اپ سلامتی برای همه

نزدیک بینی

نام علمی نزدیک بینی، میوپی می باشد. مشکلات بینایی از قبیل میوپی، همچنین به عنوان عیوب انکساری شناخته می شوند. نزدیک بینی منجر به تاری دید در فواصل دور شده، اما دید نزدیک معمولا طبیعی می باشد. نزدیک بینی یک مشکل بسیار شایع بوده که می تواند با عینک یا لنزهای تماسی برطرف شده یا با جراحی لیزر چشم درمان گردد

عیوب انکساری چیست؟

عیب انکساری یک مشکل بینایی است. این عیوب، یک علت رایج برای کاهش سطح بینایی می باشند. انکسار به خم شدن نور در چشم نسبت داده می شود. عیب انکساری به این معناست که چشم نمی تواند نور را به درستی بر روی شبکیه متمرکز کند. این امر معمولا یا به علت اختلالات موجود در شکل مردمک یا به دلیل سن می باشد که عملکرد بخش تمرکزی چشم را تحت تاثیر قرار داده است.

چهار نوع عیب انکساری وجود دارد:

·         میوپی (نزدیک بینی).

·         هایپرمتروپیا (دوربینی).

·         آستیگماتیسم (عیب انکساری به علت انحنای یکنواخت قرنیه).

·         پرسبیوپیا (عیب انکساری وابسته به سن؛ پیر چشمی).

به منظور دانستن عیوب انکساری به طورکامل، آشنایی با چگونگی دیدن مفید می باشد. زمانی که به جسمی می نگرید، نور انتشار یافته از شی، از چشم گذشته و به شبکیه می رسد. به دنبال آن پیام های عصبی ایجاد شده به سلول های شبکیه و عصب بینایی فرستاده شده و از آنجا به مراکز بینایی در مغز می روند. مغز، اطلاعات دریافتی را پردازش کرده و درنتیجه قادر به دیدن خواهیم بود.

امواج نور باید روی ناحیه کوچکی از شبکیه متمرکز شوند، درغیر اینصورت آنچه که مشاهده می شود، تار است. قرنیه و عدسی وظیفه تمرکز نور را به عهده دارند. قرنیه تاحدی تشعشعات نوری را که بعدا به سمت عدسی می روند، خم می کند. عدسی به دقت عمل تمرکز را با تغییر ضخامت خود انجام می دهد. این عمل تطابق نام دارد. عدسی الاستیک بوده و می تواند صاف تر یا گردتر شود. هرچه عدسی گردتر (محدب تر) باشد، امواج نوری بیشتری می توانند به داخل چشم خم شوند.

شکل عدسی توسط ماهیچه های کوچک موجود در جسم مژگانی متفاوت است. ساختارهای نخ مانند کوچک به نام رباط های فیبروزی مژگانی، از یک انتها به عدسی و از انتهای دیگر به جسم مژگانی متصل می شوند. هنگامی که ماهیچه های مویی در جسم مژگانی تنگ می شوند، رباط های فیبروزی شل شده و باعث صاف شدن عدسی می شوند. این حالت برای اشیای نزدیک اتفاق می افتد. برای نگاه کردن به اجسام دور، ماهیچه های مژگانی شل، رباط های فیبروزی تنگ و عدسی نیز تنگ تر می گردد.

خم شدگی بیشتر امواج نوری جهت تمرکز روی اشیای نزدیک مورد نیاز است، برای مثال در هنگام مطالعه. خم شدگی کمتر نور جهت تمرکز روی اشیای دور مورد نیاز می باشد.

نزدیک بینی (میوپی) چیست؟

نزدیک بینی زمانی اتفاق می افتد که نور در جلوی شبکیه متمرکز می شود. به این دلیل که یا مردمک بیش ازحد طویل می باشد یا قرنیه بیش ازحد انحنا دارد. علیرغم حداکثر صاف شدگی عدسی، چشم قادر به متمرکز کردن امواج نوری به سمت عقب و روی شبکیه نمی باشد.

افراد نزدیک بین به وضوح قادر به دیدن اشیای دور نمی باشند. نزدیک بینی دقیقا به معنای لغوی واژه است و افراد نزدیک بین قادر به دیدن اشیای نزدیک هستند. اشیای نزدیک (برای مثال، در هنگام مطالعه) اغلب به خوبی دیده می شوند. به این خاطر که زمانی که به اجسام نزدیک می نگرید، امواج نوری وارد شده به چشم، اندکی به سمت خارج می روند. این امواج در مقایسه با امواج نوری که مستقیما از اجسام دور وارد چشم می شوند، به میزان بیشتری در عقب چشم تمرکز خواهند یافت.

تصویر، تفاوت های موجود در تمرکز نور را بین چشم عادی و نزدیک بین نشان می دهد.

 


 

علت نزدیک بینی چیست؟

میوپی در کودکان و نوجوانان گرایش دارد. این عارضه اغلب در خانواده ها شروع می شود. نزدیک بینی موقت همچنین می تواند همراه با بیماری های خاص اتفاق افتد – برای مثال، در دیابت.

علایم نزدیک بینی چیست؟

علامت عمده، مشکل در دید دور می باشد. هرچه میوپی زودتر آغاز شود، احتمال شدیدتر شدن آن بیشتر است. در اوایل بلوغ، سطح میوپی معمولا به اوج می رسد. این به این معناست که بینایی درکل بدتر نشده و ثابت می ماند.

برخی از کودکان در ابتدا متوجه نمی شوند که بینایی شان آنطور که باید خوب نیست. آنها ممکن است قادر به خواندن کتاب و انجام فعالیت های نزدیک باشند، هرچند دیدن اشیای دور از قبیل تخته سیاه در کلاس درس ممکن است دشوار باشد. ممکن است کودکان تصور کنند این یک امر طبیعی است و به کسی در این مورد چیزی نگویند. قبل از تشخیص بیماری و درمان، ممکن است برای مدتی انجام کارهای مدرسه آزار دهنده باشد.

کودکان معمولا قبل از مدرسه یا در زمان ورود به مدرسه، تست های بینایی دارند. معلم کودک ممکن است متوجه مشکلات وی در هنگام خواندن تخته شود. چنانچه به مشکلاتی در خصوص بینایی کودک مشکوک هستید، باید با یک چشم پزشک، جهت انجام تست بینایی هماهنگ کنید. برای کودکان و نوزادان، پزشک خانواده ممکن است قادر به انجام تست های بینایی باشد.

آیا عارضه ای برای نزدیک بینی وجود دارد؟

اکثریت وسیعی از افراد نزدیک بین، مشکل دیگری ندارند. هرچند افرادیکه دچار نزدیک بینی از نوع شدید هستند، اندکی در معرض خطر پیشرفت گلوکوما، کندگی شبکیه و فساد ماکولا (بخش مرکزی شبکیه) قرار دارند. این بیماریها، جزء بیماری های جدی چشم هستند. از اینرو، معاینه منظم چشم توصیه شده و هرگونه تغییر جدیدی در علایم چشم فورا باید به چشم پزشک گزارش گردد.