سندرم گلین باره - Guillain-Barré Syndrome

سندرم گلین باره، اعصاب اندام های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و معمولا در اثر عفونت رخ می دهد. نشانه اصلی آن احساس ضعف ماهیچه ها است که بخاطر اعصاب درگیر بیماری بوجود می آید. به خاطر این که این بیماری به سرعت خیلی شدید خواهد شد باید فورا شخص به بیمارستان رسانده شود. با مانیتورینگ و درمان مناسب ، اکثر بیماران به بهبودی کامل دست می یابند.

 

sandrom

سندرم گلین باره چیست؟

سندرم گلین باره (GBS ) بیماری است که اعصاب درون بدن و اندام ها را درگیر می سازد. این بیماری در اثر ایجاد یک عفونت بروز می کند . نام این بیماری از نام دو دکتر به نامهای دکتر گلین و دکتر باره که اولین بار به توصیف این سندرم در قرن اخیر پرداختند گرفته شده است.

چه افرادی دچار سندرم گلین باره می شوند؟

GBS بیماری نادری است، اما ممکن است هر کسی را گرفتار سازد. این بیماری بیشتر در جوانان و پیران شیوع دارد. و همچنین در زنانی که وضع حمل می کنند بلافاصله پس از وضع حمل رخ می دهد.

هر ساله حدود 1500 نفر دچار سندرم گلین باره در اروپا می شوند.

چه عواملی باعث بروز سندرم گلین باره می شوند؟

بیشتر بیماران درگیر سندرم گلین باره،  این بیماری را پس از حدود سه هفته از عفونت بدنی تجربه می کنند. برخی از این عفونت های شناخته شده که در بروز سندرم گلین باره موثر هستند شامل Campylobacter jejuni ( که می تواند سبب عفونت شکمی و اسهال شود )، ویروس Epstein Barr ( که موجب تب غده ای می شود که با نام عفونت ضعف های بلند مدت نیز شناخته شده می باشد ) ،  cytomegalovirus ( معمولا با علائم خاصی همراه نیست ) و عفونت مایکوپلاسمای ذات الریه ( یک باکتری عفونی که می تواند سبب سرفه ، سرماخوردگی و یا ذات الریه شود )- اما عفونت های دیگری نیز وجود دارند. به عنوان مثال، عفونت HIV  و ویروس آنفولانزای A  جزء عفونت هایی هستند که ممکن است در بروز سندرم گلین باره اثر گذار باشند.  (نکته : البته لازم به ذکر است که کثیری از افرادی که دچار این عفونت ها می شوند لزوما با پیشرفت سندرم گلین باره روبرو نخواهند شد. ). به ندرت ،بروز GBS پس از انجام

واکسیناسیونی خاص گزارش شده است ).