اپ سلامتی برای همه

اندوکاردیت عفونی

 

ghalbاندوکاردیت عفونی یک بیماری جدی می باشد که باعث صدمه به دریچه های قلب و سایر عوارض می شود که در صورتی که با انتی بیوتیک ها درمان نشود موجب عوارض جدی می شود که دریچه های اسیب دیده نیاز به تعمیر و تعویض دارد اگر شما در معرض عفونت شدیدتری نیز هستید حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا هر چه بیماری زودتر تشخیص داده شود نحوه درمان ان اسان تر می باشد.

اندوکاردیت عفونی چیست؟

اندوکاردیت عفونی یک نوع عفونت است که بر روی درون شامه تاثیر می گذارد که بافت داخل حفره های قلب می باشد بیماری معمولا یک یا چند دریچه را در درون شامه قلب درگیر می کند این بیماری یک عفونت جدی می باشد که زندگی فرد را تهدید می کند.

چگونه اندوکاردیت عفونی رخ می دهد و پیشرفت می کند؟

در بسیاری از موارد عفونت به وسیله یک نوع باکتری رخ می دهد و در تعداد کمی از موارد به وسیله قارچ ها رخ می دهد و برای توسعه عفونت نیاز است که تعدادی از باکتریها و قارچ ها در خون وجود داشته باشند که در خون معمولا باکتری و قارچ وجود ندارد و ممکن است عفونت توسط زخم در بخشی از بدن فرد بیمار به افراد دیگر نیز سرایت کند و در عفونت های دهان و دندان نیز باکتری به راحتی می تواند پخش شود.

افرادی که داروهای خیابانی را مصرف می کنند مثل مواد مخدر که این افراد در حین تزریق این افراد به راحتی باکتری و قارچ را وارد بدن خود می کنند البته در صورتی که سوزن یا سرنگ الوده باشد.

اکثر باکتری ها به محض اینکه وارد بدن می شوند توسط سیستم ایمنی بدن سرکوب می شوند با این حال گاهی باکتری زنده می ماند و به دریچه قلب  یا به بخشی در درون شامه راه می یابد بخصوص اگر دریچه قلب اسیب دیده باشد در نتیجه این عفونت اندک همان جا باقی مانده و به تدریج توسعه می یابد.

با گذشت زمان توده کوچکی به نام ترومبوز (شامل لخته خون،‌سلولهای التهابی و میکرب) بر روی دریچه های الوده شده ایجاد می شود و این ترومبوزها حاوی باکتری ها و قارچ ها می باشند و لخته های کوچک خون در ان نقطه ایجاد می شوند و این گیاهان ایجاد شده از باز و بسته شدن درست دریچه های قلب جلوگیری می کنند. این عفونت می تواند به دریچه های قلب اسیب بزند و کم کم درون بافت درون شامه قلب گسترش می یابد.قطعاتی از این ترومبوزها ممکن است بشکنند و وارد جریان خون شوند و به سایر نقاط بدن بروند.

چه کسی به اندوکاردیت عفونی دچار می شود؟

اندوکاردیت یک بیماری غیر معمول می باشد در بریتانیا حدود 20 ملیون نفرسالانه به اندوکاردیت مبتلا می شوند و این خطر ممکن است برای هر کسی پیش بیاید و هم چنان در حال افزایش می باشد اما خطر ابتلا به ان در افراد زیر بیشتر می باشد:

*افرادی که مشکلات دریچه قلب دارند یا دارای دریچه مصنوعی می باشند و دریچه های قلب در انها اسیب دیده است یا احتمال دارد به صورت غیر طبیعی به عفونت الوده شود.

*افرادی که جراحی قلب داشته اند.

*برخی از نقص های مادرزادی قلبی که در برخی از افراد وجود دارد.

*افرادی که به بیماری قلبی کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک مبتلا هستند.

*تزریق داروهای خیابانی چون هروئین و یا استفاده از سوزن یا سرنگ الوده

*افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند چون ایدز..

علائم و نشانه های اندوکاردیت عفونی چه می باشد؟

با ارامی توسعه یابد:

در بعضی موارد عفونت به ارامی توسعه می یابد به همین دلیل به ان اندوکاردیت باکتریایی تحت حاد می گویند و علائم به تدریج گسترش می یابد و در طول هفته ها و ماه ها طول می کشد و در ابتدا مبهم می باشد و شما به طور کلی احساس ناخوشی می کنید و ممکن است به طور کلی احساس درد و خستگی و بی اشتهایی در شما پدیدار شود وهم چنین تب درجه بالا در اکثریت موارد نیز ایجاد می شود هم چنین ممکن است چند مورد از این علائم باهم رخ دهند و در بعضی موارد حتی تشخیص داده نمی شوند.

عفونت دریچه های قلبی نیز کم کم توسعه می یابند که در صورتی که این افراد به پزشک مراجعه کنند و او با گوشی خود گوش کند می تواند عفونت دریچه های قلب را تشخیص دهد.سوفل های غیر طبیعی جریان خون (صداهای اضافی در صدای ضربان قلب) نیز به دنبال دریچه های اسیب دیده ایجاد می شوند و اگر شما در حال حاضر به سوفل قلبی دچار هستید باید بدانید که ممکن است سوفل تغییر کند یا شدیدتر شود و سوفل های جدید ایجاد شوند و در این صورت است که ممکن است پزشک به اندو کاردیت عفونی مشکوک شود و به شما هشدار بدهد.

در صورتی که به سرعت در حال توسعه باشد:

در بعضی موارد علائم به سرعت توسعه می یابند و در عرض چند روز موجب ناخوشی شما می شوند و سرعت توسعه بیماری به نوع باکتری و قارچ که موجب عفونت شده اند بستگی دارد.برخی از باکتریهای بیماریزا مهاجم تر از سایر باکتری ها می باشند.

عوارضی که ممکن است رخ دهند چه می باشند؟

در صورتی که عفونت درمان نشود عوارض باقی می مانند یا با تاخیر درمان می شود.

عوارض قلبی:

عفونت می تواند به دریچه های قلبی اسیب بزند و این می تواند سبب ایجاد مشکلاتی از جمله نارسایی قلبی شود (برای مطالعه بیشتر به  مبحث نارسایی قلبی مراجعه کنید. در برخی از موارد عفونت گسترش می یابد و می تواند به بخش های دیگری از قلب صدمه بزند و هم چنین گسترش عفونت می تواند سیستم عصبی قلب را تحت تاثیر قرار دهد و سبب نامنظم شدن ضربان قلب شود و هم چنین در برخی موارد ایجاد آبسه در ماهیچه های قلب می کند.

عوارض در سایر نقاط بدن:

ممکن است بخشهایی از ترومبوزها کنده شده و قطعه قطعه شود و موجب ایجاد مشکلاتی در دریچه های قلبی میشوند که به اینها امبولی گویند که وارد جریان خون شده و علائم مختلفی ایجاد می کنند که شامل موارد زیر می شود:

*لکه های کوچکی ممکن است در زیر ناخن در زیر چشم یا در سایر نقاط بدن ایجاد شوند.

*عفونت ممکن است در سایر نقاط بدن ایجاد شود.

*طحال ممکن است بزرگ شود زیرا عضو اصلی برای مبارزه با عفونت است.

*اگر یک تکه از ترومبوزها جدا شود می تواند وارد جریان خون شود و موجب گرفتگی شریان اصلی شود به عنوان مثال اگر یکی از شریان های مغز را مسدود کند موجب سکته مغزی یا از دست دادن ناگهانی بینایی می شود .

ایا نیاز به آزمایش می باشد؟

در صورتی که پزشک شما مشکوک باشد که به اندوکاردیت عفونی دچار هستید شما را در بیمارستان بستری می کند شما می توانید چند نمونه ازمایش خون انجام دهید تا باکتری ها و قارچ ها را در خونتان تشخیص داده شوند و اینکه تاثیر انتی بیوتیک ها بر روی انها را بسنجید(زیرا برخی از باکتری ها نسبت به برخی انتی بیوتیک ها مقاوم می باشند به همین دلیل برای تعیین بهترین انتی بیوتیک ازمایش لازم است.

اسکن اولتراسوند قلب ,اکوکاردیوگرافی مفیدترین ازمون برای تعیین اندوکاردیت عفونی می باشد این ازمون از امواج صوتی برای ایجاد تصویر قلبی استفاده می کند که می تواند گیاهان را شناسایی کند و هم چنین اسیب هایی که به دریچه های قلب و دیگر سازه های قلب وارد شده را تعیین می کند.

در نهایت شما با ازمایش های گوناگون و اسکن هایی که انجام می دهید عفونت را پیدا کرده و میزان اسیب هایی که به دریچه های قلب و سایر ارگان ها وارد شده است را تعیین کنید.

نحوه درمان اندو کاردیت عفونی چه می باشد؟

درمان دارویی:

در صورتی که پزشکان مشکوک شوند که شما مبتلا به اندوکاردیت عفونی هستید دوز های منظمی از انتی بیوتیک را برای شما تجویز می کنند و یا به صورت مستقیم داخل ورید تزریق می کنند در صورتی که نتایج ازمایش خون مشخص شود بهتر می توان فرد را درمان کرد زیرا نوع انتی بیوتیک مصرفی و تاثیر گذار بر فرد نیز مشخص می شود.انتی بیوتیک به مدت 2 تا 4 هفته برای فرد تجویز می شود حتی شاید طولانی تر نیز شود که البته بستگی به باکتری و نوع عفونت نیز دارد.

در صورتی که عفونت قارچی باشد از دارو های ضد قارچ استفاده می شود در صورتی که شما دچار عوارض قلبی در سایر نقاط بدن شده باشید نیاز به داروهای دیگر نیز دارید برای مثال داروهایی که برای مبارزه با نارسایی قلب یا نا منظم بودن ضربان قلب تجویز می شوند استفاده کنید.

 عمل جراحی:

درمان با آنتی بیوتیک در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار می گیرد با این حال در نیمی از موارد که عفونت شدید تر می باشد با انجام عمل جراحی می توان به یک فرد زندگی بخشید اقداماتی که لازم است انجام شوند شامل موارد زیر می باشند:

*جایگزینی دریچه مصنوعی به جای دریچه اصلی و اسیب دیده قلب

*تعمیر دریجه قلب در صورتی که امکان پذیر باشد و اسیب زیادی ندیده باشد.

*خارج کردن ابسه هایی که درعضله قلب و سایر نقاط بدن ایجاد شده است.

چشم انداز بیماری چگونه می باشد؟

در صورتی که عفونت تشخیص داده شود چشم انداز بیماری خوب می باشد بسیاری از افراد با یک دوره مصرف انتی بیوتیک درمان می شوند. با این حال در مواردی که عفونت خیلی پیشرفت کرده قبل تشخیص درمان اغاز می شود تا اسیب جدی ایجاد نشود در بعضی موارد افرادی بوده اند که فوت شده اند.

ایا می توان از اندوکاردیت عفونی جلوگیری کرد؟

در صورتی که داروهای خیابانی را تزریق کنید:

خطر ابتلا به اندو کاردیت عفونی می تواند با استفاده از یک سوزن تمیز و سایر تجهیزاتی که الوده نباشند کاهش یابد.

بهداشت دهان و دندان:

بهداشت دهان و دندان نیز مهم می باشد در هر صورت باید از هر گونه عاملی که موجب افزایش خطر ابتلا به اندوکاردیت عفونی می شود جلوگیری کرد و باید از بیماری هایی چون ابسه دندان یا بیماری لثه نیز جلوگیری کرد و در صورتی که درمان نشود مشکلات دهان و دندان را افزایش می دهد و به دنبال ان باکتری ها وارد جریان خون می شوند.

در صورتی که از روش های جراحی و دندان پزشکی استفاده کنید:

تا اوایل سال2008  علم پزشکی به افراد مبتلا به اندوکاردیت عفونی توصیه می کرد قبل از درمان هایی مانند:دندانپزشکی ,اندوسکوپی(معده) ,سیستوسکوپی(مثانه) که یک دوره کوتاه انتی بیوتیک مصرف کنند که در نتیجه سبب می شود که بسیاری از باکتری ها وارد جریان خون نشوند و بتواند باکتری هایی را که می توانند بر روی دریچه قلب تاثیر بگذارند را از بین ببردو از بیماری اندو کاردیت جلوگیری کند.

با این حال در ماه مارس 2008 موسسه ملی بهداشت ودرمان و بهبود طبابت راهنمایی جدیدی در رابطه با استفاده از پروفیلاکسی انتی بیوتیک در برابر اندوکاردیت عفونی ارائه داد و این عمل به تجویز انتی بیوتیک برای افراد بیمار خاتمه داد و در صورتی که شما مشکوک بودید که شاید به بیماری مبتلا باشید مصرف انتی بیوتیک کافی نمی باشد و مصرف انتی بیوتیک خود نیز عوارض جانبی زیادی به دنبال دارد.

به هر حال بحث های زیادی در زمینه این بیماری میان پزشکان قلب و دندان پزشکان صورت گرفته است و شما برای مطالعه بیشتر می توانید به سایر مقالات مراجعه کنید  دستور العمل جامعه اروپایی در سال 2009 این می باشد که استفاده از پروفیلاکسی انتی بیوتیک را برای بیمارانی تجویز کنند که بالاترین میزان خطر ابتلا به اندوکاردیت عفونی را دارا هستند و خطر ابتلا به اندوکاردیت طی درمان های دندان پزشکی بیشتر در معرض خطر قرار می گیرد.

اخرین نکته:

در صورتی که شما مشکوک هستید که به اندوکاردیت دچار هستید حتما سریع به پزشک مراجعه کنید زیرا در صورتی که بیماری در مراحل اولیه در مان شود هیچ گونه اسیبی به فرد نمی رساند.