ژنيكوماستي- بيماري ناخوشايند مردان

ژنيكوماستي شرايطي است که در آن سینه در پسران یا مردان ، بزرگ مي شود وگاهی اوقات با ناراحتی و یا حساسیت نوک پستان نيز همراه است. اين مساله معمولا در نتیجه یک عدم تعادل هورمونی رخ می دهد و به طور معمول در طول دوره شیرخوارگی ، نوجوانی و يا ميانسالي به بعد رخ مي دهد، اغلب به خودی خود درمان مي شود، اما درمان موارد شدید و یا طول كشيده لازم است. هنگامی که ژنيكوماستي ناشی از مشکل اساسی سلامت رخ مي دهد ، درمان آن مشکل اصلي است که معمولا ژنيكوماستي را نيز بهبود می بخشد.

 .

.

تا 70 درصد از پسران در اوایل تا اواسط بلوغ ژنيكوماستي را به دلیل تغییرات طبیعی هورمونی که در دوران بلوغ اتفاق می افتد تجربه مي كنند. همچنين اين حالت در  سنین  ميانسالي و مردان مسن نيز شايع است. در این جمعیت ، تا 65 درصد از مردان دچار آن می شوند.


علل شایع ژنيكوماستي

هر چند افراد تمایل دارند که آندروژن ها را به عنوان "هورمون های مردانه" و استروژن ها را به عنوان "هورمون های زنانه " در نظر بگيرند. اما همه انسان ها از هر دو جنس تولید هر دو نوع از هورمون را در بدن خود دارند. در مردان ،  هورمون آندروژن غالب است، اما مقدار کمی از استروژن نیز ترشح مي شود.  زمانی که تعادل بهم مي خورد، ژنيكوماستي رخ می دهد، با افزایش  استروژن یا کاهش آندروژن این مساله می تواند رخ دهد. به همين دلیل انتظار می رود تغییرات هورمونی در دوران بلوغ و یا ميانسالي، یا به دلیل استفاده از داروهای خاص و محصولات گیاهی منجر به اين مساله شود. شایعترین علل ژنيكوماستي در مردان بزرگسال عبارت است از :

  • ژنيكوماستي بلوغ که خودبه خود رفع نمي شود در 25 درصد
  • مصرف دارو  10 تا 25 درصد  موارد
  • علل ناشناخته (ایدیوپاتیک) 25 درصد


ژنيكوماستي در دوران بلوغ

ژنيكوماستي در دوران بلوغ رخ می دهد که معمولا بدون درمان ظرف مدت شش ماه تا دو سال برطرف مي شود. این وضعیت گاهی اوقات بین سنین 10 و 12 سال، و يا ديرتر رخ می دهد که معمولا تا سن 13 و 14 خودبه خود درمان مي شود. این شرایط غیر معمول تلقي مي شود اگرفراتر از سن 17 سالگی باقی بماند.

داروها

بسیاری از داروها با ژنيكوماستي همراه شده اند ، از جمله :

داروی اسپیرونولاکتون (Aldactone ®) داروي مورد استفاده در درمان نارسایی قلبی ، فشار خون بالا ، و بسیاری از شرایط دیگر.
 

نيفيدپين Nifedipine از دسته داروهاي به نام مسدود کننده های کانال کلسیم. این داروها برای درمان فشار خون بالا استفاده می شوند.

سایمتیدین ، (Tagamet ®) رانی تیدین (Zantac ®) ،داروهاي دسته اي به نام مسدود کننده های گیرنده H2. این داروها برای درمان زخم معده و سوزش سر دل شدید استفاده می شوند.

آيا فكر مي كنيد كه ژنيكوماستي توسط یکی از داروهايي  استفاده می کنید رخ داده است؟ ، بايد با پزشك خود تماس بگيريد وي ممکن است توصیه کند که شما  استفاده از دارو را متوقف و یا آن را با داروي دیگري جایگزین كند. که کمتر احتمال دارد به اين مساله دامن بزند. جدول (1) لیست داروهای شناخته شده اي كه همراه با ژنيكوماستي مي باشند را نمايش مي دهد(جدول 1 نشان).


ژنيكوماستي در 75 درصد از مرداني که داروهايي به نام ضدآندروژن برای درمان سرطان پروستات مصرف ميكنند رخ مي دهد. در حالی که این افراد ممکن است قادر به توقف و یا جایگزین درمان براي سرطان پروستات نباشند، در نتيجه ممکن است راهي برای جلوگیری از ژنيكوماستي نيز وجود نداشته باشد.


محصولات داروهاي گیاهی

ژنيكوماستي در کودکان با استفاده منظم از محصولات گياهي مراقبت از پوست (لوسیون ، صابون ، شامپو هاي حاوی روغن درخت چای و روغن اسطو خودوس. این روغن ها حاوی استروژن گیاهی بوده و می تواند بر روي تعادل هورمونی بدن تاثیر گذار باشد. معمولا پس از قطع محصولات ژنيكوماستي به طور کامل برطرف می شود. محصولات سویا ، مانند شیر سویا ، معمولا منجر به ژنيكوماستي نمی شود مگر اینکه مقدار مصرف خيلي زياد باشد.

درمان برای اچ آی وی / ایدز (HAART)

مردان مبتلا به بيماري ايدز كه درمان ترکیبی برای درمان اچ آی وی / ایدز دريافت مي كنند، گاهی اوقات دچار رشد سینه ها مي شوند؛ كه در بیشتر موارد، این بزرگ شدن پستان به دليل توزیع مجدد چربی است ، که یک عارضه جانبی ناشی از درمان است.


علل ناشناخته (ایدیوپاتیک)

همیشه روشن نيست كه چه چیزي باعث بروز ژنيكوماستي مي شود. با این حال ، با افزايش سن در مردان وکاهش سطح تستوسترون (هورمون مردانه) خون،منجر به تغییر در تعادل هورموني به نفع افزایش سطح استروژن می گردد. این عوامل ، احتمالا دليل اکثر موارد ناشناخته يا "ایدیوپاتیک " ژنيكوماستي  هستند.