آب مروارید

آب مروارید زمانی رخ میدهد که عدسی یک چشم تیره شده و بینایی را تحت تاثیر قرار دهد. آب مروارید به میزان شایع تری در افراد مسن اتفاق افتاده و به تدریج پیشرفت میکند. این بیماری معمولا میتواند با عمل های جراحی روتین درمان شود، در این حالت عدسی تیره برداشته شده و با عدسی مصنوعی پلاستیکی جایگزین میگردد

چگونه میبینیم؟

زمانی که به شی می نگرید، نور از شی ابتدا از قرنیه و سپس از عدسی گذشته و به شبکیه در پشت چشم ضربه میزند.

عدسی چشم مانند لنز دوربین عمل میکند. عدسی بیشتر نوری را که از چشم می آید، بر روی ماکولا متمرکز میسازد. ماکولا بخشی از شبکیه است که به طور بسیار متراکم با سلول های بینایی پر میشود.

پیام های عصبی از سلول های بینایی موجود در شبکیه گذشته (سلول های میله ای و مخروطی) و از فیبرهای عصبی در عصب بینایی به مغز می روند. سپس این پیام ها توسط مغز تفسیر شده و به این ترتیب به فرد توانایی دیدن میدهند.

برای دیدن اشیاء به طور واضح، عدسی چشم باید شفاف باشد – درست مانند لنز یک دوربین.

 

 

 

آب مروارید چیست؟

 

آب مروارید، نواحی کدری هستند که در عدسی یک چشم پیشرفت میکنند. عدسی باید به طورطبیعی شفاف باشد. اما، درصورت وجود آب مروارید، عدسی مبتلا مانند یک شیشه یخ زده میشود.

برخی از افراد تصور نادرستی از آب مروارید دارند. برای مثال، برخی از افراد اشتباها گمان میکنند که آب مروارید مانند پوستی است که روی چشم یا عدسی تشکیل میشود. این فرضیه درست نمیباشد. آب مروارید یک تغییر تدریجی در ساختار عدسی در یک چشم است که به تدریج عدسی را تیره و تیره تر میسازد.

چه کسانی مبتلا به آب مروارید میشوند و این عارضه تا چه اندازه ای شایع میباشد؟

انواع متفاوتی از آب مروارید وجود دارد:

آب مروارید وابسته به سن (آب مروارید دوران پیری)

این نوع آب مروارید تاکنون شایع ترین نوع آب مروارید بوده و افراد مسن را تحت تاثیر قرار میدهد و با افزایش سن شایع تر میشود. در کشور انگلستان تقریبا از هر 3 فرد بالای 65 سال، یک نفر آب مروارید دارد. زنان و مردان به میزان یکسانی تحت تاثیر قرار می گیرند. اغلب هر دو چشم تحت تاثیر قرار می گیرند اما یکی از چشم ها ممکن است در مقایسه با چشم دیگر بدتر باشد.

به طور معمول، آب مروارید وابسته به سن، به تدریج طی سالها تشکیل میشود. بسیاری از افراد مبتلا به آب مروارید اولیه، متوجه مبتلا بودن خود به این بیماری نمیشوند، به این دلیل که کدر بودن عدسی ناشی از آب مروارید اولیه بیش از حد بد نبوده و بینایی فقط به میزان خفیفی تحت تاثیر قرار می گیرد. در برخی از افراد، آب مروارید خیلی شدید نمیشود. هرچند در بسیاری از موارد، بینایی به تدریج طی سالها بدتر میشود.

آب مروارید مادرزادی (در زمان تولد ظاهر میشود)

این نوع آب مروارید شایع نبوده اما تشخیص آن در مراحل اولیه مهم است، به این دلیل که بینایی باید خیلی زود در دوران کودکی توسط مغز آموخته شود. آب مرواریدی که در زمان تولد ظاهر میشود، چشم ها را از توانایی دیدن منع کرده و میتواند باعث کوری موقت شود که ممکن است حتی پس از برداشت آب مروارید نیز ادامه داشته باشد.

آب مروارید مادرزادی باید در اسرع وقت بعد از تولد حذف شود. به این دلیل پزشکان چشم های نوزادان را به عنوان بخشی از معاینه های روتین کودک ارزیابی میکنند.

سایر انواع آب مروارید

مقداری دلایل غیرشایع برای آب مروارید وجود دارد. آب مروارید ممکن است پس از جراحت به یک چشم یا درنتیجه درمعرض تشعشعات پیشرفت کند. گاهی اوقات درصورت ابتلا به بیماری دیگر، این بیماری به عنوان یک مشکل ثانویه توسعه می یابد. برای مثال، در برخی از افراد مبتلا به دیابت نیز آب مروارید پیشرفت میکند.