لنفوم هوچکین

لنفوم هوچکین نوعی سرطان است که بر سلولهای لنفوسیت ب در سیستم لنفاوی تاثیر می گذارد. این نوع سرطان می تواند بر هر کسی در هر سنی تاثیر گذارد اما اغلب بر نوجوانان بالغ تاثیر می گذارد. در رابطه با درمان این بیماری چشم انداز بسیار خوبی دارد که بسیاری از افراد مبتلا به لنفوم هوچکین درمان شده اند و درمان معمولا با یک دوره شیمی درمانی همراه می باشد که البته گاهی اوقات از پرتو درمانی استفاده می شود. پیوند سلولهای بنیادی نیز گاهی اوقات لازم است.

لنفوم چیست؟

لنفوم سرطان سلولهای سیستم لنفاوی است. لنفوم به دو نوع تقسیم بندی می شود لنفوم هوچکین و غیر هوچکین (که شامل انواع مختلف لنفوم می باشد) اکثر نوع لنفوم , لنفوم غیر هوچکین می باشد که در حدود 1 در 5 مورد تنها لنفوم هوچکین می باشد. این مهم است که بدانید دقیقا به چه نوع لنفومی دچار شده اید؟ به این دلیل که چشم انداز و درمان برای انواع مختلف لنفوم متفاوت می باشد. بقیه این مقاله تنها در رابطه با لنفوم هوچکین می باشد(که به نام بیماری هوچکین از ان یاد می شود) این بیماریست که برای اولین بار یک دکتر در سال 1982 ان را معرفی کرد.( مقاله جداگانه ای را در رابطه با لنفوم غیر هوچکین مطالعه کنید)

سیستم لنفاوی چیست؟

سیستم لنفاوی دارای گره های لنفاوی (غدد لنفاوی) بوده و شبکه ای نازک از گره های لنفی(شبیه رگهای خونی نازک) و اندامهایی مانند طحال وتیموس می باشد.و همچنین در گره های لنفی سراسر بدن رخ می دهد . گره های لنفی که در نزدیکی یکدیگر قرار دارند اغلب به صورت گروهی یا زنجیره ای قرار دارند.به عنوان مثال در دو طرف گردن(غدد لنفاوی گردن), زیر بغل (گره های لنفاوی زیر بغل),در کشاله ران(غدد لنفاوی کشاله ران)قسمت های بالایی گروه های اصلی غدد لنفاوی را نشان می دهد در صورتی که غدد لنفاوی در بسیاری از نقاط بدن وجود دارد.غدد لنفاوی توسط شبکه ای از کانال های لنفاوی به هم می پیوند در کل بخش لنفاوی متشکل از یک سیال است که بین سلول های بدن می باشد .این مایع دارای یک سری مواد مغذی و مواد زائد بوده که به سلول وارد و از ان خارج می شوند .مایع لنفاوی ابکی از طریق غدد لنفی متفاوت در کانال های لنفی حرکت می کند در نهایت به جریان خون تخلیه می شود.سیستم لنفاوی همچنین بخش عمده ای از سیستم ایمنی بدن است.لنف و غدد لنفاوی حاوی گلبولهای سفید از جمله لنفوسیت ها و انتی بادی هایی هستند که از بدن در برابر عفونت محافظت می کنند.لنفوسیت ها در مغز استخوان ساخته شده اند.هنگامی که انها بالغ می شوند به جریان خون ازاد شده و به سیستم لنفاوی مهاجرت می کنند.

سه نوع لنفوسیت بالغ وجود دارد:

*لنفوسیت های ب که انتی بادی هایی را تولید می کنند که به باکتری های الوده و ویروس ها و ...حمله می کنند.

* لنفوسیت های تی (که مراحل نهایی بلوغ انها درون غده تیموس می باشد) و دارای عملکردهای متفاوتی بوده از جمله کمک به لنفوسیت های ب جهت ساخت انتی بادی

*لنفوسیت های کشنده نیز به محافظت در برابر عفونت ها کمک می کنند.

سرطان چیست؟

سرطان یک بیماری سلولی در بدن است.بدن از میلیون ها سلول کوچک تشکیل شده است.سلولهای مختلفی در بدن وجود دارد و همچنین انواع مختلفی از سرطان موجود است که توسط سلولهای مختلفی ایجاد می شود .همه نوع سرطان در این رابطه که سلولی بوده و غیر نرمال می باشند و به مکانیسم کنترل طبیعی و نرمال پاسخ نمی دهند مشترک می باشند.تعدادی از سلولهای سرطانی بزرگ که ساخته می شوند اغلب یا ساخت انها از کنترل خارج است یا عمر طولانی تری نسبت به سلولهای معمولی دارند یا هردو مورد در رابطه با انها صدق می کند.

تومورهای بدخیم اکثرا به صورت توده ای یا بافت های در حال رشد که از سلولهای سرطانی در خال تکثیر تشکیل شده است.تومورهای بدخیم به بافت های مجاور و اندام ها حمله کرده و می توانند خسارات زیادی به بار اورند.تومورهای بدخیم معمولا در بخش های دیگری از بدن گسترش می یابند. و از اتفاق هایی که رخ می دهد این است که برخی از سلول ها در اثرشکسته شدن تومورهای اولیه وارد جریان خون یا کانالهای لنفی شده و به سایر بخشهای دیگر بدن می روند.این گروه های کوچک سلولی ممکن است به صورت تومورهای ثانویه(متاستاز) در یک یا بخشهای دیگری از بدن تکثیر می یابند. این تومورهای ثانویه ممکن است که رشد کنند وپس از رشد به بافت های اطراف حمله کرده و به انها اسیب برسانند و سپس مجددا تکثیر یابند.

برخی از انواع سرطان نسبت به موارد دیگر جدی تر می باشند برخی نسبت به سایر موارد در رابطه با درمان اسانتر بوده(بخصوص شناسایی و تشخیص سرطان در مراحل ابتدایی) و برخی از انواع سرطان دارای چشم انداز خوبی هستند.بنابراین سرطان تنها یک شرط نیست بلکه در هر موردی مهم است بدانید چه نوع سرطانی در حال پیشرفت است ؟چه قدر بزرگ شده ؟و اینکه چه اندازه گسترش یافته است؟ .این شما را قادر خواهد ساخت که اطلاعات قابل اطمینانی در رابطه با درمان و چشم انداز بیماری بدست اورید.(برای بدست اوردن اطلاعات بیشتر به طور کلی به مقاله جداگانه ای به نا م سرطان –سرطان و تومور چیست؟مراجعه کنید.)

چه چیز باعث لنفوم هوچکین شده و ان چگونه توسعه می یابد؟

علت ان شناخته شده نمی باشد.در صورتی که شما دارای سیستم ایمنی باشید که دارای ضعف عملکرد شده(برای مثال شما مبتلا به ایدز باشید)خطر ابتلا به لنفوم هوچکین در شما توسعه می یابد.بنابراین این تنها برای تعداد کمی از موارد به حساب می اید. همچنین عفونت های پیشین با یک نوع ویروس به نام اپستین بار(سبب تب غده ای می شود)خطر ابتلا را به میزان کمی افزایش می دهد.با این حال بسیاری از مردم که مبتلا به ویروس اپستین بار بوده قریب اکثریت انها به لنفوم هوچکین دچار نمی شوند.انچه به نظر می رسد ان است که ابتلا به سرطان (مانند سرطان لنفوم)از یک سلول غیر طبیعی اغاز می شود.در مورد لنفوم هوچکین سرطان از سلول های لنفوسیت ب اغاز می گردد و انها غیر طبیعی می شوند.

علت اصلی انکه چرا سلولها سر طانی می شوند کاملا نا مشخص است. تصور می شود که گاهی اوقات صدمات و تغییراتی در ژنهای خاص در سلول ها رخ می دهدو این باعث ایجاد سلئل های غیر طبیعی می شود  ودر صورتی که سلول غیر طبیعی زنده بماند می تواند تکثیر شود و تعداد زیادی سلول های غیر طبیعی به وجود اورد.لنفوم هوچکین بیماری ژنتیکی نمی باشد و در خانواده ها قابل اجرا نمی باشد.با این حال دوقلوی همسان یک فرد مبتلا به لنفوم هوچکین مختصرا خطر بالاتری برای ابتلا به لنفوم هوچکین دارند.لنفوسیت های سرطانی تمایل دارند در گره های لنفی تجمع یابند و گره های لنفی همچنان بزرگتر شده و به صورت تومورهای سرطانی در می ایند.برخی از سلول های غیر طبیعی ممکن است به بخشهای دیگری از سیستم لنفی وارد شوند.بنابراین ممکن است برخی از گره های لنفاوی سرطانی بزرگ توسعه یافته و سبب بزرگ شدن طحال شوند.

چه کسانی دچار لنفوم هوچکین شده و تا چه حد شایع است؟

هر کسی می تواند تحت تاثیر قرار بگیرد از جمله کودکان با این حال این بیماری اغلب در سنین بین 20 تا 25 سال رخ می دهد با بعد از 70 سالگی(این یکی از تعداد معدودی از سرطان هاست که در ان اوج بروز در بزرگسالان جوان وجود دارد) که این بیماری هر ساله حدود 1500 نفر در بریتانیا تحت تاثیر قرار می دهد.مردان را به طوز معمول بیشتر از زنان تحت تاثیر قرار می دهد. علائم لنفوم هوچکین چه هستند؟

*متورم شدن غدد لنفاوی

شایع ترین علائم اولیه توسعه یک یا تعداد زیادی گره های لنفاوی در یک منطقه از بدن اغلب کشاله ران ,زیر بغل و یا کشاله ران.تورم غدد لنفاوی معمولا بدون درد بوده و به تدریج با گذشت زمان بزرگتر می شود.(یکی از علائمی که در 1-10% موارد رخ می دهد احساس درد در گره های لنفاوی پس از نوشیدن الکل می باشد) در صورتی که غدد لنفاوی اسیب دیده در قفسه سینه یا شکم هستند شما از تورم انها در مراحل اولیه بیماری اگاه نخواهید شد.(توجه داشته باشید:شایع ترین علل تورم غدد لنفاوی عفونت می باشد که به عنوان مثال تورم گره های لنفاوی ناحیه گردن در طی التهاب لوزه ها بسیار رایج می باشد.).سرطان لنفوم سبب تورم غیر معمول گره های لنفی می شود.با این حال ممکن است در صورتی که گره های لنفی برای بیش از چند هفته یا بیشتر متورم باقی بماند و هیچ عفونتی موجود نباشد که دلیل بر متورم شدن گره های لنفی باشد.

علائم دیگر:

علائم عمومی و متفاوت دیگری ممکن است توسعه یابد,به خصوص عرق (مخصوصا در شب),تب ,کاهش وزن,خستگی,بی اشتهایی,کم خونی و خارش در سراسر بدن می باشد.و به طور کلی هنگامی که لنفوم هوچکین توسعه می یابد ممکن است  شما احساس ناخوشایندی داشته باشید . اگر تومور لنفی در نزدیکی بخش هایی از بدن بزرگ و سفت شود احتمال بروز علائم مختلف دیگری نیز وجود دارد.برای مثال هنگامی که تومور بزرگی در داخل گره های لنفی قفسه سینه توسعه یافته باشد شما به مشکلات تنفسی و سرفه دچار می شوید.چگونه لنفوم هوچکین تشخیص داده شده و ارزیابی می شود؟

برای تایید تشخیص از نمونه برداری از بافت زنده استفاده می شود:

در صودتی که پزشک شما به اینکه شما به لنفوم هوچکین دچار شده اید مشکوک شود شما را به یک پزشک متخصص ارجاع می دهد.متخصص نمونه برداری از یکی از گره های متورم را ترتیب می دهد و یک بیوپسی هنگامی است که یک نمونه کوچک ار بافت زنده از قسمتی از بدن خارج شود.هنگامی که نمونه زیر میکروسکوپ مشاهده می شود سلولها به صورت غیر معمول به نظر می رسد(گاهی داخل گره های لنفی به صورت خارج شده در زیر میکروسکوپ به نظر می رسد)

در لنفوم هوچکین هنگامی که ما داریم نمونه را بررسی می کنیم سلولی به نام رید استرنبرگ در زیر میکروسکوپ مشاهده می شود.(نام این سلول برگرفته از نام دو پزشک ایست که برای اولین بار ان را توصیف کردند سلول رید استرنبرگ به لنفوسیت های ب ای اطلاق می شود که سرطانی شده اند).حضور سلول رید استرنبرگ تاییدی است بر تشخیص اینکه تنها در لنفوم هوچکین موجود می باشد.تنها حدود 1 در 1000 تا سلول رید استرنبرگ در لنفوم هوچکین موجود است .انواع دیگری از سلول ها وجود دارند که تومور ایجاد می کنند.با این حال سلول رید استرنبرگ مشخصه سلول های سرطانی در این وضعیت می باشد.زیرگروه های مختلفی از لنفوم هوچکین موجود است . سلولها در نمونه بیوپسی می توانند از راه های مختلف تست شوند تا نوع دقیق ان کشف شود.با این حال تمام راه ها شامل ویژگی های سلول های رید استرنبرگ و معالجه و درمان و چشم اندازی در رابطه با انواع لنفوم هوچکین می باشد.

بررسی وسعت و گسترش(مرحله بندی):

در صورتی که بیوپسی تایید کند که شما مبتلا به لنفوم هوچکین هستید ازمایش های بیشتری توصیه می شود.برای مثال شما ممکن است یک اسکن ,یک ام ار ای ,ازمایش خون ,نمونه برداری از مغز استخوان یا ازمایش های دیگر انجام دهید.(مقاله جداگانه ای را مشاهده کنید که هر یک از این ازمایش ها را با جزییات بیشتر شرح داده است )و این ارزیابی مرحله بندی نامیده می شود.هدف از مرحله بندی این است که چه مقدار لنبوم به صورت موضعی رشد کرده است و یا اینکه ایا به گره های لنفی دیگر یا سایر بخشهای بدن نفوذ کرده است .سیستم مرحله بندی که معمولا برای لنفوم هوچکین استفاده می شود به صورت زیر است:

*لنفوم است که تنها محدود به یک گروه از گره های لنفی می شود.

*لنفوم بر دو یا چند گروه از گره های لنفی اثر می گذارد,با این حال تمامی انها در سمت مشابهی از دیافراگم قرار دارند(دیافراگم عضله بزرگی است که قفسه سینه را از شکم جدا می کند و به تنفس ما کمک می کند بنابراین در مرحله دو تمامی گروه های اسیب دیده در با یا پایین تر از دیافراگم قرار دارند.

*لنفوم گره هایی را که در دو طرف لنفوم قرار دارند تحت تاثیر قرار می دهد.

*لنفوم بخش هایی از بدن را که خارج از سیستم لنفاوی هستند تحت تاثیر قرار می دهد.هر مرحله به بخش آ و ب تقسیم بندی می شود که آ به معنی این است که هیچ گونه علائمی در شب نخواهید داشت چون عرق ,تب,کاهش وزن و مرحله ب به این معنی است که شما یکی یا چند نمونه از این علائم را دارا هستید.

برای مثال در صورتی که شما در مرحله ی 2ب باشید به این معنی می باشد که شما دارای دو یا گروه های بیشتری از گره های لنفاوی مبتلا شده هستیدو هر دو بالا یا زیر پرده دیافراگم می باشند همچنین دارای یک یا تعداد بیشتری از علائم از جمله عرق شبانه ,تب وکاهش وزن هستید.یافتن مرحله لنفوم کمک می کند تا پزشکان گزینه بهتری را جهت درمان توصیه کنند.نحوه درمان برای لنفوم هوچکین چه می باشد؟درمان لنفوم هوچکین به طور معمول شیمی درمانی یا پرتو درمانی می باشد. 

شیمی درمانی

شیمی درمانی یک روش درمان است که از داروهای ضد سرطان جهت کشتن سرطان(لنفوم)سلولی یا متوقف کردن تقسیم استفاده می شود.لنفوم هوچکین معمولا توسط تزریق مستقیم داروهای شیمی درمانی به داخل ورید(شیمی درمانی داخل وریدی ) انجام می شود .این دوره از شیمی درمانی معمولا چند ماه به طول می انجامد ترکیبی از مواد مخدر است که معمولا به طول می انجامد.ترکیب دقیق داروهای استفاده شده و طول دوره های شیمی درمانی وابسته به عواملی چون مرحله و نوع دقیق بیماری می باشد

پرتودرمانی

رادیو تراپی یک راه درمانی می باشد که پرتوهایی با تشعشعات و انرژی بالا بر روی بافت های سرطانی متمرکز می شوند.این باعث مرگ سلولهای سرطانی و متوقف شدن تقسیم می شود.رادیو تراپی می تواند به تنهایی جهت مراحل اولیه بیماری استفاده شود.ممکن است به صورت ترکیبی با شیمی درمانی استفاده شود

پیوند سلولهای بنیادی:پیوند سلول های بنیادی (که گاهی پیوند مغزاستخوان نامیده می شود) یک راه معمول درمانی نمی باشد و مانند شیمی درمانی و پرتو درمانی بیماری را درمان می کند.ان در بعضی موارد استفاده می شود بخصوص در کسانی که به طور معمول بیماری پس از یک دوره درمان بازگشته است(عود کرده).سلولهای بنیادی سلول های نابالغی بوده که سبب تولید سلول های بالغ خونی در مغز استخوان می شوند.

لنفوسیت ها از سلول های بنیادی خون مشتق شده اند.به طور مختصر پیوند سلول های بنیادی ,شامل شیمی درمانی با دز بالا(وگاهی اوقات رادیو تراپی) برای کشتن تمام لنفوسیت های غیر طبیعی می باشد.با این حال این هم تمامی سلول های بنیادی را که سلول های خونی طبیعی ایجاد می کند می کشد.بنابراین پس از شیمی درمانی پیوند مغزاستخوان صورت جهت تشکیل سلول های جدید صورت می گیرد.(برای جزئیات بیشتر به مقاله ای جداگانه به نام سلول های بنیادی مراجعه کنید)شما باید با متخصصی که پرونده ی شما در دست اوست صحبت کنید انها قادرند اطلاعاتی در رابطه با جوانب مثبت و منفی مانند میزان موفقیت و اثرات جانبی احتمالی و جزییات دیگری در رابطه با گزینه های درمانی مرتبط با نوع و مرحله ی لنفوم هوچکین در اختیار شما قرار دهند.

پیش اگهی (چشم انداز) چیست؟

پیش اگهی به طور کلی بسیار خوب است.چشم انداز برای بیماری هوچکین به 30 سال قبل باز می گردد.پاسخ خوبی به درمان است و یکی از قابل درمان ترین انواع سرطان است و میزان تمایل به درمان در نوجوانان بالاترین حد است.بنابراین به عنوان مثال انتظار می رود تمام جوانان مبتلا به بیماری در مراحل اولیه به طور کامل درمان شوند.بر خلاف انواع دیگر سرطان اغلب ممکن است درمان لنفوم هوچکین حتی طی معالجات اولیه متفاوت باشد.بخشی از درمان لنفوم برگرفته ازتوسعه ی دارو می باشد و درمان های جدید همچنان توسعه می یابند و اطلاعات مربوط به چشم اندازهای بالا بسیار کلی می باشد.برخی از داروهای جدیدی که در چند سال گذشته معرفی شده اند نشان می دهد که چشم انداز در حال بهبود می باشد .متخصصی که پرونده شما در دست اوست می تواند اطلاعات دقیق تری در رابطه با چشم انداز وضعیت خاص خود به من بدهد.