اپ سلامتی برای همه

زمانی که سوزش معده نیاز به درمان دارد

برای بسیاری از کسانی که از سوزش معده رنج می‌برند، دقت به آنچه که می‌خورند، داروهایی که مصرف می‌کنند و کاهش استرس می‌تواند تسکین بخش باشد. اما زمانی که علایم بهبود نمی‌یابند و با خواب و زندگی روزمره  تداخل دارند باید از یک پزشک کمک بگیرند.

پزشک سوالهایی درباره‌ی ماهیت و الگوی درد شما خواهد پرسید. آیا پس از اینکه یک وعده‌ی سنگین  یا یک غذای خاص ، مانند غذاهای چرب یا محصولات لبنی را مصرف می‌کنید درد بیشتر می‌شود؟ آیا خم شدن برای بستن بند کفش یا دراز کشیدن علایم را بدتر می‌کند؟آیا درد شما با اضطراب و استرس مرتبط به نظر  می‌آید؟

اگر علایم شما به نفع بیماری ریفلاکس معده به مری باشد، اولین قدم معمولا  امتحان داروهایی مانند امپرازول یا لانزوپرازول است. اگر علایم بهبود یافتند، از دارویی با قدرت کمتر استفاده کنید. این دارو می‌تواند یک H2 blocker باشد مانند سایمتیدین، رانیتیدین، فاموتیدین باشد یا یک داروی ضد اسید معده مانند شربت آلومینیوم ام جی.

اگر به نظر بیاید که دارو به شما کمک نمی‌کند، پزشک شما تعدادی آزمایش پیشنهاد می‌کند تا ریفلاکس را تایید یا دیگر عوامل محتمل برای علایم شما را رد کند. 

آگاه باشید که علایم ریفلاکس می‌توانند مشابه علایم حمله قلبی باشند.اگر شما بیشتر احساس انقباض یا فشار می‌کنید تا احساس سوزش،به پزشک خود اطلاع دهید. حتی اگر می‌دانید که ریفلاکس دارید. اگر با ورزش کردن در ناحیه‌ی قفسه سینه احساس ناراحتی می‌کنید همواره تحت مراقبت پزشکی باشید. به شدت و مدت درد قفسه سینه خود توجه کنید. ناراحتی شدید یا فشار‌آور، مخصوصا اگر برای مدتی باقی بماند نیز نیاز به اطلاع پزشک دارد.

منبع: Harvard medical school                        ترجمه:سحر حیدری