اپ سلامتی برای همه

اختلال وسواسی –جبری

اختلال وسواسی-جبری، حالتی است که فرد مرتب دچار افکار وسواسی شده و این افکار وی را مجبور به انجام عملی خاص می کند. وسواس تفکرات و تخیلات ناخوشایند و اصرارگونه مغز است که مرتب به ذهن خطور می کند.

وسواس:

همانطور که گفته شده وسواس تفکرات و تخیلات ناخوشایند و اصرارگونه مغز است که مرتب به ذهن خطور می کند. وسواس یک نگرانی ساده در مورد مشکلات زندگی نیست. وسواس های معمول شامل:

ترس از کثیفی و آلودگی با میکروب ها و ویروس ها خصوصا ویروس اچ آی وی

نگرانی در مورد بسته بودن در و یا خاموش بودن اجاق گاز

افکار مزاحم، تصور مداوم از ناسزا گفتن، رابطه جنسی، توهین به مقدسات و یا آسیب رساندن به دیگران

نیاز به یک روش واحد اختصاصی برای انجام  کارهای معمول

البته موارد بالا تنها مثال هایی از وسواس می باشند و وسواس می تواند نسبت به هرچیزی باشد. در واقع وسواس افکاری است که می تواند اضطراب آور باشد. برخی افراد به این افکار توجهی نمی کنند و آنها را سرکوب می کنند. ولی در برخی افراد این افکار وسواسی فرد را مجبور به انجام عملی می کند. به عنوان مثال در فردی که نسبت به تمیز بودن دست ها وسواس دارد، این افکار ممکن است وی را وادار شستشوی لحظه به لحظه دستها کند. یا فردی که وسواس بسته بودن در و یا خاموش بودن اجاق گاز دارد، ممکن است مرتب در را کنترل کند و یا بار ها و بارها دسته گاز را کنترل کند و هنوز از روبراه بودن همه چیز مطمئن نباشد. در زمانیکه افکار وسواسی فرد را مجبور به انجام عملی کند، می گوییم دچار اختلال وسواسی-جبری شده است.

تاثیر اختلال وسواسی-جبری روی زندگی

وجود افکار وسواسی واقعا اضطراب آور است. انجام اعمال جبری در راستای افکار وسواسی تا حدی می تواند در رفع این اضطراب کمک کننده باشد ولی مشکل اینجاست که افکار وسواسی به فاصله کوتاهی به ذهن بر می گردند.

اختلال وسواسی-جبری روی زندگی افراد به شیوه های گوناگون تاثیر می گذارد. به عنوان مثال برخی افراد آن چنان مشغول رفتارهای جبری خود می شوند که از فعالیت های روزمره زندگی باز می مانند. برخی سعی می کنند رفتارهای جبری را محدود کنند ولی افکار وسواسی اعصاب آنها را بهم می ریزد. همچنین افکار وسواسی روی روابط اجتماعی ما با دیگران و کیفیت زندگی نیز تاثیر خواهد گذاشت. بسیاری از افرادی که اختلال وسواسی-جبری دارند، با دیگران در خصوص افکارشان صحبت نمی کنند و به روانپزشک نیز مراجعه نمی کنند. چراکه می ترسند دیگران آنها را دیوانه فرض کنند. حتی برخی افراد از افکار خود شرمنده اند؛ خصوصا افکار مربوط به روابط جنسی و یا آسیب زدن به دیگران. در نتیجه بسیاری از افراد مبتلا به اختلال وسواسی-جبری دچار افسردگی نیز می شوند.

به خاطر داشته باشید که ابتلا به اختلال وسواسی-جبری به معنای حماقت یا دیوانگی نیست. این تقصیر شما نیست که مبتلا به این اختلال شده اید و خوشحال باشید که این اختلال درمان دارد. با این حال، چنانچه احساس می کنید که خلق شما نیز پایین آمده و افسرده شده اید، به پزشک مراجعه کنید.

علل اختلال وسواسی-جبری

3 درصد افراد جامعه مبتلا به اختلال وسواسی-جبری می شوند که علائم آن ها بین 18 تا 30 سالگی بروز می کند. علت قطعی این امر مشخص نیست ولی به نظر می رسد که اختلال وسواسی-جبری به دنبال عدم تعادل بین مواد شیمیایی مغز می باشد و به همین دلیل دارو درمانی کمک زیادی به بهبود این اختلال می کند. البته به نظر می رسد افرادی که والدین با اختلال وسواسی-جبری داشته اند، بیشتر در معرض بروز این اختلال می باشند.