ليزيك: جراحي براي ضعف بينايي

اگرچه بسياري افراد استفاده از عينك را دوست دارند و از قراردادن آن بر روي صورت خود ابايي ندارند. اما برخي افراد به دلايل زياد با آن مشكل دارند و علاقه دارند که بتوانند بدون عينك به كار، رانندگي و ورزش بپردازند.

 امروزه معرفي روش جراحي ليزيك (LASIK) اين اميد را پاسخ داده است و اين روش جراحي كه با ليزر انجام مي شود بسياري از مشكلات شايع ضعف بينايي را قابل علاج نموده است.

اين روش با تغيير شكل قرنيه يا Cornea به انواعي از ضعف بينايي كه ناشي از عدم تطابق صحيح ديد مي باشد. كاهش ديد انعكاسي (شايعترين اختلال بينايي منجر به نزديك بيني و يا دوربيني بر اثر عدم تطابق دقيق تصاوير بر روي شبكيه ) با اين روش جراحي قابل اصلاح مي باشد. پيشرفت هاي حاصل شده در علوم ليزر توانسته اين روش جراحي را بدون درد و سريع نمايد. ديد به سرعت بعد از جراحي اصلاح مي شود و بعد از چند هفته بهترين بينايي بعد از عمل مشخص مي شود.

نكات مهمي كه قبل از تصميم به جراحي بايد درباره آن انديشيد:

نداشتن ضعف بينايي ثابت و يكنواخت، در برخي بيماران كاهش ديد متناوب و يا پيشرونده است

مشكل بينايي بسيار شديد

ابتلا به بيماري و يا مشكل جسماني كه خطر عفونت و يا عدم ترميم زخم ها را باعث مي شود مانند بيماري ديابت پيشرفته

ابتلا يه يك بيماري چشمي شديد مانند آب مرواريد (كاتاراكت) با آب سياد (گلوكوم) 

 مصرف برخي داروهاي خاص

حاملگي و يا مراقبت از يك كودك خردسال و يا قصد حاملگي در آينده نزديك

اطلاع از اينكه ممكن است پس از عمل جراحي چشم ممكن است همچنان نياز به استفاده از عينك و لنز چشمي باشد.

 

چشم چگونه كار مي كند

طبق معمول پيش از پرداختن به اصل موضوع درباره ساختمان چشم بايد بيشتر بدانيم. ديد خوب به عوامل متعددي بستگي دارد. بخشي از اعضاي درون چشم مسوول انعكاس نور براي تمركز آن روي شبكيه است اما اگر قرنيه يا كلا كره چشم نتواند به نحوي اين انعكاس را انجام دهد كه تصوير مناسبي دقيقا بر روي شبكيه بيافتد، ديد تار و مختل خواهد شد.

تبديل نور به تصوير

هنگامي كه نور از طريق قرنيه وارد چشم مي شود، جدار شفاف كروي شكل چشم مانند يك عدسي عمل كرده تا امواج نور را بر روي شبكيه چشك متمركز كند. نور پس از عبور از قرنيه از طريق مردمك (نقطه سياه وسط چشم )  وارد شده و به عدسي چشم برخورد مي كند. عدسي با انقباضات خود مانند يك دوربين عكاسي نور را بر روي شبكيه چشم متمركز مي كند. شبكيه كه اعصاب بينايي در آن قرار دارد، امواج نوراني را گرفته و پيام هاي عصبي را براي تفسير و درك آنها به مغز ارسال مي كند. ناحيه مخصوص بينايي در مغز اين پيام ها را دريافت كرده و آنچه را كه در برابر چشم وجود دارد را تفسير و درك مي كند كه منجر به ديدن اشياي روبروي چشم توسط انسان مي شود.

  

 ديد سالم يا Emmetropia

نور دقيقا بر روي شبكيه متمركز شده است.

 

نزديك بيني يا Myopia

اين حالت زماني رخ مي دهد كه نور در جلوي شبكيه متمركز مي شود. در اين حالت اجسام دور (در فاصله بيش از 7 متر) تار ديده مي شوند. 

 

 آستيگماتيسم

اين حالت زماني رخ مي دهد كه نور بر روي بيش از يك نقطه متمركز مي شود كه در نتيجه اجسام دور تار ديد مي شوند.

 

 دوربيني يا Hyperopia

در اين حالت نور در پشت شبكيه متمركز مي شود در نتيجه اجسامي كه در نزديكي چشم (كمتر از 7 متر ) قرار دارند تار ديده مي شوند.