تواند هر كسي را مبتلا سازد. با اين وجود، برخي چيزها شما را بيشتر مستعد سلوليت مي سازند. براي مثال اگر:

 • بيماري پاي ورزشكاران را داريد (به ادامه مقاله مراجعه كنيد).
 • خراشيدگي هاي پوستي داريد.
 • پاهاي ملتهب داريد (به دلايل مختلف) و يا دچار چاقي و اضافه وزن هستيد.
 • قبلا دوره اي از سلوليت داشته ايد.
 • سيستم ايمني ضعيف داريد-براي مثال، اگر استروئيد مصرف مي كنيد يا شيمي درماني مي كنيد.
 • ديابت شما كنترل نشده است.
 • داروهاي داخل وريدي استفاده مي كنيد.
 • دچار گزيدگي حشرات شده ايد.
 • مشكلات پوستي مثل اگزما داريد.

يك علت متداول سلوليت پاي ورزشكاران است

پاي ورزشكاران اغلب يك عفونت قارچي خفيف پوستي است. با اين وجود، مي تواند تركهاي كوچكي بين انگشتان پا ايجاد نمايد. سپس ممكن است باكتريها به زير پوست رفته و در ساق پا ايجاد سلوليت نمايد (اما ظاهرا پا عفونتي ندارد).

سلويت را مي توان درمان كرد، اما اگر پاي ورزشكاران درمان نشود مي تواند دوباره عود كند. اگر بيماري پاي ورزشكاران پيگيري نشود به راحتي به عنوان منبع مشكل فراموش ميشود. برخي افراد دو يا سه دوره و يا بيشتر مبتلا به سلوليت ميشوند اما از اين غافل هستند كه مشكل به خاطر تركهاي پوستي ريز بين انشگتان آنها است. كساني كه مستعد سلوليت هستند مثل كساني كه پاهاي ملتهب يا اضافه وزن دارند بايد مراقب بوده و مشكل پاي ورزشكاران را سريعا درمان كنند. خارش بين انگشتان اولين علامت بيماري پاي ورزشكاران است (براي جزئيات بيشتر به مقاله مجزايي با عنوان پاي ورزشكاران مراجعه نمائيد.)

علائم سلوليت چيست؟

قسمت پايين پا متداولترين مكان براي سلوليت است. با اين وجود، سلوليت مي تواند هر قسمتي از پوست را تحت تاثير قرار دهد. پوست مبتلا گرم ميشود و ممكن است ملتهب، قرمز و متورم به نظر آيد. قسمت مبتلا گسترش پيدا كرده و حساس ميشود. گاهي روي پوست جوشهايي مي زند. غدد نزديك به آن ملتهب شده و حساس ميشوند چون با عفونت مي جنگند تا از انتقال آن به ديگر قسمتهاي بدن پيشگيري كنند. براي مثال، غدد موجود در كشاله ران ممكن است در طول سلوليت پا متورم شود.

ممكن است احساس ناخوشي كرده و تب داشته باشيد. در واقع، اولين علامت احساس تب و لرز تا 24 ساعت قبل از ظهور تغييرات پوستي است.

در باد سرخ، صورت يا يك پا مبتلا ميشوند. اگر باد سرخ صورت را تحت تاثير قرار دهد، عفونت اغلب از گذرگاههاي بيني كه از عفونت اخير در بيني ايجاد شده به زير پوست رفته است. در صورت، عفونت از بيني به سمت هر دو گونه پخش ميشود. عفونت در هر جايي علائمي مشابه سلوليت ايجاد مي كند.

آيا سلوليت جدي است؟

سلوليت مي تواند قسمت كوچكي از پوست را تحت تاثير قرار داده يا يك عفونت منتشر شده باشد كه قسمت وسيعي از پوست را مبتلا نمايد. بنابراين، سلوليت مي تواند از خفيف تا شديد متغير باشد. بدون درمان، جنگي بين سيستم ايمني و باكتريهاي مهاجم صورت مي گيرد. اغلب بدن باكتريها را شكست داده و عفونت از بين مي رود. با اين وجود، اگر سلوليت منتشر شده باشد و هر روز بدتر شود مي تواند نگران كننده باشد. بنابراين، به محض تشخيص سلوليت درمان پيشنهاد ميشود تا از انتشار و جدي شدن آن پيشگيري شود.

مخصوصا، سلوليت در اطراف چشم (periorbital cellulitis) نياز به درمان فوري دارد. عمدتا كودكان به آن مبتلا شده و در ابتدا سبب قرمزي و التهاب پلكها ميشود.

عوارض احتمالي سلوليت درمان نشده عبارتند از:

 

 • Septicaemia (مسمويت خوني) كه مي تواند تهديد كننده حيات باشد.
 • شكل گيري آبسه (كيسه اي از چرك در منطقه عفوني شده).
 • عفونت ماهيچه يا استخوان كه مي تواند جدي باشد.
 • سلوليت در اطراف چشم مي تواند به مغز منتشر شود.
 • باكتري كه به جريان خون وارد شود مي تواند سبب عفونت دريچه هاي قلب شود.

همچنين اگر سلوليت شديد باشد قبل از درمان مي تواند آسيب بلند مدت در درناژ لنف در بافتهاي آسيب ديده باقي بگذارد. اين بدان معنا است كه در برخي موارد التهاب بافتها مي تواند باقي بماند، بدتر شده و بعد از از بين رفتن عفونت دائمي شود.

بنابراين، تجربه نشان داده است كه: اگر در پوستتان تكه هاي قرمز و گرم ظاهر شد و به نظر رسيد كه بزرگتر ميشود بايد هر چه زودتر به پزشك مراجعه نمائيد. با درمان اغلب مبتلايان به سلوليت بدون هيچ گونه عوارضي بهبود كامل مي يابند.