اپ سلامتی برای همه

اگزمای اتوپیک

اگزمای آتوپیک چیست؟ 

اگزما گاهی اوقات "درماتیت" نیز نامیده می شود که به معنای التهاب پوست است. انواع مختلفی از اگزما وجود دارند. شایعترین نوع، اگزمای آتوپیک است. در این نوع اگزما، الگوی شایعی از التهاب پوست وجود دارد که باعث بروز علایم می گردد. کلمه "آتوپیک" در مورد افرادی به کار می رود که تمایلات آلرژیک خاصی دارند، هرچند که اگزمای اتوپیک تنها یک اختلال ساده آلرژیک نیست. افراد مبتلا به اگزمای اتوپیک شانس بیشتری برای ابتلا به سایر بیماریهای آتوپیک مثل آسم و تب یونجه دارند.  

علایم اگزمای اتوپیک چیست؟

·         پوست اغلب اوقات خشک است.

·         بعضی از قسمتهای پوست قرمز و ملتهب می شوند. بیشترین قسمتهای درگیر مناطق نزديک به چینهای پوستی مثل قسمتهای جلوی آرنج و مچ دست ها، پشت زانوها و اطراف گردن هستند. اگرچه هر قسمتی از پوست ممکن است درگیر شود. در بچه های کوچک معمولا پوست صورت است که مبتلا می شود.

·         پوست ملتهب دچار خارش می شود. اگر شما این ناحیه را زیاد بخارانید، ممکن است قسمتهای از پوست آن ناحیه، سفت و ضخیم شوند.

·         گاهی اوقات ناحیه ملتهب تاول دار شده و آب پس می دهد.

·         گاهی نیز در همین محل عفونت ایجاد می شود.معمولا مناطق ملتهب پوست هر چند وقت یکبار به طور ناگهانی تمایل به بروز علایم دارند و بعد از مدتی به آرامی فروکش می کنند. شدت و طول مدت بروز علایم در افراد مختلف و حتی در یک فرد در زمانهای مختلف، متفاوت است.

·  در موارد خفیف، علایم ناگهانی ممکن است تنها به صورت ایجاد یک یا دو منطقه کوچک دچار التهاب خفیف مشاهده شود. اغلب اوقات این مناطق در ناحیه پشت زانو یا جلوی آرنج و مچ دست ها هستند. این نوع اگزمای اتوپیک گهگاه رخ می دهد.

·  در موارد شدید، بروز ناگهانی علایم ممکن است چندین هفته یا حتی بیشتر به طول انجامد و قسمتهای زیادی از پوست را بپوشاند. این مساله می تواند موجب نگرانی فرد شود.

·  بسیاری از افراد مبتلا به اگزمای اتوپیک در بین این دو طیف قرار دارند. 

چه کسی به اگزمای اتوپیک مبتلاست؟

بیشتر افراد مبتلا برای اولین بار در سنین کودکی و معمولا زیر 5 سال علایم را نشان می دهند و بروز اگزمای اتوپیک برای اولین بار در سن بالاتر از 20 سالگی غیر طبیعی است. از هر 6 کودک سن مدرسه، 1 نفر درجاتی از اگزمای اتوپیک را نشان می دهد. هرچند که بروز علایم ناگهانی اگزمای اتوپیک در 2 نفر از هر 3 نفر مبتلا، در اواسط سالهای نوجوانی به طور کامل از بین می رود و یا لااقل به صورت یک مشکل جدی مطرح نمی باشد. در مورد افراد بالغ، از هر 20 نفر، 1 نفر به اگزمای اتوپیک مبتلا می باشد. 

چه چیزی باعث اگزمای اتوپیک می شود؟

علت اصلی ناشناخته است. در افراد مبتلا، سد چربی (روغنی) پوست ضعیف می شود. این مساله باعث از دست رفتن آب و خشک شدن پوست می گردد. همچنین بعضی از سلولهای سیستم ایمنی، مواد شیمیایی را زیر سطح پوست آزاد می کنند که باعث بروز مقداری التهاب در موضع می گردد. اما مشخص نیست که چرا این وقایع رخ می دهند. فاکتور ژنتیک (وراثت) ممکن است در بروز این مسائل نقش داشته باشد. از هر 10 کودکی که هم پدر و هم مادر انها مبتلا به اگزمای اتوپیک هستند، 8 کودک مبتلا می شوند. در صورتی که یکی از والدین دچار این مشکل باشد، از هر 10 کودک، 6 نفر مبتلا خواهند بود. نقش قطعی ژنتیک هنوز کاملا مشخص نیست (اینکه کدام ژنها مسوول هستند، چه اثراتی بر روی پوست دارند؟ و ..) اگزمای اتوپیک در سالهای اخیر شیوع بیشتری پیدا کرده است. تئوری های مختلفی در این مورد وجود دارند. فاکتورهای احتمالی شامل: تغییرات آب و هوا، آلودگی ها، آلرژی به گرو و غبار خانگی یا گرده گلها، رژیم غذایی، عفونتها و یا سایر عوامل در سالهاي اول زندگي.اگرچه هنوز اثر هیچ عامل منفردی مشخص نشده است. بلکه ممکن است ترکیبی از عوامل در فردی که از نظر ژنتیکی نسبت به اگزمای اتوپیک مستعد است، باعث خشک شدن پوست و واکنش سیستم ایمنی و ایجاد التهاب در پوست گردد.