برگشتن پلک

در این عارضه تمام یا قسمتی از پلک پایین به سمت خارج از چشم برمی گردد. علل مختلفی وجود دارد اما شایع ترین علت، تاثیر پیری پلک بوده که در برخی از سالمندان اتفاق می افتد. معمولا جراحی می تواند این مشکل را درمان کند. برگشتن پلک یا اکتروپیون، برگشت تمام یا قسمتی از پلک پایین به سمت خارج از چشم می باشد. در این حالت قسمتی از سطح داخلی پلک تحت تاثیر، قابل مشاهده است.

علت اکتروپیون چیست؟

اکتروپیون عمدتا در افراد مسن اتفاق می افتد. تصور می شود ماهیچه های کوچک اطراف پلک همراه با پیری ضعیف می شوند. در بیشتر موارد مشکل اساسی دیگری وجود ندارد.

دلایل دیگری وجود دارد که کمتر شایع بوده و می توانند افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهند. اکتروپیون ممکن است از هر بیماری ناشی شده که باعث ایجاد زخم هایی در پلک یا نزدیک پلک می شود. برای مثال، سوختگی، عفونت، تومور، یا جراحت در پلک.

همچنین، هر بیماری که باعث ضعف ماهیچه های صورت شود، ممکن است ماهیچه های پلک را دربرگیرد و باعث اکتروپیون گردد.

علایم اکتروپیون چیست؟

تنها یک چشم ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. هرچند، در اکتروپیون رایج وابسته به سن، اغلب هر دو چشم تحت تاثیر هستند.

·         لایه داخلی پلک که به سمت جلو می افتد، ممکن است خشک و دردناک شود.

·         مرطوب شدن چشم مبتلا، رایج می باشد. قسمتی از پلک نزدیک بینی معمولا بیشترین افتادگی را دارد. این افتادگی نزدیک مجرای اشک می باشد، جایی که اشک به طورطبیعی به داخل بینی می ریزد. پلک افتاده ممکن است از ریزش صحیح اشک ها ممانعت کرده و چشم ممکن است دایما مرطوب باشد. اشک ها ممکن است در قسمت افتاده پلک کم شوند.

·         آسیب به قرنیه. درصورت مبتلا شدن به اکتروپیون، چشم ها ممکن است به درستی قادر به بسته شدن نباشند. بنابراین، قرنیه (جلوی چشم) کاملا محافظت نشده و ممکن است صدمه دیده و زخم های قرنیه ای توسعه یابد. قرنیه برای دیدن حیاتی بوده و آسیب به آن ممکن است بینایی را تحت تاثیر قرار دهد.

درمان اکتروپیون چیست؟

درمان معمول، جراحی جهت تنگ کردن پوست و ماهیچه های اطراف پلک می باشد. درمان معمولا به خوبی عمل می کند. درصورتی که بیماری بیش از حد شدید نباشد، بهترین نتایج به دست می آید. جراحی پلاستیک گسترده تر ممکن است در موارد شدید مورد نیاز باشد.

چنانچه منتظر جراحی هستید و چشم شما به خاطر این عارضه نمی تواند به درستی بسته شود، ممکن است پمادهای چرب کننده چشم برای حفاظت از قرنیه تجویز گردند. همچنین ممکن است توصیه شود در زمان خواب برای حفاظت از قرنیه، پلک های بالایی و پایینی درطول شب با نوار بسته شوند.

اگر اکتروپیون باعث مرطوب شدن چشم گردد، در زمان پاک کردن پلک ها، این عمل را در جهت بالا و داخل (به سمت بینی) انجام دهید. این عمل از کشیده شدن پلک به سمت پایین و بدتر شدن اکتروپیون جلوگیری می کند.