گلو درد

 

 

soothe sore throat 200X200گلودرد يک يافته بسيار شايع پزشکي است که بطور عمده به دنبال عفونت گلو ايجاد مي شود. گلو درد مي تواند به همراه گرفتگي صدا، سرفه، تب، سردرد و احساس خستگي باشد و به همراه آن غدد لنفاوي زير گلو نيز ممکن است ورم کرده و در لمس دردناک شود. به دنبال گلودرد بلع نيز دردناک خواهد شد.

درد گلو در عرض 2 تا3 روز بدتر شده و در طي يک هفته به تدريج بهبود مي يابد. در 10% بيماران گلودرد بيش از يک هفته بطول مي انجامد. عفونت لوزه ها که در عقب دهان قرار گرفته اند نيز مي توانند منجر به گلودرد شود که معمولا درد شديدتري ايجاد مي کند و همراه با تب بالاتر و احساس ناخوشي بيشتر است. شما ممکن است وجود چرک هاي سفيد روي لوزه هاي متورم قرمز را نيز ببينيد.

درمان گلودرد و ورم لوزه:

در اغلب اوقات گلو دردها خفيف بوده و در مدت کوتاهي بهبود مي يابد و لذا نياز به درمان پيدا نمي کند.

مقدار زيادي مايعات بنوشيد. معمولا به دنبال گلودرد مصرف مايعات کم مي شود و از آنجاييکه تب همراه با گلودرد منجر به تبخير آب بدن مي شود، عدم مصرف مايعات منجر به کم آبي بدن و در نتيجه سردرد و احساس خستگي بيشتر مي شود.

استامينوفن و ايپوبروفن مي توانند درد گلو را تخفيف دهند. معمولا استامينوفن هر 6 ساعت و بروفن هر 8 ساعت تجويز مي شود. البته به نظر مي رسد که ايپوبروفن از استامينوفن در درمان گلو درد موثر تر است. با اين حال انتخاب اول در کودکان استامينوفن مي باشد. توجه داشته باشيد که در صورت ناراحتي معده و يا سابقه زخم معده از ايپوبروفن استفاده نکنيد. همچنين ايپوبروفن بايستي به همراه دو ليوان بزرگ آب مصرف شود و در هنگام مصرف، معده نبايد خالي باشد.

اسپري ها و همچنين داروهاي ضد احتقاني بصورت آب نبات وجود دارند که درد گلو را تا حدي بهبود مي بخشند ولي روي مدت زمان بيماري تاثيري ندارند.

آيا نياز به آنتي بيوتيک است؟

معمولا خير! عمده گلودردها ويروسي هستند نه باکتريايي و آنتي بيوتيک تنها روي باکتريها اثر دارد نه ويروسها. از طرفي ديگر آنتي بيوتيک در بسياري از عفونت هاي باکتريايي کمکي نمي کند چراکه سيستم دفاعي بدن در بيشتر اوقات عفونت را از بين مي برد و تنها عوارض جانبي آنتي بيوتيک مانند مشکلات گوارشي شرايط بيمار را بدتر مي کند. آنتي بيوتيک معمولا در شرايطي خاص تجويز مي شود. به عنوان مثال در افرادي که دچار نقص ايمني هستند، در کودکان 5تا 15 سال و يا افرادي که در مناطق پر ازدحام مانند سربازخانه و خوابگاه زندگي کرده و مبتلا به گلو درد شديد به همراه تب بالا مي شوند، آنتي بيوتيک تجويز مي شود. همچنين در صورتيکه گلودرد پس از دو تا سه روز بهتر نشود، درمان آنتي بيوتيکي آغاز مي شود.

نکاتي که بايستي به آن توجه شود:

گلودرد معمولا خودبخود و بدون گذاشتن عارضه اي بهبود مي يابد. با اين حال، گاهي اوقات عفونت گلو مي تواند منجر به عفونت گوش و سينوس ها شود و همچنين در موارد نادرتر، گلودرد ممکن است نشانه اي از يک شرايط وخيم تر باشد که بايستي به آن توجه کرد. از جمله:

·         منونوکلئوز عفوني: اين بيماري ناشي از عفونت با ويروس ابشتان بار مي باشد که علاوه بر گلودرد شديد، غدد لنفاوي گلو به شدت ورم کرده، روي بدن معمولا راش هاي کهير مانند مي زند و همچنين فرد به دنبال بزرگي طحال ممکن است دچار دل درد گردد. منونوکلئوز نيازمند مراقبت و درمان مي باشد.

·         آبسه لوزه: گاهي اوقات در نتيجه تجمع چرک در پشت لوزه، آبسه ايجاد مي شود که بسيار دردناک و بزرگ است و معمولا در يکي از لوزه ها اتفاق مي افتد. در اين شرايط، علاوه بر درمان آنتي بيوتيکي، نياز به تخليه آبسه نيز مي باشد.

·         عفونت ها قارچي گلو و مري (لوله اي که حلق را به معده وصل مي کند) در افرادي که دچار نقص ايمني هستند نيز منجر به گلودرد شديد مي شود. همچنين عفونت هاي منتقله از رابطه جنسي نيز مي تواند منجر به گلودرد شود.

·         حساسيت هاي فصلي نيز مي تواند منجر به گلودرد خفيف گردد. همچنين گلودرد در افراد مسن سيگاري بايستي جدي تلقي شود چراکه مي تواند نشانه اي از سرطان حفره دهاني باشد.

·         مصرف کاربيمازول: کاربيمازول دارويي است که در پرکاري تيروئيد استفاده مي شود. چنانچه از اين دارو استفاده مي کنيد و دچار گلودرد شديد، بلافاصله به بيمارستان مراجعه کرده و يک آزمايش خون بدهيد. چراکه يکي از عوارض خطرناک کاربيمازول، آگرانولوسيتوز و يا افت شديد گلبولهاي سفيد مي باشد و اولين علامت آن مي تواند گلودرد باشد.

چنانچه گلودرد بسيار شديد، غير معمول بوده و يا پس از 3 تا 4 روز بهتر نگرديد، حتما به پزشک مراجعه کنيد. خصوصا در زمانيکه تنفس برايتان مشکل است يا بلع آب دهان به نظر غير ممکن مي آيد، يا به سختي دهان را باز مي کنيد، تب بالا يا طولاني مدت داشته و احساس خستگي و ناخوشي زياد مي کنيد، بلافاصله بايستي به نزديک ترين درمانگاه محل زندگي خود مراجعه کنيد.