اپ سلامتی برای همه

بينايي خود را سالم نگه داريد

شما از لحظه اي كه بيدار ميشويد تا زماني كه شب چراغها را خاموش مي كنيد، بر چشمهاي خود متكي هستيد. اما آيا واقعا توجهي را كه چشمهايتان شايسته آن هستند را به آنها داريد؟
در زير گفته شده است كه چه كارهايي را نبايد انجام دهيد تا بتوانيد بينايي خود را براي سالهاي طلايي تان حفظ كنيد.

خوابيدن با لنزهاي تماسي
دو نوع لنز تماسي را سازمان بهداشت آمريكا براي استفاده بيست و چهار ساعته تاييد كرده است اما حتي استفاده از همان ها هم در زمان خواب كار پر خطري است. در واقع تحقيقات نشان مي دهد كه ريسك ايجاد يك زخم قرنيه در كساني كه در خواب هم از لنزهاي تماسي خود استفاده مي كنند 10 تا 15 برابر بيشتر از كساني است كه تنها در طول روز از لنزهاي خود استفاده مي كنند. بنابراين در مورد خوابيدن با ديگر انواع لنزهاي تماسي حتي فكرش را هم نكنيد. در اين صورت به قرنيه اكسيژن نمي رسد و اين مهمتيرن عامل براي ايجاد عفونت و رشد باكتري ها است.
اشكالي ندارد اگر مثلا يك چرت 20 دقيقه اي با لنزهاي خود بزنيد اما ايمن تر آن است كه قبل از رفتن به خواب عميق آنها را بيرون بياوريد. اگر خوابتان برد و وقتي بيدار شديد متوجه شديد كه لنزهايتان هنوز در چشمهايتان است سريعا آنها را خارج نكنيد چون ممكن است كه چشمهايتان خشك شده باشد و با اين كار ممكن است در واقع يك لايه نازك را هم از روي قرنيه برداريد. در عوض چشم را با اشك مصنوعي مرطوب كرده و 20 تا 30 دقيقه صبر كنيد و سپس لنز را خارج كنيد. و مابقي روز سعي كنيد از عينك استفاده كنيد.

لمس كردن و ماليدن چشمها
چه از لنزهاي تماسي استفاده مي كنيد و يا نه در هر صورت اگر چشمهايتان را بي دليل بماليد و سيخ بزنيد دچار مشكل ميشوند. گاهي چشمهايتان مي خارد و مجبوريد آنها را بماليد اما بهتر اين است كه يك دستمال را نزديك چشم كرده و فقط قسمت بيروني چشم را لمس كنيد. ماليدن محكم چشمها مي تواند منجر به پاره شدن رگها و التهاب شود.
يك دليل ديگر براي اجتناب از ماليدن دستها به چشمها اين است كه چشمهاي شما توسط غشاء مخاطي- بافت مرطوبي كه مي تواند به راحتي گرد و خاك و ميكروبها را جمع آوري كند- محافظت ميشود. بنابراين مكان خوبي براي رشد باكتري ها محسوب ميشود. اگر با كسي دست بدهيد و سپس چشمايتان را بماليد، آن ميكروبها را به چشمهايتان منتقل كرده و اين احتمال وجود دارد كه به سرماخوردگي كه آن فرد مبتلا بوده شما هم مبتلا شويد.

عدم انجام معاينه چشم سالانه
بسياري از بيماراني كه براي بار اول به نزد چشم پزشك مي روند مي گويند كه مثلا 12 سال است كه براي معاينه چشم مراجعه نكرده اند چون بار آخر كه براي معاينه چشم رفته اند ديدشان عالي بوده است. تغييرات در بينايي حتي مهمترين دليل براي اينكه هر ساله به معاينه چشم برويد محسوب نميشود بلكه در اين معاينات است كه سلامت كل چشم شما بررسي ميشود: هيچ گيرنده دردي در پشت چشم ها وجود ندارد، بنابراين اگر رگي پاره شود و يا توموري در آن قسمت رشد كرده باشد، متوجه آن نمي شويد تا زماني كه شروع به تداخل با بينايي مي نمايد و يا حتي بدتر.
خيره شدن به ابزارها در همه ي طول روز و حتي شب
صفحه هاي الكترونيكي مثل مانيتور كامپيوتر، تبلتها و اسمارت فون ها نور آبي متساعد مي كنند كه به باور چشم پزشكان مي توانند همانند اشعه هاي ماوراي بنفش خورشيد مضر باشند. به علاوه، تمركز كردن بر هر چيزي به مدت چندين ساعت در نهايت مي تواند منجر به سردردهاي چشمي شود.
اگر به شما گفته شود كه براي ساعتها به دور چيزي بدون توقف بچرخيد ساق پاهايتان بعد از آن خيلي درد خواهد داشت اين طور نيست؟ حالا فكر كنيد اگر بدون استراحت تمام روز به كامپيوتر خيره شويد چه اتفاقي خواهد افتاد. در عوض سعي كتيد از قانون 20-20 پيروي كنيد: براي هر 20 دقيقه اي كه به مانيتور خيره ميشويد 20 دقيقه به چشمهايتان استراحت داده و به يك فاصله دور تر نگاه كنيد، تمركز چشم را بر چيز ديگري تغيير داده و سعي كنيد آگاهانه پلك بزنيد- ممكن است تا قبل از اين زيادي به صفحه خيره و اين كار را به اندازه كافي انجام نداده باشيد.

استفاده از خط چشم در خط اشك
با وجود اين كه آرايشگران هنرمند اغلب با كشيدن خط چشم در داخل پلكهاي پاييني سعي دارند توانايي خود را به نمايش بگذارند اما در واقع اين كار بسيار پر خطر است. زماني كه خط چشم را در داخل چشم قرار مي دهيد آن را با اشك خود تركيب مي كنيد. اگر از لنزهاي تماسي استفاده مي كنيد در اين صورت ذرات ريز مواد آرايشي به آنها مي چسبند كه سبب ميشوند اكسيژن كافي به چشم نرسد. و حتي اگر از لنز هم استفاده نمي كنيد، همين ذرات آرايشي مي تواند با خود ميكروبهايي را حمل كنند كه سبب عفونت ميشوند.
خط چشمهاي مايع بيشتر خطرناك هستند چون نوك قلم آن در تيوپي قرار مي گيرد كه مي تواند محل تجمعي براي باكتري ها باشد. مدادهاي نرم ايمن تر هستند چون مرتبا تراشيده ميشوند و از يك سر جديد استفاده ميشود اما باز هم پيشنهاد ميشود همان ها هم فقط در خارج از چشم كشيده شوند.

خوابيدن با آرايش
رفتن به بستر بدون شستن صورت نه تنها سبب ايجاد لكه هاي ريمل بر روي بالشتان ميشود بلكه مي تواند سبب بسته شدن غدد اطراف چشم شده و به خارش پوست، جوش و حتي گل مژه (برآمدگي دردناكي كه در اطراف پلكها ايجاد ميشود) منجر شود.
خوابيدن با مژه مصنوعي نيز اصلا مجاز نيست. اگر با آنها بخوابيد و آنها را بماليد، چسب آن مي تواند وارد قرنيه شما شده و به التهاب اساسي منجر شود.
استفاده از محلولها، لنزها و قطره هاي تاريخ مصرف گذشته
هيچ كاري نادرست تر از نگه داشتن بطري نيمه استفاده شده محلولهاي لنزهاي تماسي براي مصرف دوباره نيست. اين محلولها تميز كننده هايي دارند كه باكتري هاي روي لنزها را مي كشند بنابراين بايد مطمئن شويد كه همه اين مواد كار خود را به خوبي انجام مي دهند.
در مورد خود لنزها نيز همين گونه است. لنزها در يك محلول استريل قرار داده شده اند كه مي تواند در طول زمان تجزيه شود. اشكهاي مصنوعي و قطره هاي تجويز شده براي چشم نيز تاريخ مصرف دارند كه بايد به آنها نيز كاملا توجه داشته باشيد. و قطعا لنزهاي خود را در هر محلولي كه استريل نيست مثل آب شير و يا آب مقطر قرار ندهيد چون هر دو به کراتیت آکانتاموبایی (نوعي عفونت قرنيه مقاوم به دارو) منجر ميشوند.

اتكا بر قطره اي كاهش دهنده سرخي چشم
عمده ترين شكايت چشم پزشكان استفاده بيش از اندازه مردم از قطره هاي كاهش دهنده سرخي چشم است. آن قطره هايي كه شما از دارو خانه ها مي خريد حاوي منقبض كننده هاي عروق هستند كه رگها را تنگ كرده و موقتا سبب ميشوند چشم هاي شما كمتر قرمز به نظر آيند. اما آنها همچنين حاوي مواد نگه دارنده و مواد شيميايي ديگري نيز هستند كه در بلند مدت مشكل شما حتي بدتر هم بشود و فقط زمان بازگشت اين تاثير را به تاخير مي اندازيد.
اگر چشمهاي شما هميشه قرمز و ملتهب است حتما بايد به پزشكي مراجعه كنيد كه بتواند علت آن را ريشه يابي كند. او مي تواند محصولاتي را كه بدون نسخه هم فروخته مي شوند (مثل قطره ها و اشكهاي مصنوعي مرطوب كننده) و يا انواع ديگري از درمانها را پيشنهاد دهد.

عدم استفاده از عينك آفتابي در تمام طول سال
برخي از افراد فكر مي كنند كه عينك آفتابي فقط براي استفاده در تابستان است و يا عينك صرفا براي مد استفاده ميشود. اما استفاده از آنها در زمستان حتي اهميت بيشتري دارد چون نور خروشيد بر روي برفها منعكس ميشود.
عدم استفاده از عينكهاي محافظ UV مي تواند به سوختگي قرنيه، سرطان پوست در اطراف پلكها و ايجاد نقطه هاي قابل مشاهده در چشم ها منجر شود. مطمئن شويد كه عينكتان مي تواند چشمهايتان را در مقابل اشعه هاي UVA و UVB محافظت نمايد و هر گاه كه در زير نور آفتاب بيرون مي رويد حتما از آنها استفاده كنيد.

1150