اپ سلامتی برای همه

آنافیلاکسی

 آنافیلاکسی یک شکل حاد از واکنش آلرژیک است که منجر به تورم لب ها و زبان، مشکلات تنفسی، اضمحلال و عدم هوشیاری می شود.انفیلاکسی می تواند منجر به مرگ شود و بنابراین یک فوریت پزشکی است. درصورتی که شما گمان می کنید که شخصی دارد از انافیلاکسی رنج می برد، باید برای امبولانس با 115 تماس بگیرید.یکی از درمان های اصلی انافیلاکسی ، تزریق آدرنالین است. کسانی که در گذشته واکنش آلرژیک شدید یا واکنش آنافیلاکتیک داشته اند، یک خودکار آدرنالین حمل می کنند. این خودکار می تواند به هنگام آنافیلاکسی توسط خود فرد یا شخص دیگری تزریق شود.

 

آنافیلاکسی چیست؟

انافیلاکسی نامی است که به شکل حادی از واکنش آلرژیک گفته می شود.به طور معمول ، خیلی ناگهانی و بدون هیچ هشداری  رخ می دهد.علائم به سرعت بدتر می شوند و اگر درمان صورت نگیرد ، به مرگ می انجامد.این علائم به مناطق بسیاری از بدن تاثیر می گذارند.

 

در یک واکنش انافیلاکسی چه رخ می دهد؟

 

آلرژی ( حساسیت ) واکنش سیستم ایمنی بدن به چیزی( به نام الرژن) است که به تنهایی لزوما ضرری ندارد.افرد خاصی به این آلرژن حساسند و وقتی در معرض آن قرار می گیرند ، واکنش نشان می دهند.

در حین یک واکنش آلرژیک ، مجموعه ای از فرایندهای پیچیده در بدن رخ می دهد.این اتفاقات توسط سیستم ایمنی هماهنگ می شوند.گاهی سیستم ایمنی دچار فعالیت بیش از حد می شود.اگر این اتفاق افتد، بدن کنترل فعالیت های حیاتی اش را همراه با نتایج فاجعه بار از دست خواهد داد.چنین واکنش شدیدی منجر به مرگ می شود.این آنافیلاکسی است.

در سطح پیچیده تر،تغییرات، داخل مویرگ ها که کوچکترین رگ های خونی بدن به شمار می روند، رخ می دهد. مویرگ ها سوراخ می شوند و مایعات از خون به داخل بافت ها نفوذ می کنند.( خون علاوه بر سرم از سلول های خونی نیز تشکیل شده است.)مایع بسیار زیادی از سیستم عروقی(خون) از دست می رود تا اینکه فشارخون افت می کند.همانطور که فشار خون پایین می آید ، کمبود خون برای اندام های اصلی پیش می آید.این حالت به شوک معروف است و در این مورد شوک آنافیلاکتیک نامیده می شود.