بيماري ديابت نوع دوم

با ابتلا به دیابت بدن  به درستی نمی تواند از قندی به نام گلوکزبرای تامین انرژی استفاده کند در نتیجه سطح قند خون بالا می رود. دیابت یک بیماری مزمن است و می تواند موجب بروز بسیاری ازبیماری هادر بدن شود .با مطالعه این مقاله می توانید راههای کنترل قندخون را آموزش ببینید و در این صورت شانس شما درابتلا به بیماریها در آینده کمتر خواهد شد.

چه مواردی شما را در معرض خطرقرارمی دهد(ریسک فاکتورها):

انسان ها از هر قشر وگروهی ممکن است که به دیابت مبتلا شوند اما ریسک فاکتورهایی که موجب افزایش ابتلا به این بیماری می شوند شامل موارد زیر است:

·         سابقه خانوادگی دیابت

 ·         اضافه وزن

 ·         سن بالای 40سال

·         دیابت بارداری

 ·         عدم فعالیت فیزیکی مناسب و کافیاين بيماري را مي توان و بايد مديريت كرد

شنیدن این خبر که شما مبتلا به دیابت هستید ممکن است شما را بهت زده کند.برای سازگاری با این اتفاق جدید به خود  زمان بدهید.زندگی با  یک بیماری مزمن یک چالش به حساب می آید اما شما همه چیز را در مورد دیابت نمی دانید سعی کنید که بر روی روشهای کنترل قندخون متمرکز شوید و هر چقدر که می توانید احتمال ابتلا به بیماریهای وابسته به دیابت را از خود کاهش دهید.

مفهوم دیابت نوع (2):

بدن در حالت طبیعی غذای خورده شده را هضم کرده و از آن به عنوان سوخت استفاده می کند و همین سوخت تامین کننده انرژی سلول های بدن بوده است . اما در دیابت این سوخت نمی تواند وارد سلول ها شود و دیابت درمان نشده می تواند مشکلات جدی را برای سلامت فرد پدید آورد.

·         چگونه بدن انرژی خود را تامین می کند ؟

دستگاه گوارش غذا را به اجزای کوچکتری به نام گلوکوز تبدیل می کند . مقداری از انرژی تولید شده در کبد ذخیره می شود . اما بیشتر ان وارد گردش خون می شود و به درون سلولها جهت استفاده به عنوان سوخت مهاجرت می کندگلوکز برای ورود به سلولها به کمک هورمونی به نام انسولین نیاز دارد .انسولین در پانکراس ساخته شده و در پاسخ به حضور گلوکز داخل جریان خون آزاد می شود.در واقع انسولین مانند یک کلید عمل می کند .وقتی که انسولین به سلول میرسد  به دیواره آن چسبیده و دیواره سلول باز شده و به گلو کز اجازه ورود می دهد .

·         ابتلا به دیابت نوع (2):

در دیابت نوع (2) سلولها نمی توانند پاسخ درست و کاملی به انسولین بدهند .به همین دلیل نسبت به حالت عادی،گلوکوز کمتری می تواند وارد سلول شود .و به این حالت insulin resistance(مقاومت انسولین)می گویند و در پاسخ به این وضعیت پانکراس  انسولین بیشتری ساخته و در نهایت پانکراس نمی تواند به اندازه کافی جهت شکستن این مقاومت انسولین بسازد . وگلوکوز درون سلولها کمتر وکمتر می شود .وسطح گلوکوز خون به طرز خطرناکی بالا می رود .و به آن هیپرگلیمی می گویند. و فرد مبتلا به دیابت نوع دوم می شود .این امر موجب محرومیت سلولها از انرژی شده و احساس خستگی و بیماری بروز می کند.

·         چرا قند خون بالا مشکل ساز است؟

 اگر افزایش قند خون کنترل نشود سیاهرگهایی سرتا سر بدن آسیب می بینند.افزایش طولانی مدت  قند خون بر روی ارگانها و اعصاب هم تاثیرگذار است در نتیجه خطرات آسیب به قلب و کلیه ها و چشم ها و اندام ها افزایش می یابد. دیابت باعث بروز مشکلات دیگری چون افزایش فشارخون و افزایش کلسترول نیز می شود . و افراد با دیابت کنترل نشده  شانس بیشتری در مرگ و یا ناتوانی ناشی از سکته مغزی دارند .

اقدامات حمایتی :

مهمترین وظیفه شما کنترل قندخون است . اما تیم مراقبتی دیابت به شما در این کار کمک خواهد کرد . این کارشناسان به شما روشهای کنترل دیابت و خطرات ناشی از آن را آموزش می دهند .با تمرین بیشتر کنترل قند خون به صورت یک عادت روزمره در می آید. پس بهتر است به يكي از كلينيك هاي ديابت در شهر خود مراجعه نماييد و در آنجا تشكيل پرونده دهيد.

·         کار با تیم مراقبتی دیابت :

تیم مراقبتی دیابت کار خود را با یک برنامه دقیق آغاز خواهد کرد . هدف کنترل قندخون و از بین بردن یا به تاخیر انداختن (عوافب بیماری های ناشی از)دیابت است .این تیم ها معمولا شامل افراد زیر هستند:

1.       یک پزشک عمومی که معمولا شما را ویزیت می کند و احتمالا اولین کسی است که شما را از دیابت تان آگاه می کند .

2.       یک متخصص غدد درون ریز:پزشکی که افراد دیابتی را مداوا می کند .

3.       یک متخصص تغذیه :که به شما آگاهی های لازم جهت استفاده درست غذاها (داشتن یک تغذیه سالم)در کنترل قند خون را می دهد .

4.       یک آموزش دهنده دیابت که می تواند پرستار یا متخصص تغذیه یا داروساز باشد .و به شما درباره کنترل دیابت آموزش کافی را خواهد داد.

5.(مشاور یا مدد کار اجتماعی ):(یک مشاور )که به شما در سازگاری با مشکلات و کنترل احساساتی که پیرو ابتلا به دیابت در شما به وجود آمده است کمک می کند .

·         چه افراد دیگری می توانند یاریگر شما باشند؟

کنترل روزانه دیابت کار سختی است و بر روی برنامه های عادی زندگی و شغل شما تاثیرگذار است .اما از اینکه خانواده و دوستان وکار فرمایتان در این مورد بدانند ترسی به خود راه ندهید .این افراد می توتنند در انجام برنامه درمانی شما کمک موثری باشند و شما را حمایت کنند .سازگاری شما پس از تشخیص:سازگاری و تطابق با یک بیماری مزمن عملی دشوار است .شاید شما عصبانی باشید یا احساس غم و ترس کنید  این عواطف طبیعی است .اما استرس و غم زیادی می تواند تاثیر به سزایی بر روی افزایش قند خون شما داشته باشد .به علائم بروز این احساسات در خود توجه کنید و بدانید که با اقدامات زیر می توانید به خود کمک کنید :

 

·         کنترل استرس :

همه استرس را تجربه می کنند اما برای افراد دیابتی کنترل استرس اهمیت بیشتری دارد .استرس باعث افزایش قند خون می شود .بنابراین چیزهایی که درشما استرس ایجاد می کند را کشف کنید و به دنبال راههایی برای محدود کردن ویا دوری از موارد استرس زا باشید .

برای این کار می توانید :

1.       بیشتر فعالیت کنید :

فعالیت فیزیکی یک کاهش دهنده استرس طبیعی است .

2.       به کارهایی که از آنها لذت می برید بیشتر بپردازید .مثل بودن در کنار دوستان صمیمی و یا انجام یک سرگرمی خاص .

3.      با یک مشاور صحبت کنید .

·         آشنایی با افسردگی :بعضی اشخاص وقتی می شنوند که مبتلا به دیابت هستند بسیار غمگین می شوند.اما احساس نا امیدی و نا توانی مکرر از علائم افسردگی به حساب می آیند. با وجود اینکه افسردگی یک بیماری جدی است ، اما قابل درمان است .اگر از مشکلات خواب یا خوردن رنج می برید و یا اگر احساس ناتوانی می کنید حتما به پزشک مراجعه کنید . منتظر نباشید (معطل نکنید )، زیرا شما برای کنترل دیابت به یک احساس و روحیه خوب نیاز دارید .

·          جلب حمايت خانواده و دوستان :خانواده و دوستان می توانند به شما در مراقبت از خودتان کمک کنند  بنابراین وقتی به آنها نیاز دارید از کمک خواستن از آنها احساس بدی نداشته باشید.در صورتی که خانواده شما سوالاتی  داشته باشند و یا تشخیص بیماری شما را جدی نمی گیرند از آنها بخواهید که در آموزش ها با شما همراه شوند .در ابتدا ممکن است که فهمیدن تغییراتی که از زندگی شما باید رخ دهد برای آنها سخت باشد .اما به آنها بگویید که سلامت شما در اولویت است .کمک ها و حمایت های آنها موجب می شود که شما اطمینان حاصل کنید که می توانید قند خون خود را کنترل کنید .

 

اندازه گیری قند خون:اولین قدم در کنترل دیابت این است که یاد بگیرید چگونه قندخون خود را اندازه گیری کنید .این امر شما را مطمئن می کند که پیشرفت درمانی خوبی داشته اید .انجام این کار سخت نیست  . تیم درمانی چگونگی انجام این کار و ثبت روزانه آنرا به شما آموزش خواهد داد .·         استفاده از گلوکومتر:شما می توانید قند خون خود را در منزل ، محل کارو یا هر جای دیگری  که هستید اندازه گیری کنید . تیم درمانی شما را در انتخاب یک گلوکومتر مناسب راهنمایی خواهد کرد . اندازه گیری بر روی یک قطره خون انجام می شود. قطره خون بر روی یک نوار باریک  که در داخل گلوکومتر گذاشته می شود ریخته می شود .و سپس گلوکومتر یک عدد می دهد که در واقع میزان قند خون شما را نشان می دهد .·         میزان هدف :قند خون شما باید در محدوده هدف باشد نه خیلی پایین و نه خیلی بالا . محدوده هدف همان میزان قند خونی است که یک انسان سالم دارد . وماندن در این محدوده اغلب با کم کردن ریسک فاکتورها امکان پذیر است تیم بهداشتی به شما کمک خواهد کرد که قند خونتان را به میزان مطلوب برسانید . قسمت زیر را پر کنید .

قبل از وعده غذایی :بین             و           بعد از وعده غذایی :بین            و

 ·         پیگیری مطالعات شما :

اندازه گیری های خود را ثبت کنید ممکن است قبل و بعد از هر وعده ، قند خون خود را اندازه گیری کنید در اینصورت در زیر هرعدد زمان آن رایادداشت کنید این امر می تواند به شما بگوید که بعد از خوردن چه غذاهایی قند خون شما به میزان بیشتری  بالا می رود .لیست ثبت شده خود را هنگام ملاقات با پزشک همراه خود ببرید . اعداد خود را دستکاری نکنید و تغییر ندهید . همین اعداد هستند که به شما می گویند کنترل قند خون شما تا چه حد موفقیت آمیز بوده است .·         به مثالی از اطلاعات موجود در یک گزارش توجه کنید :

اقدام شما2ساعت بعد ازغذا قند خون         زمانقبل از غذا قند خون       زمانوعده غذایی و تاریخ

 

 1852صبح1444صبحصبحانه

 

یک ناهار کامل خورده2302بعدازظهر12412بعدازظهرناهار

 

 1807:30بعدازظهر1525:30بعدازظهرشام

 

قبل از خواب به کمک پیاده روی ******آن رفت 12910:30 شب  هنگام خواب  

 

 181140میانگین قندخون
         

 ·         تست کنترل گلوکوز:(A1C):

تست A1C نشان می دهد که تا چه حد برنامه درمانی شما موثر بوده است . در واقع میانگین قندخون شما را در طول یک ماه  نشان می دهد . نتیجه تست می تواند یک عدد ویا یک درصد باشد (تخمین میانگین قندخون یا ( eAG  بهترین نتیجه تست A1Cکمتر از 7%می باشد (یعنیEAG کمتر از 154mg/dc)اگر نتیجه A1C خیلی بالا است درمان شما تغییر خواهد کرد . وممکن است که داروهای دیگری جهت کنترل قندخون نیاز باشداین تست هر سه ماه یک بار باید انجام شود .آگاهی در مورد غذاها:یکی از نکات کلیدی در کنترل دیابت داشتن تغذیه سالم در طی روز است . بدانید چه غذاهایی بر روی قندخون تاثیر گذارند .متخصص تغذیه به شما می آموزد که چه غذاهایی را و به چه میزان استفاده کنید و از بروشور (برچسب) غذاها استفاده کنید .این مهارتها به شما در کنترل قندخون کمک خواهد کرد .